לטנופרוסט (גלאוטן, קסאלטן)
שייך לקבוצת:
פרוסטגלנדינים, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לטנופרוסט (Latanoprost) הוא חומר פעיל שנמצא בטיפות עיניים גלאוטן, קסאלטן, גלאופרוסט, לטנו-אבניר, שפועל על קולטנים לפרוסטגלנדינים מסוג F2A בעיניים. השפעת לטנופרוסט (גלאוטן, קסאלטן) מגבירה את הזרימה והניקוז של הנוזל המימי בגלגל העין ומפחיתה את הלחץ התוך עיני.


יעיל לטיפול ב

טיפות העיניים שמכילות לטנופרוסט (גלאוטן, קסאלטן) מיועדות להורדת לחץ תוך עיני אצל חולי גלאוקומה מסוג הזווית הפתוחה ואצל אנשים הסובלים מלחץ תוך עיני מוגבר.

כמו כן, קיימות טיפות עיניים נוספות - קסלוקום, לטוקסאפ - המכילות לטנופרוסט בשילוב עם טימולול, שמגביר את יעילות הורדת הלחץ התוך עיני.

גלאוקומה, קסאלטן, גלאוטן, טיפות עיניים, לחץ תוך עיני

קראו עוד: מורידים את הלחץ: טיפול תרופתי בגלאוקומה


הנחיות חשובות

טיפול ממושך בלטנופרוסט עלול לגרום לשינוי הדרגתי בצבע העיניים כתוצאה מהצטברות פיגמנט חום בקשתית העין. 

יש לשמור את טיפות העיניים לטנופרוסט בקירור (2-8 מעלות) עד לפתיחתם. עם תחילת השימוש, ניתן לאחסן את טיפות העיניים בטמפרטורת החדר. אין להשתמש בטיפות עיניים שהיו פתוחות יותר מ-4 שבועות.

טיפות עיניים לטנופרוסט (גלאוטן, קסאלטן) אינן מיועדות לילדים או מתבגרים מתחת לגיל 18.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בטיפות עיניים המכילות לטנופרוסט במקרים הבאים: 

-אם ידוע על רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-אם את בהריון, מתכננת הריון או מניקה.

בנוסף, אין להשתמש בטיפות עיניים שמכילות לטנופרוסט בשילוב עם טימולול (קסלוקום, לטוקסאפ) אם אתם סובלים מבעיות חמורות בדרכי הנשימה או בלב או מהפרעות חמורות בקצב הלב.תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש להמתין 5 דקות לפחות בין הזלפת לאטאנופרוסט להזלפת טיפות עיניים אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום (רצוי בערב).טווח המינון: טיפה אחת בלבד בכל הזלפה.תחילת השפעה: 3-4 שעות לאחר ההזלפה.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

יש לאחסן בקבוק סגור במקרר, בטמפרטורה של 2-8 מעלות צלזיוס. בקבוק פתוח ניתן לשמור בטמפרטורת החדר למשך 4 שבועות. 

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לתת יותר מפעם אחת ביום. מינון בתדירות גבוהה יותר עלול להפחית מהשפעת התרופה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: טיפה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך במקרה שהוזלפה מנה גדולה יש לשטוף את העיניים תחת זרם מים וליידע את הרופא. במקרה שנבלעה מנה גדולה, או במקרה שמבחינים בתסמינים מיוחדים יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות, אולם מומלץ שלא להשתמש בתרופה זו בזמן הריון. (C)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לערוך בדיקות עיניים ובדיקות לחץ תוך עיני שגרתיות. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת עיניים, זיהום בעיניים, דלקת בעיניים, הרכבת עדשות מגע, מחלת כליה, מחלת כבד, אסתמה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן גירוי, עקצוץ ותחושת חוסר נוחות בעין מיד לאחר הזלפת התרופה. טשטוש זמני של הראייה גם היא אפשרית בעקבות הזלפת התרופה. שינוי הדרגתי בצבע העיניים עלול להתרחש במהלך 8 החודשים הראשונים לטיפול. שינוי בצמיחת הריסים (צמיחה מרובה יותר, ריסים ארוכים, מעובים וכהים יותר) אפשרית גם כן. תופעות לוואי פחות נפוצות הן: יובש בעיניים, רגישות לאור, עיניים דומעות, עפעפיים כואבות או נפוחות, דלקת הלחמית.

שמות מסחריים

קסאלטן Xalatan פייזר ישראל גלאוטן Glautan יוניפארם גלאופרוסט Glauprost פריגו לטנו-אבניר Latano-Avenir ביו-אבניר