חומצה זולדרונית
שייך לקבוצת:
ביספוספונאטים, תרופות לטיפול במחלות עצם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה זולדרונית היא תרופה ממשפחת הביספוספונאטים המשמשת לטיפול בנשים הסובלות מדלדול עצמות (אוסטאופורוזיס) לאחר גיל המעבר ובחולים הסובלים ממחלת פאג'ט (מחלת עצמות). חומצה זולדרונית משמשת גם לטיפול ברמת יתר של סידן (היפרקלצמיה) הנובעת מממחלות ממאירות ששלחו גרורות לעצמות. כמו תרופות אחרות ממשפחה זו, חומצה זולדרונית נקשרת לרקמת העצם ומונעת את תהליך ספיגת העצם באמצעות עיכוב האוסטאוקלסטים, אותם תאים הסופגים סידן מן העצם ומן הסחוס, וכך גורמים לדלדול ולשבירה של רקמת העצם. חומצה זולדרונית הראתה גם פעילות נוגדת סרטן ופעילות נוגדת כאב, שתורמות ליעילות הטיפולית שלה. מאחר וחומצה זולדרונית עלולה לגרום לירידה ברמת הסידן בדם (היפוקלצמיה), ייתכן והרופא ימליץ על תוספת של סידן וויטמין D כדי להגביר את ספיגת הסידן בעצם. תופעות הלוואי הנפוצות של חומצה זולדרונית הן תסמינים דמויי שפעת, כגון: עייפות וחולשה, חום, כאבים בעצמות, בחילה או הקאה, כאבים בפרקים ובשרירים וחוסר תיאבון. רוב התסמינים הם בדרך כלל קלים וחולפים לאחר מספר ימים.

תגובה עם תרופות אחרות: [אנטיביוטיקה ממשפחת האמינוגליקוזידים]: תרופות ממשפחה זו הנלקחות דרך הפה או הוריד, בשילוב עם חומצה זולדרונית, עלולות להגביר את הסיכון לירידה משמעותית ברמת הסידן בגוף (היפוקלצמיה) ולפגיעה בתפקוד הכליות. יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של תפקוד הכליות, רמות סידן ומגנזיום, לפני ואחרי הטיפול. יש לתת תשומת לב מיוחדת לתסמנים של היפוקלצמיה, כגון: נמלול סביב הפה, התכווצות שרירים, פרכוסים, עצבנות יתר, קצב לב לא תקין. [משתני לולאה, כגון: פורוסמיד]: סיכון לירידה משמעותית ברמת הסידן בגוף (היפוקלצמיה). יש להשתמש בזהירות, תוך ניטור קפדני של תפקוד הכליות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: עירוי לתוך הוריד למשך 15 דקות פעם בשנה או פעם ב3-4 שבועות. טווח המינון: לטיפול באוסטאופורוזיס - 5 מ"ג בעירוי תוך-ורידי, למשך 15 דקות, פעם בשנה. לטיפול בגרורות בעצם - 4 מ"ג בעירוי תוך ורידי למשך 15 דקות, פעם ב-3-4 שבועות.תחילת השפעה: ייתכן ויחלפו מספר שבועות או חודשים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: לטיפול בגרורות בעצם - הטיפול משפיע למספר שבועות. לטיפול באוסטאופורוזיס - הטיפול משפיע למספר חודשים עד שנה.תזונה: חשוב לשתות הרבה בזמן הטיפול.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה רפואית.הפסקת התרופה: בהתאם להחלטת הרופא.מינון עודף: יש לדווח לרופא במידה ומופיעים תסמינים של תת-סידן בדם, כגון: נמלול סביב הפה, התכווצות שרירים, פרכוסים, עצבנות יתר, קצב לב לא תקין.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי השימוש בתרופה בנשים הרות. ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי קיים סיכון רציני לעובר. השימוש בתרופה זו בהריון אסור. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: נדרש ניטור תפקודי כליות, רמת סידן, אשלגן ומגנזיום במהלך הטיפול. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלה דנטלית, התייבשות, רמות סידן נמוכות, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הנקה, הריון, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, מחלת כליה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות של חומצה זולדרונית הן תסמינים דמויי שפעת, כגון: עייפות וחולשה, חום, כאבים בעצמות, בחילה או הקאה, כאבים בפרקים ובשרירים, חוסר תיאבון. רוב התסמינים הם בדרך כלל קלים, מופיעים בעיקר בטיפול הראשון או השני, וחולפים לאחר מספר ימים. תופעות לוואי נדירות: פריחה, דלקת של הלחמית, פגיעה בכליות, אנמיה. מקרים נדירים של נמק ברקמת עצם הלסת (osteonecrosis) דווחו אצל חולי סרטן שטופלו בביספוספונאטים בהזרקה. גורמי סיכון נוספים הם: טיפול כימותראפי, טיפול בקורטיקוסטרואידים, היגיינה דנטלית לקויה או ניתוח דנטלי כגון עקירה. במקרים אלו חשוב לעבור בדיקה דנטלית לפני תחילת הטיפול בחומצה זולדרונית, ולשמור על הגיינה דנטלית תקינה. לפני טיפול דנטלי יש לדווח לרופא השיניים על השימוש בתרופה, ולהימנע מטיפול דנטלי חודרני.

שמות מסחריים

זומרה Zomera נוברטיס אקלסטה Aclasta נוברטיס טבעדרוניק Tevadronic אביק חומצה זולדרונית אקטביס Zoledronic Acid Actavis דיפריס זולדרוניק אסיד הוספירה Zoledronic Acid Hospira זולדרוניק דקסל Zoledronic Dexcel דקסל זולדרוניק מדיסון Zoledronic Medison מדיסון פרמה זולדרוניק טבע Zoledronic Teva אביק