אירינוטקאן

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אירינוטקאן (מכונה גם CPT-11) היא תרופה המשמשת בעיקר לטיפול בסרטן גרורתי של המעי והחלחולת. היא ניתנת בשילוב פלואורואוראציל ולויקובורין, או לבד, לטיפול בגידולים אשר לא הגיבו לכימותרפיה קודמת על בסיס פלואורואוראציל. אירינוטקאן מיועדת לטיפול גם בסרטן ריאות מסוג התא הקטן, ובסרטן הקיבה. היא הראתה יעילות גם כנגד סרטן הלבלב, סרטן ריאות מסוג non-small cell, לימפומות שאינן מגיבות, גליומה ממאירה, וסרטנים של מערכת הרביה הנשית. אירינוטקאן היא נגזרת של אלקלואיד אשר בודד מעץ הקמפטוטקה (Camptotheca acuminata), המצוי בסין ובטיבט. תרופה נוגדת סרטן נוספת שהופקה מעץ זה היא הטופוטקאן. שני החומרים פועלים באמצעות עיכוב האנזים טופואיזומראז I, אשר מעורב בשכפול החומר הגנטי. עיכוב זה מונע מהתא להתחלק וגורם למותו. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, אירינוטקאן גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. בגלל השפעתה על התאים של זקיקי השיער, אירינוטקאן גורמת גם לנשירת שיער, זמנית אשר חולפת לאחר סיום הטיפול. תופעות לוואי נוספות כוללות: בחילה והקאות, הזעה מוגברת ויצירת רוק מוגברת, ופגיעה בתיאבון.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: לעיתים משתמשים בהשפעה המוגברת שיש לאירינוטקאן ביחד עם תרופות אחרות נגד סרטן, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [משלשלים ותרופות אחרות העשויות לגרום לשלשול]: אסורות בשימוש שכן אירינוטקאן גורם לשלשולים. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [תרופות המעכבות/ מזרזות פעילות אנזימי כבד]: כגון: ketoconazole, rifampicin, carbamazepine, phenobarbital, phenytoin עלולות להשפיע על המטבוליזם של אירינוטקאן. רצוי להמנע משילוב תרופות אלו עם אירינוטקאן. [היפריקום]: גורם לירידה בריכוזי התרופה בדם ולפגיעה בפעילותה. יש להימנע ממתן היפריקום בזמן הטיפול עם אירינוטקאן.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: כטיפול יחיד: פעם בשלושה שבועות. בטיפול משולב: פעם בשבועיים.טווח המינון: כטיפול יחיד: 350 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. בטיפול משולב: 180 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. עירוי תוך ורידי למשך 30 עד 90 דקות.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 2-3 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: שלשול חריף, ונויטרופניה חמורה.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות, אולם ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. אין להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול באירינוטקאן מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, ותפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי מוח עצם בעבר, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, מחלה דנטלית, דימום, סוכרת, שלשולים, מחלת כבד, מחלת דם, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, מחלה בדרכי העיכול

תופעות לוואי

אירינוטקאן גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות לוואי נוספות כוללות: נשירת שיער זמנית - מתפתחת בד"כ 3-4 שבועות מתחילת הטיפול, וחולפת לאחר סיום הטיפול ; בחילה והקאות - ניתן לשלב טיפול תרופתי נגד בחילות שיקל על תופעת לוואי זו; שלשול מושהה - השלשול יכול להתחיל מספר ימים לאחר קבלת הטיפול. יש לשלב טיפול תרופתי (לופראמיד) נגד השלשול, ושתייה של נוזלים כדי למנוע התייבשות. במקרה והשלשול נמשך, או שלשול מלווה בחום, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית. תופעות לוואי נוספות הן: הזעה מרובה, הפרשת רוק מוגברת, עיניים דומעות, שלשולים, התכווצויות בבטן, איבוד התיאבון. תופעות לוואי פחות נפוצות הן: כאבים וכיבים בפה, התכווצויות שרירים, עליה באנזימי הכבד, תגובות עוריות.

שמות מסחריים

קמפטו Campto פייזר ישראל אירינומד Irinomed מדיסון פרמה אירינוטקן Irinotecan