רוזובסטטין (קרסטור, סטטור)
שייך לקבוצת:
סטאטינים - מעכבי HMG-CoA reductase, תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רוזובסטטין (Rosuvastatin) הוא חומר פעיל ממשפחת הסטטינים, שנמצא בתרופות קרסטור (Crestor), סטטור (Stator) ורוזובסטטין טבע. רוזובסטטין מעכב את פעולת האנזים HMG-CoA Reductase, שהוא האנזים המרכזי בתהליך ייצור כולסטרול בכבד.


יעיל לטיפול ב

רוזובסטטין מיועד להורדת רמות גבוהות של כולסטרול וטריגליצרידים בדם. רמות גבוהות של כולסטרול בדם נחשבות לגורם הסיכון העיקרי להתפתחות טרשת עורקים ומחלות לב ומעלות את הסיכון להתקף לב, שבץ וסיבוכים אחרים.


הנחיות חשובות

בעת הטיפול ברוזובסטטין (קרסטור, סטטור) עליכם לשמור על דיאטה דלת שומן וכולסטרול ולהקפיד על פעילות הגופנית.

בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך את הבדיקות הבאות: רמות שומנים בדם, תפקודי כבד לפני ובמהלך הטיפול בתרופה.

רוזובסטטין (קרסטור, סטטור) אינו מיועד לטיפול ברמות כולסטרול גבוהות אצל ילדים או מתבגרים מתחת לגיל 18.

קראו עוד: טיפים להורדת כולסטרול


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש ברוזובסטטין (קרסטור, סטטור) בכל מינונים במצבים הבאים:

-הריון או הנקה. אם נכנסת להריון תוך כדי שימוש ברוזובסטטין (קרסטור, סטטור), את חייבת להפסיק את נטילת התרופה מיד וליידע על כך את הרופא המטפל.

-רגישות לחומר הפעיל או לכל אחד מהמרכיבים הנוספים שהתרופה מכילה.

-אם אתם סובלים מבעיות חריפות בכליות, מחלות כבד או עליה בלתי מוסברת ברמות אנזימי הכבד בדם.

-אם יש לכם כאבי שרירים שלא עוברים או שהמקור שלהם אינו ידוע.

-במידה ואתם מטופלים בציקלוספורין, שניתן לדיכוי מערכת חיסונית במחלות מסוימות או לאחר השתלת אברים.


בנוסף, אין להשתמש ברוזובסטטין (קרסטור, סטטור) במינון 40 מ"ג (הגבוה ביותר) אם אתם סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס;ליקוי בתפקוד הכבד, הכליה, יש לכם רקע אישי או משפחתי של בעיות בשרירים, במיוחד בעת נטילת תרופות אחרות להורדת כולסטרול; אם אתם נוהגים לשתות כמויות גדולות של אלכוהול או מטופלים בתרופות אחרות להורדת כולסטרול מקבוצת פיברטים. אם אתה נוטל ציקלוספורין (לאחר השתלת איברים).תגובה עם תרופות אחרות:

נטילה בו זמנית של רוזובסטטין (קרסטור, סטטור) עם תרופות מהקבוצות הבאות עלולה לגרום לתגובות בלתי רצויות, לסיכונים או לפגיעה ביעילות הטיפול בכל אחת מהתרופות:

תרופות נגד קרישת דם (כגון וורפרין); ציקלוספורין; פיבראטים כגון גמפיברוזיל או פנופיברט או כל תרופה אחרת להורדת כולסטרול כגון אזטימיב; אריתרומיצין (אנטיביוטיקה), גלולות למניעת הריון, טיפול הורמונלי תחליפי, לופינביר, אטאזאנאויר או ריטונביר (תרופות לטיפול באיידס).


תרופות נגד קרישת דם (כגון וורפרין, קלופידוגרל); ציקלוספורין(לאחר השתלת איברים); פיבראטים כגון גמפיברוזיל או פנופיברט או כל תרופה אחרת להורדת כולסטרול כגון אזטימיב; אריתרומיצין (אנטיביוטיקה), גלולות למניעת הריון, טיפול הורמונלי תחליפי, תרופות אנטי ויראליות: כגון לופינביר, אטאזאנאויר או ריטונביר (תרופות לטיפול בזיהומים, כולל זיהום HIV והפטיטיס C), חומצה פוסידית (אנטיביוטיקה), תרופות אנטי פטרייתיות (איטראקונזול, קטוקונאזון, פלוקונאזול), ניאסין (חומצת ניקוטיניק), קולכיצין (לטיפול בגאוט).


