טטראבנאזין
שייך לקבוצת:
נוגדי עווית
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טטראבנאזין מיועד לטיפול בהפרעות תנועה הנובעות ממחלות מערכת העצבים המרכזית, כגון: הנטינגטון כוראה, דיסטוניה, ותסמונת ג'יל דה-לה-טורט. טטראבנאזין יכול לשמש גם לטיפול בהפרעת תנועה מאוחרת (tardive dyskinesia) הנובעת משימוש בתרופות נוגדות פסיכוזה (בעיקר אלו ממשפחת הפנותיאזינים), כאשר הדבר גורם לפגיעה בתפקוד בחיי היום-יום או למבוכה חברתית, ולאחר שנעשה ניסיון להפסיק או להוריד ממינון התרופה האנטי פסיכוטית. ההשערה היא כי פעילות עודפת של דופאמין במערכת העצבים המרכזית ו/או רגישות יתר של קולטנים לדופאמין, משחקים תפקיד מרכזי בהפרעות תנועה כמו אלו שהוזכרו לעיל. טטראבנאזין מפחית מאגרים של דופאמין, נוראפינפרין וסרוטונין בתאי העצב במוח, חוסם קולטנים לדופאמין, וכך גורם לשיפור בליקויי התנועה. ייתרונו של טטראבנאזין על פני תרופות אנטי פסיכוטיות חוסמות דופאמין, כגון: האלופרידול, הוא בתופעות לוואי קלות יחסית. כמו כן, במחקרים שנעשו בחולי הנטינגטון, טטראבנאזין לא גרם להפרעת תנועה מאוחרת האופינית לתרופות חוסמות דופאמין טיפוסיות.

תגובה עם תרופות אחרות: [מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: אין לשלב טיפול בטטראבנאזין עם תרופות אלה באותו הזמן. שילוב כזה עלול לגרום בלבול, חום גבוה, פירכוסים, הזיות, ועלייה מסוכנת בלחץ הדם. יש להמתין לפחות שבועיים בין הטיפולים. [לבודופה]: טטראבנאזין סותר את פעולת הלבודופה. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: 12.5 מ"ג - 200 מ"ג ליום. המינון משתנה לפי תגובת החולה לטיפול ותופעות הלוואי.תחילת השפעה: עד שבוע מתחילת הטיפול.משך השפעה: 8-12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: בהתאם להחלטת הרופא. בד"כ אם אין שיפור תוך שבעה ימים במינון המירבי הנסבל, הרופא יחליט להפסיק את הטיפול.מינון עודף: מנה עודפת מיקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים כגון: חולשה, טשטוש, הזעה, תת-לחץ דם, ירידה או עלייה פתאומית בחום הגוף, יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה לא בבעלי חיים ולא בבני אדם. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכאון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הן בד"כ קלות ותלויות מנה. תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו היו: בחילה, טשטוש, ועייפות. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן: דיכאון, ולחץ דם נמוך. דווחו מיקרים נדירים של תופעה הידועה בשם neuroleptic malignant syndrome: עלייה חדה בחום הגוף, יחד עם איבוד הכרה, הזעה ודופק מהיר. במקרה כזה יש להפסיק את הטיפול ולפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

שמות מסחריים

קסנזין 25 Xenazine 25 מגהפארם