טראסטוזומאב

שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טראסטוזומאב מיועד לטיפול בחולות סרטן שד גרורתי. זה הוא נוגדן חד-שבטי, והוא פועל על תאי סרטן אשר על פניהם מצוי חלבון (אנטיגן) המכונה בקיצור HER2. בנשים בריאות חלבון זה מאותת לתאים לגדול ולהתחלק, אולם אצל נשים עם יותר מידי HER2 יש ייצור יתר של תאים אשר בסופו של דבר מתפשטים לכל הגוף. טראסטוזומאב נקשר ל HER2 שעל פני תאי הסרטן וכך מעכב את פעילותו ואת התפתחות תאי הסרטן. טראסטזומאב ניתן רק למטופלות המבטאות ביתר את חלבון ה HER2 (כ 20%-30% מכלל החולות בסרטן שד). הוא ניתן כטיפול בקו ראשון בשילוב עם פאקליטאקסל, או לבד כטיפול בקו שני ושלישי לאחר שנכשלו טיפולים אחרים. למרות שהתוויה זו עדיין אינה מאושרת, טראסטזומאב נמצא יעיל גם בטיפול כנגד גידולי סרטן שד שאינם גרורתיים. הפעילות של טראסטזומאב כנגד סוגים אחרים של סרטן המבטאים את חלבון ה HER2, כגון: שחלות, קיבה, מעי, ריאות, ערמונית ושלפוחית השתן, נחקרת.

תגובה עם תרופות אחרות: [וארפארין]: סיכון מוגבר לדימומים כאשר ניתן בשילוב עם טראסטוזומאב. יש לנטר בקפידה ערכי INR. [תרופות נוגדות סרטן ממשפחת האנטראציקלינים, כגון: דוקסורוביצין ואפירוביצין]: סיכון מוגבר לאי ספיקת לב בשילוב בין טראסטוזומאב לתרופות אלו. [הקרנות]: חולים שעברו הקרנות עלולים להיות רגישים יותר לטיפול בטראסטוזומאב.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: עירוי תוך-ורידי פעם בשבוע.טווח המינון: מנת העמסה (טיפול ראשון): 4 מ"ג לק"ג משקל גוף, למשך 90 דקות. מנת אחזקה: 2 מ"ג לק"ג משקל גוף. במידה והתרופה נסבלת היטב ניתן לתת למשך 30 דקות. הטיפול נמשך עד לנסיגה במחלה.תחילת השפעה: 2-6 שעות.משך השפעה: שבוע. הזמן עד לנסיגה מלאה בגידול משתנה בין מטופלת למטופלת.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: אין מידע על השפעות התרופה במקרה של מינון יתר.

אזהרות

הריון: מחקרים שנעשו בבעלי חיים הוכיחו את בטיחות השימוש בתרופה. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות נשימה, מחלת ריאות, מחלת לב, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא

תופעות לוואי

צמרמורת וחום הן תופעות לוואי נפוצות בעיקר לאחר העירוי הראשון. תופעות לוואי נפוצות נוספות כוללות: כאבים בגוף, חולשה ובחילה. תופעות לוואי פחות נפוצות כוללות: כאבי ראש, שלשולים, כאבי בטן, תסמינים דמויי שפעת, שיעול, קוצר נשימה, דלקת בחלל הלוע והאף, סחרחורת, בצקת ברגליים או בידיים. באופן נדיר עלולות להתרחש תגובות אלרגיות חמורות לתרופה זו (בעיקר במשך 24 שעות לאחר העירוי): התנפחות הפנים או השפתיים, פריחה, קשיי נשימה, קצב לב לא תקין (טכיקרדיה). תופעת לוואי נדירה נוספת היא אי ספיקת לב. בטיפול הראשון החולה נמצאת תחת השגחה רפואית למשך 6 שעות לפחות, ובטיפולים הבאים למשך שעתיים. הסיכון לתופעות לוואי גובר כאשר טראסטוזומאב משולב עם טיפול כימותרפי.

שמות מסחריים

הרצפטין Herceptin רוש ישראל קדסיילה Kadcyla רוש ישראל