היפריקום (רמוטיב)
שייך לקבוצת:
נוגדי דיכאון, צמחי מרפא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

תמצית צמח המרפא היפריקום (רמוטיב), באנגלית St. John's wort, הניתנת בבליעה, משמשת לטיפול בסימפטומים של דיכאון בדרגה קלה עד בינונית שמלווה בחרדה, כגון: מתח, חוסר מנוחה או עצבנות, עצבות, מצבי רוח משתנים או הפרעות שינה.
מנגנון הפעולה המדויק של ההיפריקום עדיין אינו ברור, אך הוא כנראה מעכב ספיגה חוזרת של סרוטונין, נוראפינפרין ודופאמין במוח. 

יש לשים לב:
במקרים נדירים, היפריקום (רמוטיב) עלול לגרום לרגישות בעור ובעיניים עקב חשיפה לשמש, לכן מומלץ להימנע מחשיפה לכל סוגי קרינת UV (שמש, מכוני שיזוף). אם מתפתחת פריחה דמויית כוויה, יש להפסיק נטילת היפריקום (רמוטיב) ולהיוועץ ברופא.

אין להישתמש בהיפריקום (רמוטיב) במקרים הבאים:

רגישות (אלרגיה) לחומר הפעיל או למרכיבים נוספים של התרופה.

נטילת תרופות לדיכוי מערכת החיסון (כגון: ציקלוספורין, טקרולימוס, סירולימוס), תרופות נגד נגיף ה-HIV /איידס (כגון: נבירפין, אינדינביר), תרופות נוגדות קרישה ממשפחת הקומרינים (כגון וורפרין), תרופות כימותרפיות (כגון אירינוטקאן, אימטיניב).

לפני ניתוח, הליך אבחוני או טיפולי באמצעות אור.

רגישות לאור, כולל אור השמש.

בדרך כלל, היפריקום היפריקום (רמוטיב) אינו מיועד לילדים מתחת לגיל 12 ואין להשתמש בו לילדים מתחת לגיל 6 שנים.תגובה עם תרופות אחרות: שילוב ההיפריקום (רמוטיב) עם תרופות אחרות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת מעכבי האנזים MAO , חוסמי ספיגה חוזרת של סרוטונין, תרופות לטיפול במיגרנה ואחרות - תיתכן עלייה בסיכון לתופעות לוואי.

היפריקום (רמוטיב) עלול להפחית את הרמות של תרופות הבאות בגוף ואת יעילות הטיפול בהן: תרופות לטיפול באיידס (לדוגמה: indinavir, nelfinavir), תרופות לדיכוי מערכת חיסונית (כמו ציקלוספורין, טאקרולימוס), תרופות אנטי-סרטניות (כמו אימטיניב ואירינוטקאן), תיאופילין ודיגוקסין,תרופות לטיפול באפילפסיה, הורמונים סטרואידים, סטטינים להורדת כולסטרול (כגון סימבסטטין, אטורבסטטין), בנזודיאזפינים (המשמשות בין השאר להרגעה ו/או לשינה), מתדון.


אמצעי מניעה הורמונליים (כגון: גלולות למניעת הריון, מדבקות עוריות, התקנים
 תוך-רחמיים, שתלים וזריקות) - יתכנו דימומים וגינליים וירידה מסוימת ביעילות האמצעים השונים למניעת הריון. 

תרופות נגד קרישת דם ממשפחת הקומרינים (כגון וורפרין) - עלייה בסיכון לדימומים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות מצופות. אין ללעוס, לכתוש או לחצות טבליות היפריקום (רמוטיב). תדירות וזמן נטילה: 1-2 טבליות ביום, עם ארוחה או אחריה עם מעט מים. טווח המינון: 250-500 מ"ג (2-1 טבליות) ליום. תחילת השפעה: ההשפעה נוגדת הדיכאון מורגשת לאחר כשבועיים לפחות.משך השפעה: השפעה נוגדת הדיכאון משתנה ותלויה במצבו של מטופל. תזונה: מומלץ ליטול את הטבליות בזמן/ לאחר הארוחה, עם מעט מים, כדי להקטין את הסיכון להפרעות במערכת העיכול. אחסון:

לשמור באריזה מקורית במקום קריר (עד 25 מעלות).

מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה של היפריקום (רמוטיב). הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול בהיפריקום (רמוטיב) ללא הוראת רופא. מינון עודף: מנה עודפת גדולה של היפריקום (רמוטיב) עלולה לגרום לתופעות הלוואי חמורות יותר לרגישות מוגברת לשמש (במקרה כזה, יש להימנע מחשיפה לקרינת UV למשך שבוע-שבועיים).

אזהרות

הריון: היפריקום (רמוטיב) אינו מומלץ לשימוש בהריון. יש להיוועץ ברופא. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: משך הטיפול בהיפריקום (רמוטיב) המומלץ הוא 12 שבועות, אחריהם יש להעריך מחדש את המשך הטיפול. ניטור:

דווח לרופא במקרה של הפרעה נפשית, חשיפה ממושכת לשמש, נטילת תרופות אחרות, מחלת כבד, מחלת כליה

תופעות לוואי

שיעור תופעות לוואי של היפריקום (רמוטיב) נמוך בהשוואה לנוגדי דיכאון רגילים. תופעות הלוואי ההשכיחות קשורות להפרעות במערכת העיכול כגון: בחילה, כאבי בטן ושלשולים. בנוסף, יתכנו גם: פריחה, יובש בפה, כאבי ראש, סחרחורת, חולשה, הזעה, עצבנות, מניה ואי-שקט.

היפריקום (רמוטיב) עלול לגרום לרגישות יתר לשמש, בעיקר לבעלי עור בהיר - מומלץ להימנע מחשיפה לשמש או למקור אחר של קרינה.

שמות מסחריים

רמוטיב Remotiv רפא לאייף 600 Laif 600