קאברגולין
שייך לקבוצת:
פרקינסון, נוגדי, תכשירים דופאמינרגיים, תרופות להפרעות בבלוטת יותרת המוח
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קאברגולין היא תרופה המגרה באופן ישיר את הקולטנים לדופאמין במוח ומפחיתה את ייצור ההורמון פרולקטין. היא ניתנת לטיפול בחולי פרקינסון, ובמצבים בהם יש רמה גבוהה מדי של פרולקטין, כגון: הפרעות או הפסקה של מחזור הווסת (אמנוריאה), הפרשת חלב מוגברת מהשדיים (גלקטוראה), חוסר ביוץ, וגידולים המפרישים פרולקטין. בנוסף, משמשת קאברגולין לדיכוי או למניעת הפרשת חלב בנשים לאחר לידה שאינן יכולות או מעונינות להיניק. בהשוואה לברומוקריפטין, תרופה ותיקה יותר ובעלת פעילות דומה, קאברגולין נמצאה יעילה יותר בדיכוי הפרשת הפרולקטין, ונסבלה טוב יותר על-ידי המטופלים. כמו-כן, קאברגולין נלקחת פעמיים בשבוע, דבר המאפשר הענות טובה יותר מצד המטופל/ת. במקרה של טיפול במחלת הפרקינסון, יש ליטול את התרופה פעם ביום בלבד, וגם זה מהווה ייתרון לעומת ברומוקריפטין. לטיפול בפרקינסון קאברגולין יכולה להינתן לבד או בשילוב עם קארבידופה ולבודופה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המעכבות פעולת דופאמין, כגון: מטוקלופראמיד, נוגדי פסיכוזה ממשפחת הפנותיאזינים, (לדוגמה סולפיריד), האלופרידול]: תרופות אלו סותרות את פעולת קאברגולין, ועל כן יש להמנע משילוב זה. [אנטיביוטיקה ממשפחת המאקרולידים, כגון: אריתרומיצין, קלאריתרומיצין]: עלולים להגביר את ההשפעות השליליות של קאברגולין [תרופות לטיפול ביתר לחץ דם]: תיתכן ירידה חדה בלחץ הדם וצורך בהורדת המינון של תרופות אלו.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: רמת פרולקטין גבוהה בדם: פעמיים בשבוע (לדוגמה: ימי ראשון ורביעי). מניעת הפרשת חלב: מנה אחת ב 24 שעות הראשונות שלאחר הלידה. דיכוי הפרשת חלב: פעמיים ביום למשך יומיים. פרקינסון: פעם ביום.טווח המינון: רמת פרולקטין גבוהה בדם: בד"כ 0.25-1 מ"ג, פעמיים בשבוע. העלייה במינון נעשית באופן הדרגתי. מינון מירבי: 4.5 מ"ג לשבוע. מניעת הפרשת חלב: 1 מ"ג (שני כדורים של 0.5 מ"ג) ב 24 שעות הראשונות שלאחר הלידה. ֿדיכוי הפרשת חלב: 0.25 מ"ג (חצי טבליה של 0.5 מ"ג) כל 12 שעות, למשך יומיים. פרקינסון: העלייה במינון נעשית באופן הדרגתי. מינון מקובל: 2-4 מ"ג ליום, ו 2-6 מ"ג ליום לחולים המטופלים בלבודופה+קארבידופה. תחילת השפעה: ירידה ברמות הפרולקטין נראית בד"כ תוך שלוש שעות מרגע המתן. פרקינסון: עשויים לחלוף מספר שבועות או חודשים עד שתורגש השפעת התרופה.משך השפעה: רמות פרולקטין נמוכות נשמרות למשך 7 עד 28 יום. פרקינסון: אין מידע.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה לאחר הארוחה, כדי למנוע תופעות לוואי ממערכת העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה. למניעה/ דיכוי הפרשת חלב: יש להיוועץ ברופא המטפל.הפסקת התרופה: רמת פרולקטין גבוהה בדם: ניתן לשקול הפסקת הטיפול לאחר 6 חודשים בהם רמת הפרולקטין תקינה. לאחר הפסקת הטיפול יש צורך בבדיקות תקופתיות של רמת הפרולקטין, כדי להעריך חזרה לטיפול. פרקינסון: הפסקת הטיפול תעשה בהתאם להחלטת הרופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. יש ליידע מייד את הרופא במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, כגון: בחילה, הקאה, הפרעות במערכת העיכול, ירידת לחץ דם, בלבול והזיות.

אזהרות

הריון: מחקרים שנעשו בבעלי חיים הוכיחו את בטיחות השימוש בתרופה. עם זאת, אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם, על כן מומלץ שלא להשתמש בתרופה זו בזמן היריון בתרופה, אלא אם אין ברירה אחרת. יש להמנע מכניסה להריון לפחות חודש לאחר סיום השימוש בתרופה. (B).הנקה: לא ניתן. התרופה עלולה להפריע לייצור החלב. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: במקרה של רמת פרולקטין גבוהה בדם: ניתן לשקול הפסקת הטיפול לאחר 6 חודשים בהם רמת הפרולקטין תקינה. לאחר הפסקת הטיפול יש צורך בבדיקות תקופתיות של רמת הפרולקטין, כדי להעריך חזרה לטיפול. במקרה של פרקינסון: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת ריאות, מחלת לב, לחץ דם גבוה או נמוך, מחלה בדרכי העיכול, הפרעה נפשית

תופעות לוואי

מרבית תופעות הלוואי הן קלות וחולפות עם הזמן. תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו הן: כאבי ראש, סחרחורת, סינקופה, כאב בשדיים, הפרעות בשינה, בחילה, כאבי בטן, הפרעות בעיכול, עצירות. במקרה של טיפול במחלת הפרקינסון דווח גם על: תנועות בלתי רצוניות, הזיות או בלבול. תופעות לוואי פחות נפוצות: הרדמות פתאומית במהלך היום, דיכאון, פריחה. תופעות לוואי נדירות: קצב לב לא תקין, נימול, הבזקי חום, חולשת שרירים, קשיי נשימה.

שמות מסחריים

קבסר Cabaser פייזר ישראל דוסטינקס Dostinex פייזר ישראל קבותרים Cabotrim תרימה