אנטאקאפון

שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אחד מן הטיפולים הנפוצים במחלת הפרקינסון כולל את השילוב בין לבודופה יחד עם קארבידופה או עם בנסראזיד. 
לבודופה מתפרק בגוף לדופאמין - אותו חומר כימי אשר העדרו, או הימצאותו בכמות בלתי מספקת במוח, גורמים למחלת פרקינסון. קארבידופה או בנסראזיד מגבירים את השפעתו של לבודופה במוח, ומאפשרים את מתן התרופה במינונים נמוכים יותר, תוך הפחתת תופעות הלוואי של התרופה. הבעיה עם טיפול זה היא שככל שמתקדמת המחלה חולפת השפעת המנה עוד לפני לקיחת המנה הבאה. אנטאקאפון הוא חומר כימי אשר מאריך את השפעת הטיפול בלבודופה / קארבידופה או בבלבודופה / בנסראזיד. 
אנטאקאפון פועל באמצעות עיכוב האנזים COMT (קטכול-O-מתיל-טרנספראז). בנוכחות של לבודופה/ קארבידופה או לבודופה/ בנסראזיד בגוף, אנזים זה הוא האחראי הראשי לפירוק הלבודופה, כך שעיכוב האנזים מאפשר לרמות גבוהות יותר של לבודופה להגיע אל המוח, ולהתפרק שם לדופאמין. 
התוצאה היא פעילות ממושכת יותר של תרופות אלו, ושיפור בתסמיני הפארקינסון במטופלים שתרופות אלו כבר לא משפיעות עליהם כבעבר. אנטאקאפון ניתן רק בשילוב של לבודופה/ קארבידופה או לבודופה/ בנסראזיד, והוא חסר השפעה על תסמיני הפארקינסון אם הוא ניתן לבד. שילוב זה מחייב בדרך-כלל הפחתת המינון היומי של הלבודופה, או הגדלת הזמן שבין נטילת המנות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות ממשפחת מעכבי MAO (לדוגמה: phenelzine, linezolid, moclobemide)]: אין לשלב טיפול בתרופות אלו יחד עם אנטאקאפון. [סלג'ילין]: ניתן לשלב טיפול בסלג'ילין יחד עם אנטאקאפון, אולם אין לעלות על מינון יומי של 10 מ"ג סלג'ילין ליום. [מתילדופה, אפומורפין, אדרנאלין, נוראדרנאלין, איזופרנאלין, דופאמין, דובוטאמין]: אנטאקאפון עלול להגביר השפעת תרופות אלו ולכן יש להשתמש בזהירות מירבית. [נוגדי דיכאון ממשפחת הטריציקליים, מאפרוטילין, מוקלובמיד, ונלאפקסין]: יש להשתמש בזהירות. [תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית]: כל התרופות מסוג זה (לדוגמה: תרופות נוגדות פסיכוזה, נוגדי דיכאון, נוגדי כאב אופיאטיים, תרופות לטיפול בנדודי שינה או חרדה, בארביטוראטים): סיכון להשפעה מרדימה מוגברת. [תכשירים המכילים ברזל]: ברזל עלול להפחית את הספיגה של אנטאקאפון מהמעי. יש לשמור על מרווח של שעתיים לפחות בין נטילת התרופות. תגובות בין תרופתיות נוספות - ראה לבודופה וקארבידופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: כתוספת לטיפול בלבודופה/ קארבידופה או לבודופה/ בנסראזיד: 200 מ"ג (טבליה אחת) עם כל מנה של לבודופה/ קארבידופה או לבודופה/ בנסראזיד.טווח המינון: מינון מירבי: עד 1600 מ"ג ליום (8 טבליות).תחילת השפעה: עד שעה.משך השפעה: 2-3 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול חייבת להעשות בהדרגה. אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום שלשולים וכאבי בטן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסויים לעובר. אנטאקאפון ניתן תמיד בשילוב עם לבודופה/ קארבידופה, אשר גרמו למומים בבעלי חיים. יש לשקול תועלת מול סיכון ולהיוועץ ברופא (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, לחץ דם נמוך

תופעות לוואי

מאחר ותרופה זו גורמת לעלייה ברמות הדופאמין במוח, היא עלולה לגרום לתנועות לא רצוניות (דיסקינזיה), בעיקר בשבועות הראשונים לטיפול. יש לדווח לרופא המטפל על תופעת לוואי זו, והוא ישקול אם להוריד את מינון הלבודופה. שלשולים וסחרחורת גם הם נפוצים בשבועות הראשונים לטיפול, ובדרך-כלל חולפים עם הזמן. כדי להפחית את הסיכון לסחרחורות מומלץ לא לשבת או לעמוד במהירות. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן בחילה, עצירות, כאבי בטן, יובש בפה, עייפות, ושתן צהוב-כהה או חום.

שמות מסחריים

קומטן Comtan פרמה-אקסל