טיוטרופיום ברומיד
שייך לקבוצת:
מרחיבי סימפונות, תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טיוטרופיום ברומיד הוא מרחיב סימפונות המיועד לטיפול אחזקתי ולהקלת התסמינים במחלת ריאות חסימתית כרונית. מבחינה כימית, טיוטרופיום דומה למרחיב הסימפונות הותיק, איפראטרופיום ברומיד, וכמוהו מעכב את השפעתו של אצטילכולין על עץ הסימפונות, ובכך גורם להרחבת הסימפונות ולהקלת הנשימה. יתרונו של טיוטרופיום הוא במתן חד יומי, בניגוד לאיפראטרופיום הניתן 4 פעמים ביום. מחקרים הראו כי שימוש ממושך בטיוטרופיום הוביל לירידה בשימוש במרחיבי סימפונות הפועלים על קולטני בטא (כגון: סאלמטרול או סאלבוטאמול), ושיפר משמעותית את הנשימה ואת איכות החיים בהשוואה לסאלמטרול הניתן פעמיים ביום. טיוטרופיום נלקח באמצעות מכשיר שאיפה המכונה הנדיהלר. לתוך המכשיר יש להכניס כמוסה המכילה אבקה אשר משתחררת בזמן השאיפה. כאמור, התרופה ניתנת לחולים הזקוקים לטיפול ממושך במרחיבי סימפונות, ואינה מיועדת לטיפול בהתקף חריף. לטיפול כזה יש להשתמש במרחיב סימפונות בעל משך פעולה קצר, כגון סאלבוטאמול.

תגובה עם תרופות אחרות: [הערה כללית]: כאשר נוטלים טיוטרופיום ברומיד יחד עם תרופות אחרות הניתנות בהשאפה, מומלץ לשמור על מירווח של 5-10 דקות בין התרופות. [תרופות אנטיכולינרגיות אחרות, כגון: אטרופין, איפראטרופיום, אוקסיטרופיום]: אין מחקרים אודות השילוב בין תרופות אלו עם טירוטרופיום ברומיד, וכל כן שילוב זה אינו מומלץ.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות לשאיפה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, באופן קבוע ובזמן קצוב.טווח המינון: כמוסה אחת לשאיפה (18 מק"ג), פעם ביום. יש להשתמש רק דרך מכשיר ההנדיהלר, בהתאם להוראות היצרן. אין לבלוע את הכמוסה ! לאחר פתיחה ראשונה של הבליסטר (מגש האלומיניום) יש להשתמש תוך 9 ימים.תחילת השפעה: תוך 30 דקות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין ליטול שתי מנות ביחד באותו הזמן או באותו היום.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם הוכחה. לא מומלץ להשתמש בזמן הריון, אלא אם אין ברירה אחרת. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ברקית (glaucoma), חסימה של דרכי השתן, מחלת כליה, מחלת לב, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא

תופעות לוואי

כיוון שהתרופה כמעט שאינה נספגת מהריאות לדם, נדיר שתהיינה לה תופעות לוואי חמורות. התופעה השכיחה ביותר היא יובש בפה. תופעת לוואי זו היא בד"כ קלה וחולפת עם המשך השימוש.

שמות מסחריים

ספיריבה Spiriva טבע