רילוזול

שייך לקבוצת:
חוסמי גלוטמאט
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

רילוזול היא התרופה הראשונה שאושרה לטיפול ב ALS - Amyotrophic Lateral Sclerosis או מחלת לו-גריג. ALS היא מחלה ניוונית די נדירה של מערכת העצבים, שתוקפת תאי עצב האחראים לתנועה. המחלה מתקדמת בהדרגה וגורמת לחולשת שרירים, נכות ולבסוף למוות. הסיבה למחלה אינה ידועה. אחת ההשערות היא שהצטברות של המעביר העיצבי גלוטמאט במרווחים שבין תאי העצב (סינפסות) עד כדי רמות רעילות גורמת למוות של תאי העצב. גם המנגנון שבו פועלת רילוזול אינו לגמרי מובן, אולם נראה כי היא מצליחה לעכב את הנזקים המתווכים על-ידי גלוטמאט. רילוזול אינה מרפאה או משפרת את תסמיני המחלה, כי אם מעכבת את התקדמותה, ומחקרים הראו כי היא יכולה להאריך את השרדות החולה בכשלושה חודשים.

תגובה עם תרופות אחרות: [קפאין, דיקלופנאק, דיאזפאם, קלומיפראמין, אימיפראמין, פלובוקסאמין, תאופילין, אמיטריפטילין, אנטיביוטיקה ממשפחת הקווינולונים]: מחקרים "אין-ויטרו" הראו כי תרופות אלו עלולות לעכב את פירוק רילוזול בכבד ולגרום לעלייה ברמות התרופה בדם ובהשפעתה. [עישון סיגריות, ריפאמפיצין, אומפראזול]: מחקרים "אין-ויטרו" הראו כי תרופות אלו עלולות לזרז את פירוק רילוזול בכבד ולגרום לירידה ברמות התרופה בדם ובהשפעתה. [פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: שילוב של שתי תרופות אלו יחד עם רילוזול עלול לגרום נזק לכבד.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, כל 12 שעות. טווח המינון: 50 מ"ג פעמיים ביום.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: אין מידע.תזונה: יש ליטול את התרופה על קיבה ריקה: שעה לפני או שעתיים אחרי האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא. מינון עודף: יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית במידה ונלקחה מנה עודפת גדולה או במידה ומבחינים בתסמינים כגון: רעד, קצב לב לא תקין, קוצר נשימה, חולשה בלתי רגילה, עור כחול, תסמינים נוירולוגיים או פסיכיאטריים, איבוד ההכרה.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון רציני לעובר, אולם אין מידע לגבי השימוש בתרופה זו בנשים הרות. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון האפשרי לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידועה. ניטור: יש לבצע בדיקת אנזימי כבד במהלך הטיפול כדי למנוע אפשרות של סיכון לפגיעה בכבד. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת דם, עישון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו כתוצאה משימוש ברילוזול הן: חולשה, בחילה, כאב ראש, כאב בטן, כאבים בגוף, הקאה, סחרחורת, קצב לב לא תקין, טשטוש, עקצוץ או חוסר תחושה בידיים, ברגליים או בפנים. רילוזול עלול לגרום לעלייה לא מסוכנת ברמות אנזימי הכבד, אשר בד"כ מופיעה כשלושה חודשים לאחר תחילת הטיפול וחוזרת למוטב לאחר מספר חודשים.

שמות מסחריים

רילוטק Rilutek סנופי אוונטיס