אומאליזומאב
שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אומאליזומאב היא תרופה חדשה מסוגה הניתנת לטיפול באסתמה קשה. אסתמה קשה מתבטאת בהתקפים יום-יומיים או התקפים בלילה, תפקוד ריאות לקוי, והתקפים קשים המופיעים מספר פעמים בשבוע. אומאליזומאב מיועדת למבוגרים ומתבגרים מגיל 12 ומעלה, אשר בדיקת תבחיני עור שלהם היתה חיובית, ואשר תסמיני האסתמה שלהם אינם נשלטים באמצעות טיפול בקורטיקוסטרואידים בשאיפה. אומאליזומאב הוא נוגדן המיוצר במעבדה (נוגדן חד שיבטי) ומכוון לחלבון ספציפי אשר נוצר בזמן התקף אלרגי. חלבון זה, המכונה אימונוגלובולין E (או בקיצור IgE), נקשר לאלרגנים החודרים לגוף, מפעיל תאי פיטום (mast cells) ומביא לשחרור היסטמין וחומרים נוספים הגורמים לתגובה האלרגית. באסתמה, תגובה אלרגית זו מתבטאת בדלקת ובהיצרות של הסימפונות. חסימת ה IgE על-ידי אומאליזומאב מונעת את התהליך הדלקתי ואת התגובה האלרגית. אומאליזומאב ניתנת בהזרקה תת עורית (SC), בד"כ בזרוע, פעם בשבועיים או ארבע שבועות. התרופה ניתנת כתוספת לטיפול קיים במשאפים המכילים קורטיקוסטרואידים, ואינה מיועדת לטיפול בהתקף מיידי. כמו-כן, ייתכן ויחלפו מספר שבועות מתחילת הטיפול עד שתיראה הטבה בתסמיני האסתמה. תדירות הטיפול והמינון נקבעים על-ידי בדיקת רמות ה IgE לפני הטיפול ועל-פי משקל הגוף.

תגובה עם תרופות אחרות: לא ידועות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות. תדירות וזמן נטילה: הזרקה תת עורית (SC), בד"כ בזרוע, פעם בארבע שבועות או פעם בשבועיים. טווח המינון: 75 מ"ג (חצי זריקה) עד 375 מ"ג (2.5 זריקות), פעם בארבע שבועות או פעם בשבועיים. תחילת השפעה: ייתכן ויחלפו מספר שבועות מתחילת הטיפול עד שתיראה הטבה בתסמיני האסתמה.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: הטיפול ניתנת על-ידי איש מקצוע (רופא או אחות). חשוב להגיע לטיפולים בצורה סדירה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול מבלי להיוועץ ברופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מיקרית לא תגרום לבעיות מיוחדות. יש ליידע את הרופא אם מבחינים בתסמינים מיוחדים.

אזהרות

הריון: מחקרים שנעשו בבעלי חיים הראו כי לא קיים סיכון לעובר. אין די מישע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. ניתן להשתמש בתרופה רק כאשר אין ברירה אחרת. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות ידועות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, גידול, סוכרת

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: אדמומיות, התנפחות או כאב באזור ההזרקה (תגובות אלו הופיעו בד"כ כשעה לאחר ההזרקה, נמשכו עד 8 ימים, והלכו ופחתו עם המשך השימוש), זיהום בדרכי נשימה עליונות, דלקת בסינוסים, כאב ראש, כאב גרון. תופעות לוואי פחות נפוצות: עייפות, כאבי פרקים, כאבים בידיים וברגליים, סחרחורת, פריחה וגירוד. במחקרים קליניים הופיעו גידולים סרטניים במספר קטן של מטופלים. אין וודאות כי מיקרי סרטן אלו קשורים לטיפול בתרופה.

שמות מסחריים

זולאייר Xolair פרמה-אקסל