אספירין
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID), נוגדי קרישה
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אספירין, או בשמו הכימי חומצה אצטיל-סליצילית, הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות רבות השייך לקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's). התרופות שמכילות אספירין (Aspirin) במינונים השונים משמשות לטיפול ולמניעה של מחלות רבות, בהתאם למינון האספירין בתוכן. 


אספירין (Aspirin) במינון נמוך

אספירין (Aspirin) במינונים הנמוכים של 75 מ"ג – 100 מ"ג נמצא בתרופות מיקרופירין, קרטיה, קרדיופירין, טבעפירין ותרופות רבות אחרות. תרופות אלה מפחיתות צימות (הידבקות) טסיות הדם ותורמות לאפקט נוגד קרישה.


יעיל לטיפול ב: 

מינון נמוך של אספירין מיועד למנוע מראש את ההתפתחות של מחלת לב כלילית אצל אנשים שנמצאים בסיכון גבוה. בנוסף, הוא משמש לעכב התפתחות של מחלות שנגרמות על ידי פקקת בכלי הדם במוח או בלב.

קראו עוד: אספירין: באמת מפחית את הסיכון להתקף לב?


אספירין (Aspirin) במינון גבוה

אספירין (Aspirin) במינונים הגבוהים של 250 מ"ג – 500 מ"ג נמצא בתרופות בשם אספירין, אצטוזל ובשילוב עם חומרים פעילים אחרים בתרופות אקמול פוקוס, אקסדרין, אספירין C, פרמול טרגט, אקסידול ועוד. בנוסף לפעילות שמפחיתה צימות הטסיות, למינונים גבוהים של אספירין יש השפעה נוגדת כאב ודלקת והוא מסייע בהורדת חום גבוה.


יעיל לטיפול ב: 

אספירין במינון גבוה, לבדו או יחד עם חומרים פעילים נוספים, משמש להורדת חום ולשיכוך כאבים שונים, כולל כאבי ראש ומיגרנה, כאבי שרירים, כאבי מפרקים שגרוניים, כאבי מחזור, כאבים הנובעים מדלקת בסינוסים או מבעיות שיניים. 

קראו עוד:   אספירין נגד סרטן: ההמלצות החדשות שאתם חייבים להכיר


הנחיות חשובות: 

יש להפסיק את נטילת התרופות שמכילות אספירין (Aspirin) לפחות חמישה ימים לפני שעומדים לעבור ניתוח או הליך ניתוחי כלשהו, כולל אצל רופא שיניים, אלא אם הרופא הורה אחרת. 

יש להיזהר בנטילת תרופות שמכילות אספירין יחד עם תרופות נוגדות דלקת אחרות, במיוחד אם עברת את גיל 60 או אם שותים אלכוהול באופן קבוע מחשש להחמרת הסיכון לכיב קיבה או דימום בקיבה. לעתים, הרופא ירשום תרופה שמפחיתה את חומציות הקיבה כדי להפחית את הסיכון לפגיעה בקיבה.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

-מיועדת למבוגרים מעל גיל 18

אין להשתמש באספירין ובתרופות שמכילות אותו במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-רגישות לחומרים פעילים אחרים מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידליים או משככי כאבים, לרבות התקף אסתמה עקב חשיפה לחומרים אלו.

-אין להשתמש בילדים ובמתבגרים במחלת חום ללא הוראת רופא ואם אמצעים טיפוליים אחרים כשלו. (מחשש לתסמונת ריי) - מחלה נדירה הפוגעת במוח ובכבד. בדרך כלל, מופיעה אצל ילדים ומתבגרים בזמן מחלה ויראלית חריפה כמו שפעת או אבעבועות רוח.

-אם היו לך בעיות בקרישת הדם או עברת שטף דם מוחי.

-אם לקית באי ספיקת כליות או כבד.

-אם את בשליש האחרון של הריון או מניקה (כתלות במינון התרופה).

-אם הנך סובל מאי ספיקת לב חריפה שאינה מטופלת כיאות.

-אם חווית דימומים או כיבים בקיבה, במעי או בתריסריון.

-אם הנך נוטל במקביל מתוטרקסאט במינון 15 מ"ג או יותר לשבוע או המינון יומי של 150מ""ג ומעלה.

אזהרות נוספות: יש לעדכן את הרופא

-אם יש לך חוסר חמור ב-  G6PD

-אם הינך עומד לעבור ניתוח, כולל ניתוח קטן, יכולה להיות עלייה בנטיה לדימום.

-אם אתה סובל או סבלת מליקוי בתפקוד: (אחד או יותר מהבאים)- כבד, כלייה, מערכת הלב וכלי הדם, מערכת העיכול, מערכת הנשימה (למשל אסטמה).