אם נוטלים סותרי חומצה מסוג מלחי אלומיניום או מגנזיום, יש ליטול את הרוזובסטטין (קרסטור, סטטור) לפחות שעתיים לפני נטילת סותרי חומצה הללו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. יש לבלוע את הטבלית בשלמותה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, בזמנים קצובים. ניתן ליטול את התרופה בכל שעות היום.טווח המינון: מינון התחלתי: 5-10 מ"ג ליום. מינון מירבי: 40 מ"ג ליום. ניתן בדרך-כלל לחולים עם רמות גבוהות של כולסטרול, תחת השגחה וייעוץ של מומחה. תחילת השפעה: 2-4 שבועות.משך השפעה: ההשפעה נמשכת לאורך הטיפול.תזונה: אין הגבלות. יש להקפיד על תזונה דלת כולסטרול. מומלץ להימנע מנטילת התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון:

לשמור במקום קריר (מתחת ל-30 מעלות) ויבש. 

מנה שנשכחה: יש לדלג על המנה שנשכחה, ולקחת את  המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקה מוקדמת מדי של הטיפול עלולה להביא לחזרת הכולסטרול לרמה גבוהה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לטיפול רפואי דחוף.

אזהרות

הריון: התרופה אסורה לשימוש בנשים בהריון.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקת רמת שומנים בדם, ובדיקות תפקודי כבד לפני ובמהלך הטיפול. חולי סוכרת או חולים בסיכון לפתח סוכרת - יש צורך במעקב רופא והקפדה על בדיקות דם תקופתיות במהלך הטיפול בתרופה. בקשישים דווח על תופעות של השפעה קוגניטיבית (כגון אבדן זיכרון ובלבול) כתוצאה משימוש בתרופות מקבוצת הסטטינים. תופעות אלו היו קלות ונעלמו לאחר הפסקת התרופה.  ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי, מחלת שרירים, כאבי שרירים, שתיה מרובה של אלכוהול, נטילת תרופות אחרות, מוצא אסייתי, סוכרת, ליקוי במערכת הנשימה, ליקוי בתפקוד בלוטת התריס, רגישות למזון או תרופות, נטילת תרופות לטיפול ב- HIV

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של רוזובסטטין (קרסטור, סטטור) בדרך כלל קלות וחולפות עם הזמן; הנפוצות ביניהן כוללות: עצירות או שלשול, גזים, בחילה, סחרחורת, כאבי ראש, הרגשת חולי, כאבי שרירים, תשישות, חלבון בשתן (שכיח רק במינון של 40 מ"ג, לרוב הערכים חוזרים לנורמה ללא צורך להפסיק טיפול). כמו כן, התרופה עלולה לגרום לעליה ברמות הסוכר בדם.


באופן נדיר, רוזובסטטין (קרסטור, סטטור) עלול לגרום לפגיעה קשה בשרירים, ועל-כן יש לדווח לרופא במקרה של כאבי שרירים ומיחושים לא מוסברים, חולשה או עוויתות.

במצבים הבאים יש להפסיק את הטיפול ברוזובסטטין (קרסטור, סטטור) ולפנות מיד לטיפול רפואי:

תגובת רגישות יתר (אלרגיה) חריפה – כוללת סימנים של נפיחות בפנים, בשפתיים, בלשון או בגרון, קושי בבליעה או בנשימה או גרד חריף בעור עם הופעת שלפוחיות מורמות (נדיר).

כאבי שרירים ומיחושים לא מוסברים, או כאבי שרירים ממושכים, חולשה במיוחד עם חום או עוויתות. כמו עם סטטינים אחרים, מספר מצומצם של מטופלים חוו השפעה בלתי נעימה בשרירים, ולעיתים נדירות תופעה זו הופכת למסכנת חיים, פוגעת בשרירים וידועה בשם rhabdomyolysis .

כאב בטן חמור (דלקת בלבלב).

עליה ברמות אנזימי כבד בדם או צהבת (נדיר מאוד).

מחלת ריאה אינטרסטיציאלית היכולה להתבטא בקוצר נשימה, בשיעול יבש ובהחמרה של מצב הבריאות הכללי (כגון עייפות, איבוד

משקל וחום).

שמות מסחריים

קרסטור Crestor טבע רוזובסטטין טבע Rosuvastatin Teva טבע סטטור Stator