בוואציזומאב
שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים, תרופות אנטי-אנגיוגניות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בוואציזומאב היא תרופה חדשה הניתנת בשילוב תרופות כימותרפיות לטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת וכן לטיפול בסרטן ריאה מסוג Non small cell - NSCLC מסוג תאים לא קשקשיים.

בוואציזומאב אינה תרופה כימותראפית, אלא נוגדן המיוצר במעבדה (נוגדן חד שיבטי) המכוון נגד חלבון ספציפי אשר תפקידו לאותת לכלי הדם להתפתח סביב תאי הסרטן. חסימת החלבון עוצרת את התפתחות כלי הדם הנוצרים סביב תאי הסרטן. כתוצאה מכך, הגידול "מורעב", אינו מקבל אספקה של חמצן וחומרי הזנה, וכך מתכווץ או מפסיק לגדול.

סוג זה של תרופות מכונה תרופות "אנטי-אנגיוגניות", תרופות שתפקידן למנוע היווצרות כלי דם מסביב לגידול.

בוואציזומאב ניתנת בעירוי תוך ורידי ותחת השגחה רפואית.

תופעות לוואי אפשריות הן עלייה בלחץ הדם והופעת חלבון בשתן. על כן, נדרש מעקב אחר לחץ הדם ותפקודי הכליות לאורך הטיפול.
תופעות לוואי אפשריות נוספות הן: דימום מהאף, חולשה, כאבים, שלשול ולויקופניה (ירידה במספר תאי הדם הלבנים בדם).

תגובה עם תרופות אחרות: אין תגובות ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: בוואציזומאב ניתנת בעירוי תוך ורידי, תחת הגשחה רפואית. בטיפול הראשון העירוי ניתן למשך 90 דקות, ולאחר הטיפול הראשון או השני, היא יכולה להינתן למשך זמן קצר יותר, בד"כ בין 30 ל 60 דקות.טווח המינון: המינון המקובל הוא: 5 מ"ג לק"ג פעם ב 14 יום.תחילת השפעה: חלק מתופעות הלוואי יורגשו באופן מיידי. הזמן עד להשפעה מיטיבה משתנה בין כל חולה.משך השפעה: שבועות עד מספר חודשים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לאחסן בקבוקוני התרופה במקרר בין 2-8 מעלות צלסיוס.
אין להקפיא.
יש לשמור במקום מוצל.
אין לנער את הבקבוק.
תרופה לאחר מהילה: ניתן לאחסן במקרר בין 2-8 מעלות צלסיוס עד 8 שעות לאחר המהילה.מנה שנשכחה: לא סביר. התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה בהתאם להחלטת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. המנה הגבוהה ביותר שנוסתה בבני אדם גרמה לתסמינים חמורים של מיגרנה בחלק מן המטופלים.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות. בהתבסס על אופן פעולת התרופה סביר להניח שתרופה זו תגרום למומים. יש להשתמש רק במצבים בהם ייתרונות התרופה מצדיקים את הסיכון האפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מלווה בבדיקות שגרתיות של לחץ הדם ותפקודי הכליות. בוואציזומאב ניתן בשילוב פלואוראוראציל/ חומצה פולינית או פלואוראוראציל/ חומצה פולינית/ אירינוטקאן.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של קרישי דם, מחלה דלקתית של המעי, מחלת לב, יתר לחץ דם, מחלת כליה, ניתוח בזמן האחרון או פגיעה גופנית קשה, טיפול בקרינה, קבלת כימותרפיה

תופעות לוואי

תופעות לוואי אפשריות הן עלייה בלחץ הדם, והופעת חלבון בשתן. על כן נדרש מעקב אחר לחץ הדם, ותפקודי הכליות לאורך הטיפול. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן: דימום מהאף, חולשה, כאבים, שלשול ולויקופניה (ירידה במספר תאי הדם הלבנים בדם).

שמות מסחריים

אווסטין Avastin רוש ישראל