-דימום שנמשך זמן ארוך מהרגיל, באופן יוצא דופן- יש לעדכן את הרופא.תגובה עם תרופות אחרות:

תכשירים המגבירים אפקט:
 - תרופות נגד קרישת דם (קומרין,הפרין), ומעכבי הצמתת טסיות דם (קלופידגרל) : חומצה אצטיל סליצילית עלולה להגביר את הסיכון לדימום אם נלקחת לפני טיפול בנוגדי קרישה .יש לשים לב לסימני דימום חיצוניים ופנימיים. למשל חבורות.
- קורטיקוסטרואידים: תכשירים המכילים קורטיזון או תכשירים דמויי קורטיזון, (למעט כאלו המשמשים לטיפול חיצוני או טיפול בתחליפי קורטיזון למחלת אדיסון )- עליה בסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול.
 -  תרופות אחרות משככות כאבים ונוגדות דלקת:  עליה בסיכון לכיבים במערכת העיכול ולדימום. 
-  תרופות נגד סוכרת : רמת הגלוקוז בדם עלולה לרדת בצורה משמעותית.
-  תרופות לטיפול בדיכאון  מקבוצת SSRIs : עליה בסיכון לדימום במערכת העיכול .
 -  תרופות לאפילפסיה כגון חומצה ואלפרואית. 
-  מתוטרקסאט לטיפול בסרטן, והפרעות שיגרוניות מסוימות.
 -  דיגוקסין - תרופה הגורמת להגברת עוצמת כיווץ שריר הלב. 
  תכשירים המחלישים אפקט:
 -  תרופות  המגבירות את הפרשת השתן כגון, ספירונולקטון, פורוסמיד, סולדקטון .
- תרופות המטפלות ביתר לחץ דם, בייחוד ממשפחת מעכבי ACE.
-תרופות המטפלות בגאוט (שיגדון), המגבירות הפרשת חומצה אורית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות עם ציפוי אנטרי, קפליות עם ציפוי אנטרי, טבליות תוססות, זריקות.תדירות וזמן נטילה: לשיכוך כאב והורדת חום, כל 4-6 שעות, לפי הצורך, עם מזון או חלב. 

למניעת היווצרות קרישי דם: פעם ביום.
טווח המינון: מבוגרים: לשיכוך כאב ולהורדת חום: 300-900 מ"ג למנה. למניעת קרישי דם: 75-300 מ"ג ליום. ילדים: אינו מומלץ לילדים ומתבגרים עד גיל 18. תחילת השפעה: אספירין רגיל: 30-60 דקות. אספירין מצופה: שעה וחצי.משך השפעה: עד 12 שעות. בשימוש למניעת קרישי דם ההשפעה יכולה להימשך כמה ימים.תזונה: יש ליטול עם האוכל כדי להפחית גירוי הקיבה (אלא אם קיים ציפוי אנטרי המגן על הקיבה, ואז נטילה לפחות חצי שעה לפני ארוחה). אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אם הרופא רשם לך אספירין למצב הדורש טיפול ממושך, עליך להיוועץ ברופא לפני הפסקת התרופה. במקרים אחרים ניתן להפסיק את התרופה בביטחון כאשר לא זקוקים לה יותר,מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של אי-שקט, כאב בטן, רעשים באוזניים, טשטוש הראייה, הקאה.

אזהרות

הריון: בשליש ראשון ושני השימוש רק בהוראת רופא.
הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. הבטיחות לתינוק לא נקבעיה. מומלץ להימנע משימוש ממושך ובמינון גבוה בעת ההנקה.תינוקות וילדים: התרופה אינה מומלצת לילדיםקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש באספירין יותר משלושה ימים, אלא בהוראת רופא.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אסתמה, פוליפים באף, אלרגיה לאספירין, כיב עיכולי, נטילת תרופות אחרות, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), ליקוי במערכת הלב וכלי הדם

תופעות לוואי

בחילות והקאות, כאבי בטן, שלשול, צרבת, דמם, כיבים, דלקת במערכת העיכול, איבוד דם ממערכת העיכול. ירידה בלחץ הדם, דלקת רירית האף, תגובות עוריות.

נדיר מאוד: ליקוי בתפקוד כלייתי, היפוגליקמיה, עוררות התקף גאוט.

ובנוסף: כאבי ראש, סחרחורת, בלבול, ירידה ביכולה השמיעה, טינטון, המוליזה- התפרקות תאי הדם האדומים, ארועי דימומים.

שמות מסחריים

אספירין 500 Aspirin 500 באייר ישראל קרדיופירין Cardiopirin סופרפארם אצטוזל 300 Acetosal 300 רקח אספירין קרדיו Aspirin Cardio באייר ישראל קרטיה Cartia פריגו גודאמד Godamed גרמזה מיקרופירין Micropirin דקסל טבעפירין Tevapirin טבע קארדיופירין Cardiopirin דקסל גרמזה פירין 325 Gramse pirin 325 גרמזה