אוקסליפלאטין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אוקסליפלאטין היא תרופה נוגדת סרטן הניתנת בשילוב פלואורואוראציל ולויקובורין (חומצה פולינית) לטיפול בחולים עם סרטן מעי בדרגה III לאחר שעברו ניתוח להסרת הגידול, או לחולים הסובלים מסרטן המעי והחלחולת בשלב מתקדם. אוקסליפלאטין נקשרת לחומר הגנטי של התא, גורמת לו נזק, וכך מונעת את צמיחתם והתחלקותם של התאים הסרטניים. מנגנון פעולה זה עלול להשפיע גם על תאים בריאים, וכמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, אוקסליפלאטין תגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. אוקסליפלאטין ניתנת בעירוי לתוך הוריד ותחת השגחה רפואית.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [דיגוקסין]: קיים סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: הטיפול ניתן פעם בשבועיים למשך 6 חודשים (12 מחזורי טיפול).טווח המינון: 85 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. התרופה ניתנת בעירוי לתוך הוריד למשך 2 עד 6 שעות (תלוי בתגובת החולה לטיפול). אוקסליפלאטין ניתנת תמיד לפני הטיפול בפלואורואוראציל.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: כשבועיים.תזונה: אין הגבלות, אולם רצוי לשתות הרבה מים ולהמנע ממזון אשר עלול להגביר את הסיכון לבחילות ושלשולים (מזון עתיר שומן, חלב ומוצריו)אחסון: יש לשמור בקבוקונים סגורים בטמפרטורת החדר, 25°C, בתנאי אור רגילים. לאחר המסת האבקה ניתן לשמור התרופה המומסת עד 6 שעות בטמפרטורת החדר או עד 24 שעות בקירור. התרופה המהולה מיועדת לשימוש חד פעמי בלבד, יש לזרוק שאריות התמיסה.מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה נעשית רק על-פי הוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: קשיי נשימה, כאבים בחזה, נימול, הקאה.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות, אולם ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. אין להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול באוקסליפלאטין מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי הדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, מחלה של מערכת העצבים ההיקפית (peripheral neuropathy), זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דיכוי מוח עצם בעבר, מחלה דנטלית, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, מחלת כליה, דימום

תופעות לוואי

אוקסליפלאטין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.
יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים.

תופעות לוואי נוספות כוללות: בחילה והקאות - ניתן לשלב טיפול תרופתי נגד בחילות שיקל על תופעת לוואי זו; שלשול - מומלץ לשלב טיפול תרופתי (לופראמיד) נגד השלשול ושתיית נוזלים כדי למנוע התייבשות, אולם יש לדווח לרופא במידה והשלשול מחריף ומתמשך;
נימול בכפות הידיים או הרגליים - בד"כ תחושות אלו קשורות לקור, על-כן מומלץ להימנע משתיית משקאות קרים ומחשיפה לקור;
כאבים וכיבים בפה - מומלץ להימנע מחומרים וממזון העלולים לגרום לגירוי החניכיים; עייפות וחולשה.

תופעות לוואי פחות נפוצות: רגישות מכאיבה בגרון (דיאסתזיה) - מופיעה בזמן העירוי או מיד אחרי, נובעת מהתכווצות זמנית של מיתרי הקול הגורמת לתחושה של קושי בבליעה, בדיבור ובנשימה. תופעה זו בד"כ מופיעה מהר ונעלמת מהר ולמרות התחושות הנ"ל, הנשימה בד"כ נשארת תקינה. עם זאת, חשוב ליידע את הרופא במידה ואתה חש בתופעת לוואי זו; ירידה בספירות התאים (כל השורות) כבד: עלייה באנזימי כבד, עלייה בבילירובין, הפרעה תחושתית, בצקות, כאבים בחזה, סומק פריחה, התקרחות, זיהומים בדרכי נשימה עליונות, גודש באף, דימום אפי, כאבי פרקים עיניים, עלייה ברמת קריאטינין.

שמות מסחריים

אלוקסטין Eloxatin סנופי אוונטיס אוקסליפלטין מדאק Oxaliplatin Medac צמל ביו-פרמה אוקסליפלטין אבווה Oxaliplatin "EBEVE" פארמלוג'יק אוקסליפלטין הוספירה Oxaliplatin Hospira אוקסליפלטין מדיסון Oxaliplatin Medison מדיסון פרמה אוקסליפלטין מיילן Oxaliplatin Mylan ג'נמדיקס אוקסליפלטין PWD טבע Oxaliplatin PWD Teva טבע אוקסליפלטין טבע Oxaliplatin Teva טבע אוקסלטין Oxaltin פריגו