רופינירול

שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רופינירול היא תרופה לטיפול במחלת פרקינסון, הניתנת כתרופה יחידה או בשילוב עם מספר תרופות. רופינרול עוזרת לתסמיני רעד ואיטיות בתנועה, המאפיינים את המחלה. במחלת פרקינסון נוצר חסר של מעביר עצבי בשם דופאמין במוח. רופינירול דומה לדופאמין בהשפעתה על קולטני המוח ומגרה אותם לפעול. בשלבים המוקדמים של המחלה רופינרול ניתנת בדרך כלל לבד, או בשילוב עם תרופות מקבוצות אחרות כגון סלג'ילין. בשלבים מתקדמים יותר נהוג להוסיף לה תרופה בשם לבודופה, שהיא תרופה חזקה יותר אך גם בעלת תופעות לוואי קשות יותר, כמו תנועות לא רצוניות. מחקרים הראו כי רופינרול יעילה יותר בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, וככל שהטיפול בה מתחיל מוקדם יותר, כך יידחה הצורך בתוספת של לבודופה. רופינירול תעזור גם בשלב מאוחר יותר, משום ששילובה מאפשר להקטין את מינון הלבודופה על תופעות הלוואי שלו. רופינירול אושרה בארה"ב גם לטיפול בתסמונת הרגל העצבנית או Restless Leg Syndrome.

תגובה עם תרופות אחרות: [טיפול הורמונאלי חליפי]: אסטרוגנים מגבירים את רמות הרופינירול בדם. על כן יש להתאים את מינון רופינירול במידה וטיפול הורמאנלי כזה מתחיל או מופסק. [תרופות המעכבות פעולת דופאמין, כגון: מטוקלופראמיד, נוגדי פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים, (לדוגמה סולפיריד), האלופרידול]: תרופות אלו סותרות את פעולת רופינירול, ועל כן יש להמנע משילוב זה. [סימטידין, ציפרופלוקסאצין, פלובוקסאמין, פנובארביטאל]: תרופות אלו עלולות להגביר את השפעת רופינירול. יש להשתמש בזהירות. [מדכאי מערכת העצבים המרכזית, כגון: תרופות להרגעה, לשינה, להרדמה ונוגדי דיכאון]: עלולות להגביר את ההשפעה המיישנת של רופינירול. [עישון]: עישון סיגריות עלול לגרום לפינוי מהיר יותר של רופינירול מהגוף, אך ללא השפעה קלינית. הפסקת עישון פתאומית עלולה להעלות רמת רופינרול בגוף. יש לשים לב לשינוי בתגובה לתרופה במקרה כזה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: שלוש פעמים ביום.טווח המינון: שבוע ראשון: 0.25 מ"ג, שלוש פעמים ביום (0.75 מ"ג ליום). שבוע שני: 0.5 מ"ג, שלוש פעמים ביום (1.5 מ"ג ליום). שבוע שלישי: 0.75 מ"ג שלוש פעמים ביום (2.25 מ"ג ליום). שבוע רביעי: 1 מ"ג, שלוש פעמים ביום (3 מ"ג ליום). לאחר השבוע הרביעי ניתן להגדיל את המינון בכל שבוע ב 1.5 מ"ג ליום, עד ל 9 מ"ג ליום. לאחר מכן, ניתן להגדיל את המינון בכל שבוע ב 3 מ"ג ליום, עד ל 24 מ"ג ליום. הפסקת התרופה נעשית באופן הדרגתי, על-פני שבעה ימים, על-ידי ירידה בתדירות המתן.תחילת השפעה: תוך שעה-שעתיים עד לספיגת התרופה בגוף. עשויים לחלוף מספר שבועות או חודשים עד שתורגש השפעת התרופה במלואה.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות, אולם רצוי ליטול את התרופה עם/אחרי הארוחה, כדי להפחית את הסיכון לבחילה.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה חייבת להעשות על-פי הוראת הרופא. הפסקת התרופה נעשית באופן הדרגתי, על-פני שבעה ימים, על-ידי ירידה בתדירות המתן.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע מייד את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות השימוש בבני אדם לא הוכחה. בניסויים בבעלי חיים התרופה גרמה למומים. מומלץ שלא להשתמש בתרופה זו בזמן הריון. (C)הנקה: לא ניתן. התרופה עלולה להפריע לייצור החלב. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת לב, לחץ דם נמוך, נטייה להתעלפויות (סינקופה), פסיכוזה, מחלת כבד

תופעות לוואי

בחילה, כאבי בטן, הקאה, סחרחורת, התעלפות (סינקופה), עייפות - הן תופעות לוואי נפוצות בעיקר בתקופת ההסתגלות לתרופה, וחולפות בדרך כלל לאחר מכן. יש לדווח לרופא במקרה של התפתחות בצקת ברגליים, הרדמות פתאומית, הזיות, בלבול, והפרעות בתנועה.

שמות מסחריים

רקוויפ Requip גלקסו סמית קליין רופינירול טבע Ropinirole Teva טבע