פרוציקלידין
שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרוציקלידין היא תרופה אנטיכולינרגית ותיקה לטיפול במחלת הפרקינסון, ובתסמינים פארקינסוניים הנובעים משימוש בתרופות מסויימות (בעיקר פנותיאזינים), כתוצאה מנזק מוחי, או כתוצאה מהיצרות של כלי דם במוח. במצבים אלו נוצר חוסר איזון בין החומרים הכימיים דופאמין ואצטילכולין במוח. חומרים אלה אחראים להעברת אותות עיצביים באותו חלק של המוח המתאם תנועות. פעולותיהם מנוגדות זו לזו, ובמצב תקין הן מאוזנות היטב. במקרה של פרקינסוניזם יש ירידה בפעילות הדופאמין, כך שהשפעת האצטיל כולין גוברת ונוצר חוסר איזון. פרוציקלידין מונע קשירת אצטילכולין לקולטנים בתאי המוח, וכך מפחית את פעילות היתר היחסית של האצטילכולין ומחזיר את האיזון עם הדופאמין. פרוציקלידין יעילה במיוחד להקלת קישיון, רעד וריור, אך השפעותיה מועטות על ההליכה האופינית לתיסמונת זו ועל תנועות השרירים האיטיות. כמו כל התרופות האנטיכולינרגיות, פרוציקלידין עלול לגרום למיגוון של תופעות לוואי. יש לשקול את חשיבותן של תופעות אלה לעומת התועלת שבתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיהיסטאמינים, נוגדי עוויתות במערכת ההעיכול, תרופות אחרות נגד פרקינסוניזם, תרופות נוגדות פסיכוזה, ונוגדי דיכאון מסוימים]: לתרופות אלו יש גם השפעה אנטיכולינרגית, ולכן הן עלולות להגביר את הסבירות לתופעות לוואי כאשר הן נלקחות ביחד עם פרוציקלידין. [ציסאפריד, דומפרידון, מטוקלופראמיד]: ההשפעה האנטיכולינרגית של פרוציקלידין סותרת את פעילותן של תרופות אלו, ופוגעת ביעילותן. [לבודופה]: פרוציקלידין עלול להפחית את הספיגה של לבודופה מהמעי, וכך לפגום ביעילותה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום, אחרי ארוחות.טווח המינון: מינון התחלתי: 2.5 מ"ג, 3 פעמים ביום. מגדילים בהדרגה עד לתגובה אופטימלית. מינון אחזקתי: 15-30 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך שעה.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה לאחר הארוחות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. יש לרדת במינון בהדרגה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. מנות עודפות גדולות עלולות ליובש בבפה, הרחבת אישונים, בלבול, טשטוש, הזיות, הגברת קצב פעימות הלב, עצבנות וחוסר שינה. במיקרים אלו יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר, אולם אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: מומלץ לבצע הפסקות מבוקרות בטיפול כל 3-4 חודשים כדי לבדוק האם התסמינים הפארקינסוניים חוזרים. לעיתים רחוקות עלול השימוש בתרופה לגרום להתפתחות של גלאוקומה (ברקית), ועל כן מומלץ לבצע בדיקות סדירות של העיניים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), חסימת מעי, כיב עיכולי, הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), חסימה של דרכי השתן, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), מחלת מעי, מחלת כליה, מחלת כבד, מחלת לב

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי של תרופה זו נובעות מפעולתה האנטיכולינרגית, וכוללות: יובש בפה, יובש בעיניים, עצירות ואצירת שתן. תופעות לוואי פחות נפוצות כולללות: בחילה והקאה, עצבנות יתר, טשטשוש הראייה, ופריחה. לעיתים ניתן להפחית מחומרתן של תופעות אלה על ידי הפחתת המינון.

שמות מסחריים

קמדרין Kemadrin גלקסו סמית קליין