ציספלאטין
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציספלאטין היא תרופה נוגדת סרטן המיועדת בעיקר לטיפול בסרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן, סרטן ראש וצוואר, סרטן ריאות וסרטן השחלות. היא ניתנת בדרך-כלל בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות. ציספלאטין נקשרת לחומר הגנטי של התא, גורמת לו נזק, וכך מונעת את צמיחתם והתחלקותם של התאים הסרטניים. מנגנון פעולה זה עלול להשפיע גם על תאים בריאים, וכמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, ציספלאטין תגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. ציספלאטין ניתנת בעירוי לתוך הוריד ותחת השגחה רפואית.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: השימוש בציספלאטין בשילוב תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים (ג'נטאמיצין, נאומיצין), אמפוטריצין]: תתכן פגיעה מצטברת בכליות בשילוב עם ציספלאטין או 1-2 שבועות לאחר הטיפול בציספלאטין. שילוב כזה אינו מומלץ. [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים (ג'נטאמיצין, נאומיצין), פורוסמיד]: תתכן פגיעה מצטברת בשמיעה בשילוב עם ציספלאטין. שילוב כזה אינו מומלץ. [בלאומיצין, מתוטרקסאט]: ציספלאטין מונע את הפרשת תרופות אלו בשתן ומגביר את השפעתם הרעילה. [פניטואין]: ריכוזי פניטואין בדם עלולים לרדת בהשפעת ציספלאטין, ולהקטין את השפעת התרופה. ניתן להשתמש בזהירות תוך ניטור רמות הפניטואין והתאמת המינון במידת הצורך. [תרופות לטיפול בשיגדון, כגון: אלופורינול, קולכיצין, פרובנציד]: ציספלאטין עלול להעלות רמות של חומצת שתן בדם, ועל כן לסתור את השפעת התרופות מקבוצה זו. יש צורך בהתאמת מינון תרופות אלו כדי למנוע אפשרות להיפראוריצמיה. [תרופות נוגדות קרישה, אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: הטיפול נעשה בדרך-כלל במחזורים, כל 3-4 שבועות. ההזרקה נעשית באינפוזיה תוך ורידית, במשך 6-8 שעות.טווח המינון: 20-100 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. המינון תלוי בסוג הטיפול, ובתרופות אחרות הניתנות בטיפול.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 3-4 שבועות.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים. מומלץ מאוד להרבות בשתייה לפני הטיפול, במשך הטיפול וגם לאחריו.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. עם זאת, מינון יתר עלול להיות מסוכן, ודורש התערבות רפואית מידית. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: בחילה חמורה, הקאה חמורה, פגיעה בשמיעה, פגיעה בראיה, דופק מהיר, קוצר נשימה, התעלפות.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בציספלאטין מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, אלקטרוליטים, תפקודי כליות ותפקודי כבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, הפרעות בשמיעה, דיכוי מוח עצם בעבר, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, דימום, מחלה דנטלית, טיפול בקרינה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

ציספלאטין גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות בחילה והקאות, השפעה על תפקוד הכליות (לרוב בצורה הפיכה וללא תסמינים), שינוי בריכוז המלחים בדם (ירידה במגנזיום, בסידן ובאשלגן). תופעות לוואי פחות נפוצות הן: חוסר תחושה/ עקצוץ בכפות הידיים והרגליים, פגיעה בשמיעה / צלצולים באוזניים, שינויים בחוש הטעם, עלייה באנזימי כבד, תגובה אלרגית לטיפול (פריחה, חום, סחרחורת, קוצר נשימה), נשירת שיער (קלה יחסית), פגיעה בפוריות הגבר.

שמות מסחריים

אביפלאטין Abiplatin טבע