קאפציטאבין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קאפציטאבין היא תרופה נוגדת סרטן המיועדת לטיפול במצבים הבאים: סרטן המעי הגס והחלחולת בשלב מתקדם; לאחר ניתוח להסרת סרטן מעי בדרגה III; סרטן שד במצב מתקדם או כזה שהתפשט לאיברים אחרים בשילוב עם דוסטאקסל, או לבד, ולאחר שנכשלו טיפולים כימותראפיים קודמים. לקאפציטאבין מנגנון פעולה ייחודי. בניגוד לרוב התרופות נוגדות הסרטן היא נלקחת דרך הפה, והופכת למרכיב הפעיל, פלואורואוראציל (הידוע גם בכינוי 5FU), על-ידי אנזימים הנמצאים בעיקר בתאי הסרטן (אבל גם בתאים אחרים בריאים בגוף). בצורה כזו ריכוזים גבוהים של המרכיב הפעיל נוצרים בתאי הסרטן, ופועלים בצורה ממוקדת יותר כנגדם. פלואוראוראציל גורם למוות של התאים הסרטניים על-ידי התערבות ופגיעה בבניית החומר הגנטי שלהם. כאמור, מאחר וקאפציטאבין הופכת לפלואוראוראציל בעיקר בתאים הסרטניים, השפעותיה על התאים הבריאים הן פחות נפוצות לעומת הטיפול המסורתי בפלואוראוראציל הניתן בהזרקה, ובניגוד לתרופות נוגדות סרטן רבות נשירת שיער ודיכוי מוח העצם אינם נפוצים.

תגובה עם תרופות אחרות:

נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. נדרש ניטור קפדני והתאמת המינון. פניטואין: קאפציטאבין עלול להעלות רמות פניטואין בדם, ולהגביר את הסיכון לתופעות הלוואי של תרופה זו. ייתכן ויהיה צורך להוריד ממינון הפניטואין. לויקובורין: למרות שתרופה זו מגבירה את ההשפעה של פלואורואוראציל על תאי הסרטן, היא עלולה גם להגביר את רעילות התרופה ודיכוי מוח העצם, על כן שילוב זה אינו מקובל בד"כ. חיסונים חיים: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. תרופות נוגדות סרטן אחרות, ותרופות המדכאות את מוח העצם: סיכון לרעילות מוגברת ולדיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. דיגוקסין: סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה. 

תרופות לטיפול בשיגדון, (אלופורינול), תרופות לדילול הדם (קומרין ,וורפרין  תרופות אנטי ויראליות (מסוימות(סוריוודין ובריוודין), תרופות עבור פרכוסים או רעידות (פניטואין), אינטרפרון אלפא,  רדיותרפיה ותרופות מסוימות לטיפול בסרטן,חומצה פולינית, ,אוקסליפלטין , בוואציזומאב,,ציספלטין ,אירינוטקאן . תרופות לטיפול בחסר בחומצה פולית.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום. יש ליטול את הטבליות עם מים, עד 30 דקות לאחר הארוחה. טווח המינון: 1250 מ"ג למטר מרובע שטח גוף, פעמיים ביום, למשך 14 יום, ואח"כ 7 ימי מנוחה (סדרת טיפול של שלושה שבועות).תחילת השפעה: עשויים לחלוף כמה שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. בחלק מתופעות הלוואי תחוש תוך מספר ימים.משך השפעה: אין מידע.תזונה: יש ליטול את הטבליות עם מים, 30 דקות לאחר הארוחה.אחסון: מנה שנשכחה: חשוב מאוד שלא לשכוח ליטול את התרופה בזמן. במידה ושכחת ליטול מנה אחת, דלג על המנה שנשכחה והמשך כרגיל. אין לקחת מנה כפולה. במידה ושכחת ליטול יותר ממנה אחת, או במידה והקאת לאחר נטילת התרופה, יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.הפסקת התרופה: ההחלטה אם להפסיק את הטיפול נעשית על-ידי הרופא המטפל.מינון עודף: יש ליצור קשר מיידי עם הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת, או במידה ומופיעות תופעות לוואי כגון: בחילה, הקאה, שלשול חריף, דימום ממערכת העיכול.

אזהרות

הריון: אסור לך לקחת קפציטבין  אם את בהיריון או  אם את חושבת שאת בהיריון.  הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מלווה בבדיקות שגרתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, דיכוי חיסוני, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, נטייה לדימום, מחלת לב, מחלת כבד, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, נטילת תרופות אחרות, דיכוי מוח עצם בעבר, טיפול בקרינה, מחסור חלקי בפעילות האנזים DPD

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו הן: שלשול, בחילה והקאה, כאבי בטן, עצירות, אבדן תיאבון,כאבים ואדמומיות בכפות הידיים והרגליים (סינדרום פאלמר-פלאנטר), דלקת עור (דרמטיטיס), חולשה, כאבי ראש, טשטוש, סחרחורת, חום. תופעות לוואי פחות נפוצות: ירידה בספירת הדם, אנמיה, ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא מיידית במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים שטפי דם ודימומים לא צפויים. כמו כן, יש לדווח לרופא מיידית במידה והנך סובל משלשול חריף (יותר מ 4 פעמים ביום), חום וזיהום, כאבים בחזה ומהצהבה של העור והעיניים.

שמות מסחריים

קסלודה Xeloda רוש ישראל קפציטבין טבע Capecitabine Teva טבע קפציטבין אינובמד Capecitabine Inovamed