נאבומטון
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

נאבומטון היא תרופה נוגדת דלקת לא סטרואידית המשמשת לטיפול בדלקת פרקים ניוונית ודלקת פרקים שגרונית, ובמצבים דומים הדורשים טיפול נוגד דלקת. הפעילות נוגדת הדלקת והכאב של נאבומטון, ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות אחרות, נובעת מעיכוב הפרוסטאגלאנדינים, חומרים כימיים המשתחררים באתר הפציעה ואחראים ליצירת הכאב והדלקת. עיכוב זה נעשה דרך עיכוב פעילותו של האנזים ציקלואוקסיגנאז (ובקיצור COX), האחראי על ייצור הפרוסטאגלאנדינים. עיכוב ייצור הפרוסטגלנדינים הוא זה שגם תורם לירידה בהגנה על דופן הקיבה על-ידי הרירית המצפה אותה, ולעיכוב בתהליך התקין של קרישת הדם. בדומה לאתודולאק, המנה שנדרשת מנאבומטון על מנת לגרום להשפעה נוגדת הדלקת היא נמוכה הרבה יותר מזו הנדרשת לגרום לגירוי הקיבה, שכן לנאבומטון יש השפעה מוגבלת על אותם פרוסטאגלנדינים אשר אחראים על ייצור הרירית המגנה על הקיבה. ייתרון נוסף של נאבומטון הוא תדירות נטילה של פעם אחת ביום.

תגובה עם תרופות אחרות: [אספירין, ונוגדי דלקת לא סטרואידים אחרים, קורטיקוסטרואידים]: סיכון מוגבר לגירוי הקיבה. [וארפארין ונוגדי קרישה אחרים]: סיכון מוגבר לדימומים . [ליתיום, מתוטרקסאט, דיגוקסין, ציקלוספורין, פניטואין, באקלופן, אנטיביוטיקות ממשפחת הקווינולונים, זידובודין]: סיכון מוגבר לתופעות לוואי והרעלה. [תרופות מסוימות נגד סוכרת, כגון: גליפיזיד, גליבוריד]: סיכון לירידה מוגברת ברמת הסוכר. [משתנים, תרופות נגד יתר לחץ דם]: נאבומטון מפחית את השפעותיהן של תרופות אלו. [מיפפריסטון]: יש לחכות 8-12 יום בין נטילת תרופה זו לנטילת תרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידיים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום.טווח המינון: 1000 מ"ג (טבליה אחת) ביום. מינון מירבי: 2000 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 30 דקות עד מספר שעות.משך השפעה: משתנה.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין די מחקרים בנשים הרות (C). בסמסטר השלישי קיים סיכון מסוים לעובר (D). יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך בנאבומטון קיים סיכון מוגבר לדלקת ולדימומים ממערכת העיכול.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של הפרעות בקרישת הדם, אסתמה, אלרגיה לאספירין, אלרגיה לסאליצילאטים, מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, יתר לחץ דם, כיב או ניתוח באף, כיב קיבה, אנמיה, סוכרת, עישון, שתיה מרובה של אלכוהול

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר נובעות מהפרעות במערכת העיכול, וכוללות: בחילה, צרבת, גזים, ושלשול. תופעות לוואי נוספות הן: סחרחורת וישנוניות.

שמות מסחריים

נאבוקו Nabuco תרימה