אסטרוגנים מצומדים

שייך לקבוצת:
אסטרוגנים , הורמוני מין, טיפול הורמונלי חלופי (HRT)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תכשירי אסטרוגנים מצומדים מורכבים מאסטרוגנים טבעיים. בנטילה דרך הפה הם משמשים להקלת תסמינים של הפסקת הווסת כגון גלי חום והזעה. הם משמשים גם לטיפול ומניעה של תיסמונת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) העלולה להופיע בתקופה שלאחר תום הווסת, ולעתים משתמשים בהם לטיפול מקל בסרטן השד ובסרטן בלוטת הערמונית (פרוסטטה). בטיפול הורמונאלי חליפי, יש לקחת אסטרוגנים מצומדים על בסיס מחזורי, לרוב בשילוב עם פרוגסטוגן, כדי לחקות את השינויים ההורמונאליים המתרחשים במחזור חודשי תקין. משתמשים בהם גם בצורת קרם כדי להקל על הכאב והיובש בנרתיק בתקופה שלאחר תום הווסת.

תגובה עם תרופות אחרות: [עישון]: עישון מגביר את הסיכון של תופעות לוואי רציניות בלב ובמחזור הדם. [נוגדי קרישה הנלקחים דרך הפה]: אסטרוגנים מצומדים מפחיתים את ההשפעה הנוגדת קרישה של תרופות אלה. [הידרוקורטיזון]: עלולים להופיע סימני רעילות של קורטיקוסטרואידים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קרם לנרתיק.תדירות וזמן נטילה: טבליות: 1-3 פעמים ביום עם מזון קרם: פעם ביום.טווח המינון: מבוגרים: כתחליף הורמונלי: 0.625-1.25 מ"ג ליום (טבליות); 1-4 גרם ליום (קרם). סרטן השד: 30 מ"ג ליום, סרטן הערמונית: 3.75-7.5 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 5-20 יום.משך השפעה: 1-2 ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: לא ניתן. עלולות להיות השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא (X)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה לעכב את זרימת החלב. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן .קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הסיכון של סרטן רירית הרחם בתקופת גיל המעבר ולאחריו הוא גבוה קצת יותר מהרגיל כאשר לוקחים תרופות אלה לתקופה ממושכת בלי פרוגסטוגן. גם הסיכון של אבני מרה גדל. ניטור: ייתכן שיהיה צורך בבדיקות גופניות ובמדידת לחץ הדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אי ספיקת לב (heart failure), יתר לחץ דם, קרישי דם, ארוע מוחי, מחלת כבד, מחלת כליה, סוכרת, אסתמה, מיגרנה, אפילפסיה (כפיון), נטילת תרופות אחרות, דימום לא מוסבר מהנרתיק, סרטן שד

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של אסטרוגנים מצומדים דומות לתסמינים המופיעים בשלבים המוקדמים של ההריון, ובדרך כלל פוחתות או נעלמות לאחר 2 או 3 חודשי טיפול. כאב פתאומי חד בחזה, במפשעה או ברגליים עלול להצביע על קריש דם לא תקין, והוא דורש טיפול רפואי מיידי.

שמות מסחריים

אסטרוגנוס Estrogenus טבע