דאקארבאזין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דאקארבאזין (נקראת גם DTIC) היא תרופה נוגדת סרטן המיועדת לטיפול במלנומה ממאירה, ובשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות, לטיפול במחלת הודג'קין ובסרקומה של רקמות רכות. דאקארבאזין פועלת באמצעות פגיעה בחומר הגנטי של התאים הסרטניים. היא מעכבת את צמיחתם והתחלקותם של תאים אלו וכך גורמת למותם. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, דאקארבאזין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות בחילה והקאות, איבוד התיאבון וחולשה כללית. דאקארבאזין ניתנת בזריקה ישירה או בעירוי לתוך הווריד.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: השימוש בדאקארבאזין בשילוב תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [פניטואין]: דאקארבאזין עלול לגרום לירידה משמעותית ברמות הפניטואין בדם. [לבודופה]: דאקארבאזין עלול לפגוע בפעילות הלבודופה. נדרשת זהירות בשילוב שתי תרופות אלו. [תרופות נוגדות קרישה, אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [דיגוקסין]: יש סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: מלנומה ממאירה: טיפול (למשך 5 ימים או יום אחד) כל שלושה שבועות. מחלת הודג'קין: טיפול כל 15 יום. סרקומה של רקמות רכות: טיפול (למשך 5 ימים) כל שלושה שבועות. טווח המינון: מלנומה ממאירה: 200-250 מ"ג למטר בריבוע שטח גוף, במשך 5 ימים, כל שלושה שבועות; או, 850 מ"ג למטר בריבוע שטח גוף ביום 1, כל שלושה שבועות. מחלת הודג'קין: 375 מ"ג למטר בריבוע שטח גוף, כל 15 יום (בשילוב דוקסורוביצין, בלאומיצין ווינבלאסטין - טיפול המכונה ABVD). סרקומה של רקמות רכות: 250 מ"ג למטר בריבוע שטח גוף, במשך 5 ימים, כל שלושה שבועות (בשילוב דוקסורוביצין - טיפול המכונה ADIC).תחילת השפעה: מייד לאחר הזריקה.משך השפעה: מספר שבועות.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה רק בהוראת הרופא..מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. מינון גבוה מדי עלול לגרום לדיכוי יתר של מוח העצמות.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות. אין להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בדאקארבאזין מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם ותפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכוי מוח עצם בעבר, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, מחלה דנטלית, מחלת כבד, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דימום, מחלת כליה, טיפול בקרינה

תופעות לוואי

דאקארבאזין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות בחילה והקאות, איבוד התיאבון וחולשה כללית. יש לדווח מייד לרופא או לאחות במקרה של הופעת אדמומיות או כאב באתר ההזרקה. תופעות לוואי פחות נפוצות הן: תסמינים דמויי שפעת (כולל כאבי שרירים, כאבי פרקים וחום), רגישות יתר לאור, שינויים בתפקוד הכבד (בד"כ הביטוי לכך הוא מעבדתי בלבד, וחולף עם סיום הטיפול), כאבים וכיבים בפה.

שמות מסחריים

דקרבזין מדאק Dacarbazine Medac צמל ביו-פרמה דקרבזין דצין Dacarbazine Dacin פארמלוג'יק