ממאנטין
שייך לקבוצת:
אלצהיימר, לטיפול ב, חוסמי קולטני NMDA
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ממאנטין היא תרופה לטיפול בשיטיון (דמנציה) על שם אלצהיימר. היא ניתנת לטיפול בחולים הנמצאים בשלב הביניים או המאוחר של מחלת אלצהיימר ונמצאה יעילה גם לטיפול בשלב המאוחר של דמנציה ווסקולרית. לממאנטין יש מנגנון פעולה ייחודי השונה מזה של תרופות אחרות לטיפול במחלת האלצהיימר. מחקרים רבים מראים כי פעילות יתר של המעביר העיצבי גלוטמאט בתאי המוח תורמת לתסמינים של מחלת האלצהיימר ולהחמרתה. גלוטמאט פועל על קולטנים מסוג NMDA המצויים בתאי מוח אשר מעורבים בתהליכי למידה וזיכרון. ממאנטין חוסמת קולטנים אלו וכך עוזרת לבטל את ההשפעה המזיקה של גלוטמאט בתאי המוח, מבלי להפריע לפעילות התקינה של קולטנים אלו בתהליכי הלמידה והזיכרון. ממאנטין הראתה יעילות בשיפור או בייצוב התפקוד הקוגנטיבי (חשיבה, למידה וזיכרון) ובתפקוד היום-יומי של חולי אלצהיימר בדרגה בינונית עד חמורה. מחקר שבדק שילוב של ממאנטין ביחד עם דונפזיל הראה תוצאות חיוביות יותר יחסית למתן של ממאנטין בלבד. ממאנטין נסבלת היטב על-ידי רוב החולים, ותופעות הלוואי שלה הן מעטות יחסית. היא איננה מומלצת לאנשים עם בעיות חמורות בכליות ומומלץ לנהוג בזהירות עם אנשים חולי אפילפסיה ומחלות לב.

תגובה עם תרופות אחרות: [אמאנטאדין, דקסטרומתורפאן, קטאמין]: יש להימנע משילוב של תרופות אלו עם ממאנטין, בגלל סיכון לרעילות מוגברת. [לבודופה, ותרופות דופאמינרגיות אחרות כגון: ברומוקריפטין]: השפעתן עלולה להיות מוגברת בשילוב עם ממאנטין, וייתכן שיהיה צורך להתאים את מינונן. [תרופות אנטיכולינרגיות, כגון: אטרופין, בנזהקסול]: השפעתן עלולה להיות מוגברת בשילוב עם ממאנטין, וייתכן שיהיה צורך להתאים את מינונן. [סימטידין, ראניטידין, דיגוקסין, קווינידין, קווינין, ניקוטין]: עלולים להגביר את רמות הממאנטין בדם. [בארביטוראטים (פנובארביטאל)]: ממאנטין עלול להפחית את השפעתן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 5-20 מ"ג ליום. העלייה במינון נעשית בהדרגה: בשבוע הראשון: 5 מ"ג (חצי טבליה) ליום (בבוקר). בשבוע השני: 5 מ"ג פעמיים ביום. בשבוע השלישי: 10 מ"ג (טבליה אחת) בבוקר, ו 5 מ"ג (חצי טבליה) בערב. החל מהשבוע הרביעי: 10 מ"ג פעמיים ביום.תחילת השפעה: בחלק מתופעות הלוואי ניתן לחוש תוך מספר שעות. הזמן עד לשיפור בתסמיני המחלה משתנה בין מטופל למטופל, ויכול לקחת מספר חודשים.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן את התרופה בטמפרטורת החדר.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי השימוש בתרופה זו בנשים הרות. ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), שינוי משמעותי בהרגלי התזונה , זיהום בדרכי השתן

תופעות לוואי

ממאנטין נסבלת היטב על-ידי מרבית החולים ותופעות הלוואי שלה הן מעטות יחסית. תופעות הלוואי האפשריות הן: אי-שקט, נדודי שינה, כאב ראש, סחרחורת, בחילה, חוסר שליטה במתן השתן, זיהום בדרכי השתן, שלשול.

שמות מסחריים

אביקסה Ebixa לונדבק ממוקס Memox יוניפארם אביקסה טיפות Ebixa Drops לונדבק ממוקס טיפות Memox drops יוניפארם ממנטין טבע Memantine Teva טבע