זיפראסידון

שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי, פסיכוזה, נוגדי, אטיפיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


זיפראסידון הינה תרופה אנטי פסיכוטית חדשה מהסוג הלא טיפוסי (אטיפית), אשר יעילה לטיפול בסכיזופרניה ובהפרעה דו קוטבית (מניה דפרסיה). לעומת התרופות האנטי פסיכוטיות הטיפוסיות (כמו פנותיאזינים והאלופרידול) תרופה זו גורמת פחות לתופעות לוואי הפוגעות בתנועתיות, כמו פארקינסוניזם. יתרונות נוספים שלה הינם סיכון נמוך יחסית לעלייה במשקל, והטבה נראית בתסמינים הדיכאוניים בקרב חולי סכיזופרניה. זיפראסידון נמצאה יעילה גם לטיפול בתסמונת טורט בקרב ילדים. זיפראסידון קיימת גם בצורת זריקות הניתנות במצבים חריפים בהם יש החמרה בתסמינים הפסיכוטיים. רוב החולים מתמודדים היטב עם התרופה (ראה תופעות לוואי), אולם, באופן נדיר עלולה התרופה לגרום לשינויים בקצב הלב. על-כן זיפראסידון אסורה לשימוש בקרב חולים הסובלים מהפרעות בקצב הלב, ובשילוב עם תרופות אחרות אשר עלולות לגרום לשינויים בקצב הלב (ראה תגובות בין תרופתיות).

תגובה עם תרופות אחרות: [תיורידאזין, קווינידין, מוקסיפלוקסאצין, פימוזיד, ותרופות אחרות אשר עלולות לגרום לשינויים בקצב הלב]: אין ליטול תרופות אלו בשילוב עם זיפראסידון. [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כמו בנזודיאזפינים, בארביטוראטים, אלכוהול וכדומה)]: בשל השפעותיו על מערכת העצבים המרכזית, יש לנקוט בזהירות כאשר הטיפול בזיפראסידון משולב עם טיפול בתרופות אחרות המשפיעות גם הן על מערכת העצבים המרכזית. [קארבאמאזפין]: עלול להחליש את ההשפעה של זיפראסידון בשל פעולתו המזרזת את פינויו מהגוף. [קטוקונאזול]: עלול להעלות את רמות הזיפראסידון בגוף ולהגביר את השפעתו.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, זריקה תוך שרירית.תדירות וזמן נטילה: כמוסות: פעמיים ביום. זריקות: ניתנות תחת השגחה רפואית.טווח המינון: כמוסות: 40 מ"ג - 160 מ"ג ליום. שינוי במינון נעשה באופן הדרגתי. זריקות: 10 מ"ג - 40 מ"ג ליום. לא יותר משלושה ימים ברציפות.תחילת השפעה: כמוסות: ייתכן שיחלפו 1-4 שבועות עד שההשפעה החיובית תורגש במלואה. זריקות: עד 15 דקות.משך השפעה: כמוסות: 12-24 שעות. זריקות: 4 שעות ויותר.תזונה: כמוסות: יש ליטול את התרופה עם האוכל, על-מנת להבטיח ספיגה טובה יותר.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה ללא ייעוץ רפואי. התסמינים עלולים לחזור. הפסקת התרופה נעשית תוך ירידה הדרגתית במינון.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע מייד את הרופא.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. אין להשתמש בזמן הריון אלא אם אין ברירה אחרת (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: היות שהתרופה חדשה יחסית, אין עדיין נתונים לגבי ההשפעות ארוכות הטווח שלה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, הפרעות קצב בלב, סוכרת, קשיי בליעה, אירוע מוחי, פגיעת ראש, פרכוסים, מחלת כבד, לחץ דם נמוך, מחלת פארקינסון, תנועות בלתי רצוניות בפה, בלשון ובפנים, מחשבות התאבדות, נטילת תרופות אחרות, רמות לא תקינות של אשלגן בדם

תופעות לוואי

רוב החולים מתמודדים היטב עם התרופה. יחד עם זאת, תופעות לוואי נפוצות הינן: עייפות, בחילה, עצירות או שלשול, סחרחורת, עצבנות, פריחה, שיעול ונזלת ותנועות בלתי רצוניות. באופן נדיר עלולה התרופה לגרום לשינויים בקצב הלב, ועל-כן זיפראסידון אסורה לשימוש בקרב חולים הסובלים מהפרעות בקצב הלב, ובשילוב עם תרופות אחרות אשר עלולות לגרום לשינויים בקצב הלב (ראה תגובות בין תרופתיות).

שמות מסחריים

גאודון Geodon פייזר ישראל גאודון זריקה תוך שרירית Geodon IM injection פייזר ישראל