מתוטרקסאט (מטוטרקסט)
שייך לקבוצת:
נוגדי מטבוליזם, נוגדי שיגרון אחרים, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים, תרופות לדיכוי מערכת החיסון, תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מתוטרקסאט (נכתב לעיתים גם מטוטרקסט, Methotrexate) הוא חומר המדכא מערכת חיסון. בגלל הסיכון לתופעות לוואי קשות, הטיפול במתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) נשמר רק למצבים חמורים, כאשר טיפולים קודמים לא הועילו. 
מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) מיועד לטיפול במצבים הבאים:
פסוריאזיס שלא מגיב לטיפולים אחרים
דלקת מפרקים שיגרונית שאינה מגיבה לטיפול מקובל
כימותרפיה של סוגים שונים של סרטן. מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) מונע תהליכי חלוקה של תאים, במיוחד אלו המתחלקים במהירות.

חשוב לשים לב:
בדרך כלל, הטיפול במתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, תפקודי כבד, כליות.

תיתכן רגישות לאור (אור שמש או תאורה מלאכותית).

כמו כן, יש להתייעץ עם הרופא לפני קבלת חיסון.

מתוטרקסט היא תרופה ציטוטוקסית, לכן יש להמנע ממגע עם העור. שאריות התרופה, בה לא השתמשו או שפג תוקפה, יסולקו כפסולת ציטוטוקסית לפי הנוהל המקובל של משרד הבריאות.

אין להשתמש במתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) במקרים הבאים:

רגישות או אלרגיה לחומר הפעיל או למרכיבים נוספים בתרופה.

הריון או הנקה.

אלכוהוליזם או מחלת כבד.

הפרעות במערכת החיסון או במח העצם כגון: רמות נמוכות של תאי דם לבנים, רמות נמוכות של טסיות או אנמיה.

זיהום חמור.

מחלת ריאות.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב של מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות:

תרופות לשיכוך כאבים והפחתת דלקת ממשפחת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDS) או סליצילטים, אספירין - עלולות להעלות את הריכוז ואת הסיכון להשפעות לוואי של מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate).

תרופות אחרות המשמשות לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. כגון:
לפלונומיד, אזתיופרין, סולפאסלזין, רטינואידים - שימוש יחד עם מתוטרקסאט עלול לגרום לרעילות כבדית


תרופות לטיפול בבעיות קיבה, כגון אומפרזול, פנטופרזול.

אנטיביוטיקות לדוגמה אנטיביטיקות ממשפחת הפניצילינים, טטראציקלנים , סולפונאמידים, קו-טרימוקסאזול (טרימתופרים/סולפאמתזול), כלורמפניקול

פניטואין – תרופה לטיפול באפילפסיה

תוספי תזונה המכילים חומצה פולית או נגזרות של חומצה פולית

פרובנציד – תרופה לטיפול בשיגדון (גאוט)

תרופות כימותרפיות כגון ציספלטין, ציטארבין, מרקפטופורין

תיאופילין- תרופה לטיפול באסטמה (קצרת)

פורוסמיד - תרופה משתנת


חיסונים חיים: אין לתת לחולים המקבלים מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate), מחשש להחלשת מערכת החיסון וזיהום לאחר חיסון של נגיף חי.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, טבליות. אין ללעוס, לכתוש, לחצות או לרסק את הטבליה.תדירות וזמן נטילה: פסוריאזיס, דלקת פרקים שגרונית: מנה אחת פעם בשבוע, או שלוש מנות הנלקחות בהפרש של 12 שעות, פעם בשבוע. 
סרטן: התדירות משתנה בהתאם לסוג הסרטן ולשלב התקדמות המחלה.
טווח המינון: פסוריאזיס (טבליות/ זריקה לוריד/ זריקה לשריר): 10-25 מ"ג פעם בשבוע, או שלוש מנות של 2.5-5 מ"ג כל 12 שעות, פעם בשבוע. מנה מירבית: 30 מ"ג לשבוע. דלקת פרקים שגרונית (טבליות): 7.5 מ"ג פעם בשבוע, או שלוש מנות של 2.5 מ"ג כל 12 שעות, פעם בשבוע. מנה מירבית: 20 מ"ג לשבוע. בילדים (טבליות/ זריקות לשריר): המינון נע בין 0.1 ל 1.1 מ"ג/ק"ג לשבוע. סרטן: המינון, התדירות ודרך המתן משתנים בהתאם לסוג הסרטן ולשלב התקדמות המחלה. תחילת השפעה: עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: מספר שבועות.תזונה: יש ליטול התרופה שעה לפני או שעתיים לאחר ארוחה.אחסון: יש לאחסן בטמפרטורת החדר, עד 25 C°, להגן מפני אור ולהרחיק מילדים.
מנה שנשכחה: טבליות: אין לקחת מנה כפולה, יש להיוועץ ברופא.

זריקות: לא סביר. התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.

הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול נעשית בהתאם להחלטת רופא ותחת השגחה רפואית.מינון עודף: מינון עודף עלול לגרום למגוון רחב של תסמינים. במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה, או חשד למינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אסור לשימוש בהריון. עקב סיכון לפגמים מולדים, על גברים ונשים הנוטלים את התרופה להשתמש באמצעי מניעה ולמנוע כניסה להריון בתקופת הטיפול ואחרי הפסקת הטיפול. יש להתייעץ עם הרופא לגבי משך הזמן בו יש למנוע הריון לאחר הפסקת הטיפול.
התרופה עלולה להשפיע על תהליך ייצור הזרע.
הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך כלל, הטיפול במתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, תפקודי כבד, כליות. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת דם, דיכוי חיסוני, דיכוי מוח עצם בעבר, מחלת ריאות, עישון, מחלת כבד, מחלה דנטלית, מחלת כליה, מחלה בדרכי העיכול, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, חשיפה ממושכת לשמש, טיפול בקרינה, בצקת, כאב ראש חמור, בשילוב עם חום, נוקשות בצואר, בחילה, הקאה, רגישות לאור, הפרעות מוחיות, פריחה עורית חמורה

תופעות לוואי

יש להפסיק מיד את הטיפול במתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) אם מופיעים תסמינים הבאים: חום, שיעול או קשיי נשימה; חולשה חריגה או עייפות; שלשול, הקאות ,כאב עצמות; פריחה; דימום; כאב ראש חמור; הצהבת העור או העיניים.

מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) גורם לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה, נטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. מתוטרקסאט עלול לגרום לשינויים ברקמת הריאה, המחייבים הפסקת טיפול, ולכן חשוב לדווח לרופא במקרה של שיעול חוזר וקוצר נשימה.תופעות שכיחות: שינוי בתפקוד הכבד ,דלקת של רירית הפה, כאב בטן.

תופעות לוואי אפשריות נוספות של מתוטרקסאט (מטוטרקסט, Methotrexate) הן: דלקת גרון, דלקת של הלבלב, צואה שחורה, כיבים ודימום במערכת העיכול, שלשול, שינוי בחוש הטעם, יתר פיגמנטציה של העור, כיבים, גירוי בעור ועיניים, נשירת שיער זמנית (במינונים גבוהים), בחילה והקאה, רגישות לשמש, תגובה אלרגית לטיפול. באופן נדיר: דלקת של רקמת החניכיים, זיהום, תנודות במצב הרוח, חסימה של מילוי הלב כתוצאה מנוזלים, שבר מאמץ.

שמות מסחריים

אביטרקסאט Abitrexate טבע מתותרקסאט אבווה Methotrexate EBWE פארמלוג'יק מתותרקסאט Methotrexate ניאופרם מטוג'קט Metoject צמל ביו-פרמה