פוסאמפרנאביר

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פוסאמפרנאביר היא תרופה המיועדת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. פוסאמפרנאביר הופכת בגוף למרכיב הפעיל אמפרנאביר הפועל כנגד נגיף ה- HIV באמצעות עיכוב האנזים פרוטאז. האנזים פרוטאז משחק תפקיד מרכזי בשכפולו והבשלתו של הנגיף, ועיכובו מאפשר לבלום תהליך זה. כמו תרופות אחרות לטיפול באיידס, תרופה זו ניתנת בשילוב עם תרופות נוספות כנגד הנגיף, כיוון שהנגיף עלול לפתח עמידות לתרופה לאחר זמן קצר. כמו-כן, לעיתים נוהגים לשלב טיפול בפוסאמפרנאביר יחד עם מינון נמוך של ריטונאביר. ריטונאביר מעכב את הפירוק של המרכיב הפעיל, אמפרנאביר, בכבד. וכך, מינון נמוך של ריטונאביר מאפשר פעילות ממושכת וחזקה יותר של אמפרנאביר, מתן מינון נמוך יותר של התרופה, והורדת שיעור תופעות הלוואי ממנה.

תגובה עם תרופות אחרות: תרופה זו מגיבה עם תרופות רבות אחרות ויש להיוועץ ברופא בכל מקרה של נטילת תרופה אחרת. [אמיודארון, אסטמיזול, טרפנאדין, ציסאפריד, לידוקאין (זריקה), פלקאיניד, פימוזיד, פרופאפנון, קווינידין, בנזודיאזפינים, ארגוטאמין]: פוסאמפרנאביר עשוי להעלות את הרמה של תרופות אלו בצורה מסכנת חיים. אין לשלב תרופות אלו עם פוסאמפרנאביר. [ריפאמפיצין, היפריקום]: תרופות אלו עלולות להוריד את רמת אמפרנאביר בדם ולהפחית את השפעתה. [נוגדי דיכאון טריציקליים, וארפארין, חוסמי תעלות סידן, סילדנאפיל, וארדנאפיל, ציקלוספורין, טאקרולימוס, קלוזאפין, אריתרומיצין, סימטידין, איטראקונאזול, קטוקונאזול, לוראטאדין]: השילוב של ריטונאביר עם פוסאמפרנאביר עשוי להעלות את הרמה של תרופות אלו בדם. יש לנהוג בזהירות בשילוב בין תרופות אלו לבין ריטונאביר/ פוסאמפרנאביר. [סימבאסטאטין, לובאסטאטין]: פוסאמפרנאביר עלול להעלות רמות תרופות אלו בדם, דבר העלול להגביר את פגיעתם בשרירים. מומלץ להשתמש במקומם בפלובאסטאטין או פראבאסטאטין. [גלולות למניעת הריון]: פוסאמפרנאביר עלול להפחית את השפעת הגלולות. מומלץ להשתמש באמצעי אחר למניעת הריון. [פנוברביטון, פניטואין, קארבאמאזפין]: תרופות אלו עלולות להשפיע על רמות פוסאמפרנאביר, בעוד שפוסאמפרנאביר עלול להשפיע על רמותיהם. יש להשתמש בזהירות בשילוב תרופות אלו עם פוסאמפרנאביר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם או פעמיים ביום.טווח המינון: 1400-2800 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 12 עד 24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון מסוים לעובר. אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה בנשים הרות. יש לשקול את יתרונות התרופה לעומת הסיכון לעובר. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: כמו תרופות אחרות המשמשות לטיפול באיידס עשויה תרופה זו לגרום בשימוש ממושך לסוכרת, לעלייה ברמת השומנים בדם ולשינויים במאגרי השומן בגוף (ליפודיסטרופיה).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של רמת שומנים גבוהה בדם, סוכרת, מחלת כבד, המופיליה, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא

תופעות לוואי

תופעות הלוואי העיקריות של פוסאמפרנאביר קשורות במערכת העיכול וכוללות: שלשול, בחילה, הקאה וכאבי בטן. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן: כאבי ראש, פריחה, עקצוץ בפה, עייפות ודיכאון. הפרעה בתפקוד הכבד ועליית אנזימי הכבד היא תופעת לוואי שכיחה, אם כי ברוב המקרים אינה מסוכנת וחולפת לאחר הפסקת הטיפול. השימוש בתרופה זו, כמו עם תרופות אחרות ממשפחת מעכבי פרוטאז, עשוי לגרום לתסמונת של הפרעה בשומנים שביטוייה בטן נפוחה, עלייה ברמת השומנים בדם וסוכרת.

שמות מסחריים

לקסיבה Lexiva גלקסו סמית קליין