ברימונידין

שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ברימונידין ניתן לטיפול בגלאוקומה (ברקית) עם זווית פתוחה וביתר לחץ דם עיני. ברימונידין פועל באופן סלקטיבי על קולטנים מסוג אלפא 2 הנמצאים בכלי הדם בעין. פעילות זו גורמת להפחתת ייצור הנוזל המימי המצוי בגלגל העין ולשיפור בזרימתו. כתוצאה מכך פוחת הלחץ התוך עיני. ברימונידין ניתן כטיפות עיניים, ומאופיין בהשפעה מהירה יחסית (תוך כשעה). הוא יכול להינתן בשילוב טיפות עיניים ממשפחת חוסמי בטא (בטאקסולול וטימולול), או לטיפול בגלאוקומה שאינה מגיבה לחוסמי בטא. אלפאגאן P היא פורמולציה חדשה של ברימונידין בריכוז נמוך בתוספת חומר משמר בשם Purite. חומר משמר זה מחליף את הבנזלקוניום כלוריד אשר היה מצוי בפורמולציה הישנה, ונועד להפחית את תדירות תופעות הלוואי הקשורות לשימוש בבנזלקוניום כלוריד.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש להמתין 5 דקות לפחות בין הזלפת ברימונידין להזלפת טיפות עיניים אחרות. [מדכאי מערכת העצבים המרכזית כגון: אלכוהול, אופיאטים, תרופות מרדימות, וכו']: התרופה עלולה להגביר את ההשפעה המדכאת שיש לתרופות אלו על מערכת העצבים המרכזית. [חוסמי בטא, דיגוקסין, תרופות להורדת לחץ דם]: סיכון לירידה מוגזמת בלחץ הדם בשילוב תרופות אלו עם ברימונידין. [נוגדי דיכאון טריציקלייים]: תרופות אלו עלולות להפחית מהשפעת ברימונידין. יש להשתמש בזהירות בשילוב זה. [תרופות ממשפחת חוסמי האנזים MAO]: אין לתת ברימונידין למטופלים בתרופות ממשפחת מעכבי האנזים MAO.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: שלוש פעמים ביום.טווח המינון: טיפה אחת, שלוש פעמים ביום.תחילת השפעה: תוך 60 דקות.משך השפעה: 8 שעות או יותר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין להזליף מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: טיפה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך במקרה שהוזלפה מנה גדולה יש לשטוף את העיניים תחת זרם מים וליידע את הרופא. במקרה שנבלעה מנה גדולה, או במקרה שמבחינים בתסמינים מיוחדים יש לפנות לחדר מיון.

אזהרות

הריון: מחקרים שנעשו בבעלי חיים הוכיחו את בטיחות השימוש בתרופה. אין מידע לגבי השימוש בתרופה זו בנשים הרות. יש להשתמש בתרופה רק אם יתרונות השימוש בה עולים על הסיכון האפשרי לעובר. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לערוך בדיקות עיניים שגרתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת עיניים, זיהום בעיניים, דלקת בעיניים, הרכבת עדשות מגע, מחלת כליה, מחלת כבד, מחלת לב

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן גירוי, עקצוץ, יובש, תחושת חוסר נוחות בעין, וטשטוש זמני של הראייה, בעיקר בדקות הראשונות שלאחר הזלפת התרופה. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן: יובש בפה וכאב ראש. תופעות לוואי פחות נפוצות הן: רגישות לאור, עיניים דומעות, עפעפיים כואבות או נפוחות, דלקת הלחמית, סחרחורת, חולשה, תופעות לוואי הקשורות במערכת העיכול.

שמות מסחריים

אלפאגאן P Alphagan P ברימונידין טבע Brimonidine Teva טבע