טראזודון

שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, נוגדי דיכאון טטראציקליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


טראזודון מיועדת בעיקר לטיפול בדיכאון, אך מתאימה גם לטיפול בהפרעות חרדה, או בדיכאון המלווה בהפרעות חרדה. כמו-כן, לטראזודון השפעה מרדימה, ולכן התרופה מתאימה גם לאלו הסובלים מקשיי שינה. טראזודון מעכבת את הספיגה החוזרת של סרוטונין במוח, אך באופן פחות ספציפי מתרופות ממשפחת ה SSRI. כמו כן, טראזודון פועלת גם באופן ישיר על הקולטנים לסרוטונין, ומחקה את פעילות הסרוטונין על קולטנים אלו. בנוסף, טראזודון גורמת לעלייה קלה ברמות הנוראפינפרין במוח. יחסית לתרופות הטריציקליות, הפעילות האנטיכולינרגית של טראזודון והסיכון לחסימת מעבר אותות חשמליים, בלב הם נמוכים יותר. על כן תופעות לוואי אלו אפשריות, אך הינן נפוצות פחות. תופעות הלוואי הנפוצות של טראזודון הינן: סחרחורת, טשטוש, יובש בפה, בחילה וכאב ראש.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב טראזודון עם תרופות אלה עלול לגרום בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. לפיכך,יש להימנע משילוב זה. במקרה הצורך יש להמתין לפחות שבועיים בין טיפולים. [נוגדי פרכוסים, כמו פניטואין, קארבאמאזפין ובארביטוראטים]: יש להשתמש בזהירות בשילוב בין טראזודון לתרופות אלו שכן, תיתכן הפרעה בריכוזי התרופות בדם (עלייה או ירידה), והשפעה על הפעילות בהתאם. [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית]: בשילוב עם טראזודון השפעתן על מערכת העצבים המרכזית עלולה להתארך ולהתחזק. בשל כך, ייתכן שיהיה צורך להקטין את מינונן. [תרופות להורדת לחץ דם]: ישנו סיכון לירידה קיצונית בלחץ הדם בשילוב תרופות אלה עםטראזודון. [וארפארין]: בנטילת התרופות יחד ישנו סיכון לשינויים בקרישת הדם, כולל הגברת הדימומים. לפיכך, יש לנטר את קרישת הדם בקפידה, ולהשתמש בשילוב זה בזהירות. [נוגדי דיכאון, תרופות המשפיעות על רמות הסרוטונין במוח והיפריקום]: שילוב עם טראזודון עלול לגרום לתסמונת סרוטונין שביטויה מתח מוגבר בשרירים, רעד, עליה בלחץ הדם וקצב הלב, עליה בחום הגוף, בלבול ותגובה מופחתת לכאב, עד קומה. בשל כל אלה שילוב עם טראזודון אינו מומלץ בדרך כלל. [ג'ינקו בילובה]: בשילוב התרופות ישנו סיכון לתרדמת יתר, לכן מומלץ שלא ליטול ג'ינקו בילובה עם טראזודון. [ריטונאביר]: עלול להגביר את רמות הטראזודון בדם, ובשל כך את הסיכון לתופעות לוואי.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום, לאחר הארוחות, או כמנה בודדת לפני השינה.טווח המינון: בד"כ 150-300 מ"ג ליום. אצל חולים מאושפזים המינון יכול להגיע עד ל 600 מ"ג ליום.תחילת השפעה: חלק מהשפעות התרופה מורגשות תוך שעות ספורות, אך עשויים לחלוף 1-4 שבועות עד שההשפעה הנוגדת דיכאון תורגש במלואה.משך השפעה: אין מידע.תזונה: יש ליטול את התרופה לאחר הארוחה כדי למנוע את הסיכון לבחילה. נטילת התרופה במצבי צום או רעב תגביר את הסיכון לסחרחרות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות או פחות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור. הפסקת התרופה צריכה להעשות בהדרגה.מינון עודף: יש לפנות מיד לחדר מיון. מינון עודף עלול לגרום לסחרחורת, טשטוש, בחילה והקאה. יש לנקוט בפעולת חירום במיקרים קיצוניים כגון: הגברת קצב לב, התעלפות, פרכוסים, קשיי נשימה וחוסר הכרה.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שכיחות תופעות הלוואי נוטה לרדת עם הזמן.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, הפרעות קצב בלב, מחלת כליה, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של טראזודון הינן: סחרחורת, בעיקר במעבר מהיר משכיבה לעמידה, טשטוש, יובש בפה, בחילה וכאב ראש. תופעות לווואי פחות נפוצות הינן: ראייה מטושטשת, כאבי שרירים, התכווצויות שרירים, עצירות ועייפות. באופן נדיר יותר יתכנו תופעות לוואי כגון: פריחה, פריאפיזם, פגיעה בתפקוד המיני והפרעות בקצב לב.

שמות מסחריים

טראזודיל Trazodil יוניפארם טריטיקו Trittico אטלס מדיסין