ריטוקסימאב

שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ריטוקסימאב היא תרופה המיועדת לטיפול בלימפומה שאינה הודג'קין, לוקמיה מסוג CLL, ארטריטיס ראומטואידי, גרנולומאטוזיס  ופמפיגוס וולגריס בדרגת מחלה בינונית או חמורה. היא ניתנת לבד או בשילוב כימותרפיה. ריטוקסימאב שייכת לקבוצה חדשה של תרופות נגד סרטן הנקראות נוגדנים חד-שבטיים. מדובר בנוגדן המופק בתנאי מעבדה אשר מסוגל לזהות ולהקשר לחלבון ספציפי (אנטיגן בשם CD20) המצוי על גבי תאים ליפוצטים מסוג B המעורבים במחלה. התקשרות זו גורמת למערכת החיסון לפעול כנגד התאים הסרטניים, ובנוסף יכולה לגרום לתאים הסרטניים להרוס את עצמם. חלבון ה CD20 מצוי גם על תאי B בריאים, ועל כן ריטוקסימאב עלול לפגוע גם בתאים אלו. עם זאת, הסיכון לתופעות הלוואי מכך הוא נמוך, שכן הגוף מסוגל לייצר תאי B חדשים ובריאים ולהחליף אותם בתאים החולים בצורה מהירה. ריטוקסימאב ניתנת בעירוי תוך ורידי ותחת השגחה רפואית. כדי למנוע את הסיכון לתגובה אלרגית חריפה, העירוי הראשון ניתן בקצב איטי על-פני מספר שעות. מאותה סיבה, לפני הטיפול מקובל לתת נוגד כאב וחום, נוגד אלרגיה (נוגד היסטאמין), ולעיתים גם קורטיקוסטרואיד. במידה ומתפתחת תגובה אלרגית, ניתן להאט או לעצור את העירוי, ולהתחיל אותו מחדש לאחר שהתגובה חולפת. תופעות הלוואי של ריטוקסימאב הן קלות בדרך-כלל ונפוצות יותר בטיפולים הראשונים. על חלק מתופעות הלוואי ניתן להקל באמצעות תרופות. (ראה תופעות לוואי) בארה"ב ריטוקסימאב אושרה גם לטיפול בדלקת פרקים שגרונתית בדרגה בינונית עד קשה בשילוב עם מתוטרקסאט. כמו כן היא משמשת גם לטיפול במחלות חיסון עצמי שונות כגון: זאבת אדמנתית מערכתית, טרשת נפוצה ו-ITP- Idiopathic Thrombocytopenia Purpura. 

לוקמיה כדוריות דם

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נגד יתר לחץ דם]: אין ליטול תרופות אלו לפחות 12 שעות לפני תחילת הטיפול בריטוקסימאב, בגלל הסיכון לירידה בלחץ הדם בזמן העירוי של ריטוקסימאב. [נוגדי קרישת דם]: סיכון מוגבר לדימומים בשילוב עם ריטוקסימאב. [חיסונים]: יש להתייעץ עם הרופא המטפל לפני קבלת חיסונים.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: ריטוקסימאב ניתנת בעירוי תוך ורידי, תחת הגשחה רפואית. בטיפול הראשון העירוי ניתן בקצב איטי, וגובר בהתאם לסבילות המטופל.טווח המינון: כטיפול יחיד: 375 מ"ג למטר מרובע שטח גוף פעם בשבוע למשך 4 שבועות. בשילוב עם כימותרפיה: 375 מ"ג למטר מרובע שטח גוף ביום הראשון של כל מחזור טיפול (מחזור טיפול=21 יום), למשך 8 מחזורי טיפול. טיפול אחזקתי: 375 מ"ג למטר מרובע שטח גוף פעם בשלושה חודשים עד לנסיגה במחלה או עד לזמן מירבי של שנתיים.תחילת השפעה: חלק מתופעות הלוואי יורגשו באופן מיידי. הזמן עד להשפעה מיטיבה הוא בד"כ שבועיים מקבלת המנה הראשונה.משך השפעה: לאחר מחזור טיפול אחד ההשפעה של התרופה נמשכת לפחות שישה חודשים. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר. התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה על-פי החלטת הרופא, בהתאם לתגובת החולה לטיפול.מינון עודף: אין מידע. התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. יש לדווח מייד לרופא או לאחות במידה ומבחינים בתסמינים חריגים.

אזהרות

הריון: אין די מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה לא בבעלי חייים ולא בבני אדם. עם זאת, ידוע כי תרופה מסוג זה עלולה לעבור דרך השיליה, ולגרום לנזק רציני לעובר. יש להשתמש רק במצבים בהם ייתרונות התרופה מצדיקים את הסיכון האפשרי לעובר. כמו-כן, יש להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול ולמשך 12 חודשים לאחר סיום הטיפול בריטוקסימאב. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול מלווה בבדיקות שגרתיות של לחץ הדם ובדיקות דם לניטור ספירת דם שלמה CBC, ובמידת הצורך, תפקוד הכליות והכבד.ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש להיוועץ ברופא לפני הניתוח.

דווח לרופא במקרה של הפרעות נשימה, מחלת ריאות, הפרעות קצב בלב, מחלת לב, הפרעות בקרישת הדם, מחלת דם, לחץ דם נמוך, דלקת כבד (hepatitis), מחלת כליה, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של ריטוקסימאב הן קלות בדרך-כלל ונפוצות יותר בטיפולים הראשונים. את חלק מתופעות הלוואי ניתן להקל באמצעות תרופות. תופעות הלוואי האפשריות הן: חום וצמרמורת, חולשה, בחילה, הקאה, כאב ראש, כאב בגוף, סומק, שיעול, סינוסיטיס, קוצר נשימה, נזלת, דלקת גרון, ירידה בלחץ הדם.

שמות מסחריים

מבטרה Mabthera רוש ישראל