פריגאבאלין (ליריקה)

שייך לקבוצת:
כאב, משככי , פרכוסים, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) מיועד לטיפול בכאב עצבי מסיבות ומקורות שונים (כמו בנוירופתיה סוכרתית, לאחר הרפס זוסטר, דלקת עצב) ובפיברומיאלגיה.

פריגאבאלין, שפועל בדומה למתווך עצבי גאבא, מונע פעילות יתר של תאי עצב, מעכב זרימת אותות במערכת העצבים וכך מפחית את הכאב.
פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) עשוי לסייע גם לטיפול בהתקפי אפילפסיה חלקיים כתוספת לתרופות נוגדות פרכוסים אחרות, כשהטיפול בהן לבד אינו מספיק.


חשוב לשים לב:

פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) אינה מיועדת לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18.

אין להשתמש בתרופה אם יש רגישות לחומר הפעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות:

השילוב של פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות לא רצויות:

מדכאי מערכת העצבים המרכזית, כגון: אלכוהול, אופיאטים, תרופות להרגעה ולשינה, עלולים להגביר תחושת נמנום, סחרורת, ירידה בריכוז, דיכוי נשימתי.

תרופות הגורמות לעצירות - השילוב עם פריגאבאלין עלול להוביל לבעיות חמורות יותר במערכת העיכול כגון: עצירות קשה, חסימה ואפילו שיתוק של המעי.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות. אין ללעוס!תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום. יש לבלוע את התרופה עם מים.טווח המינון: 150-600 מ"ג ליום.תחילת השפעה: במחקרים קליניים דווח על ירידה בכאב, או בתדירות ההתקפים, תוך שבוע.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון:

יש לשמור במקום קריר (מתחת ל-25 מעלות).

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה של ליריקה. הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) מבלי להיוועץ ברופא, כי התסמינים עלולים לחזור.

לרוב, הפסקת התרופה נעשית בהדרגה על-פני שבוע אחד לפחות, כדי למנוע התפתחות של סימפטומי גמילה הבאים: נדודי שינה, כאבים לרבות כאבי ראש, סימפטומים דמויי שפעת, עוויתות, עצבנות, דיכאון,  חרדה, סחרחורות, הזעה, בחילות ושלשול.

מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית של פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) לא תגרום לבעיות מיוחדות, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין ליטול פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) בהריון, אלא בהוראה מפורשת של רופא. יש להשתמש באמצעי למניעת הריון במהלך תקופת הטיפול.  הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תיתכן עלייה במשקל בקרב חלק מחולי סוכרת המטופלים בפריגאבאלין (ליריקה, Lyrica), שתחייב התאמת מינוני התרופות להורדת רמות הסוכר בדם. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת לב, התמכרות לתרופות, מחלת עיניים, סוכרת, רגישות לגאלאקטוז בתזונה, עוויתות, תגובה אלרגית הכוללת נפיחות בפנים, בשפתיים, בלשון ובלוע, וכן פריחה עורית מפושטת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) הן: סחרחורת, עייפות, יובש בפה, בחילה, עצירות או שלשול, תיאבון מוגבר, עלייה במשקל, בלבול, ירידה בחשק המיני, הפרעה בריכוז או בזיכרון, בעיות בשיווי משקל, גמלוניות, נפילות, תחושות מוזרות כמו עקצוצים, נמלול או העדר תחושה בעור, כאבי מפרקים או שרירים, עצבנות. לפעמים, הטיפול בפריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) עלול להוביל להשמנה. עם זאת, רוב תופעות הלוואי של פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) הן קלות, וחלקן חולפות לאחר מספר שבועות טיפול. 


לעיתים רחוקות פריגאבאלין (ליריקה, Lyrica) עלול לגרום תופעות לוואי הבאות: שינויים ברמות הסוכר בדם, הפרעות בקצב הלב, עלייה או ירידה בלחץ הדם; אי שקט, הזיות, דיכאון, חרדה, אפאתיה, תוקפנות, קושי בחשיבה תנועות קופצניות, ריצוד עיניים, שינויי התנהגות ותפיסה עצמית, איבוד טעם, תחושת צריבה, שינויים בבדיקות דם ותפקודי כבד.


יש לדווח לרופא אם מתפתחות תופעות לוואי הבאות במהלך הטיפול בפריגאבאלין (ליריקה, Lyrica):

בעיות אלרגיות כגון: פריחה מפושטת בעור, נפיחות בפנים, בשפתיים או בלוע, התנפחות הידיים והרגליים.

שינויים בראייה או ראייה מטושטשת.


השתנה מופחתת (מחשש לפגיעה כלייתית).

בעיות ריכוז או זיכרון, שינויים בדפוסי ההתנהגות ומצב הרוח, מחשבות או התנהגות אובדנית (נדיר מאד).

שמות מסחריים

ליריקה Lyrica פייזר ישראל פרגבלין pregabalin דקסל