פלואורומתולון

שייך לקבוצת:
עיניים, לטיפול, קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלואורומתולון הוא קורטיקוסטרואיד הניתן לטיפול מקומי במצבי דלקת או אלרגיה של העין. ייתרונו של פלואורומתולון הוא בסיכון נמוך להגברת הלחץ התוך עיני יחסית לקורטיקוסטרואידים אחרים כדוגמת דקסאמתאזון. התרופה נסבלת היטב על-ידי מרבית המטופלים. תופעות הלוואי האפשריות הן: גירוי, עקצוץ, ודימוע. הכנות מסוימות מכילות פוליויניל אלכוהול ("ליקוויפילם") שתפקידו לספק לחות ולהקל על היובש ותחושת חוסר הנוחות בעין המודלקת. ֿפלואורומתולון אסור לשימוש בזיהום פטרייתי, בשחפת של העין (ocular tuberculosis), וברוב המקרים של זיהום ויראלי (כגון הרפס סימפלקס).

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפות עיניים אחרות]: יש להמתין 5 דקות לפחות בין הזלפת פלואורומתולון להזלפת טיפות עיניים אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום.טווח המינון: 1-2 טיפות, 2-4 פעמים ביום.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין להזליף מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. במקרה שנבלעה מנה גדולה, או במקרה שמבחינים בתסמינים מיוחדים יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש התרופה בנשים הרות. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון האפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לחץ תוך עיני היא תופעת לוואי אפשרית, בעיקר לאחר שימוש ממושך, אך נדירה יותר יחסית לטיפות עיניים אחרות המכילות קורטיקוסטרואידים. תופעת לוואי זו הפיכה עם הפסקת השימוש בתרופה. יש לערוך בדיקות עיניים שגרתיות. ניטור:

דווח לרופא במקרה של זיהום פטרייתי או נגיפי, שחפת של העין (ocular tuberculosis), ברקית (glaucoma), ירוד (קטרקט), סוכרת, הרכבת עדשות מגע

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי מרבית המטופלים. תופעות הלוואי הנפוצות הן: גירוי, עקצוץ, דימוע, וטשטוש הראייה בדקות הראשונות שלאחר הזלפת התרופה. תופעות לוואי פחות נפוצות הן: כאב, חוסר נוחות ויובש בעין.

שמות מסחריים

אף-אם-אל ליקויפילם FML Liquifilm טרדיס גת פלארקס Flarex לפידות