בורטזומיב

שייך לקבוצת:
מעכבי פרוטאזום, סרטן, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

בורטזומיב היא תרופה המיועדת לטיפול במיאלומה נפוצה ומתקדמת בחולים אשר טיפולים קודמים, כולל השתלת מוח עצם, לא הועילו להם או לא מתאימים להם. בורטזומיב היא הראשונה מתוך משפחה חדשה של תרופות הנקראות מעכבי פרוטאזום. פרוטאזום הוא קומפלקס של אנזימים הממלאים תפקיד חשוב בתפקוד ובגדילה של התא. הפרוטאזומים מפרקים ומפנים חלבונים המסייעים לגדילה ולהתחלקות של התא, וכך מווסתים את הרמה שלהם. השרדותם של סוגים מסוימים של תאי סרטן תלויה בתפקוד הפרטאזומים, וחסימה של אנזימים אלו על-ידי בורטזומיב מפעילה מנגנון של הרס עצמי בתאים אלו (אפופטוזיס). לעומתם, נראה כי תאים בריאים, מחלימים מעיכוב הפרוטאזומים על-ידי בורטזומיב. בורטזומיב ניתן בהזרקה לתוך הוריד.

תגובה עם תרופות אחרות: עדיין לא נערכו ניסויים רשמיים בנושא. יש להתייעץ עם הרופא לפני נטילת תרופות אחרות. [תרופות המעכבות פעילות אנזימי כבד, כגון: קטוקונאזול, ריטונאביר, פלואוקסטין]: בורטזומיב עובר פירוק בכבד, ועל כן קיימת סבירות שתרופות אלו יעלו את רמות בורטזומיב בגוף ויגבירו את הסיכון לתופעות לוואי. יש להשתמש בזהירות. [תרופות נגד סוכרת]: בזמן מחקרים קליניים דווח על מיקרים של היפוגליקמיה והיפרגליקמיה בחולי סוכרת שהיו מטופלים בתרופות להורדת רמת הסוכר בדם. יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של רמת הסוכר בדם, והתאמת מינון התרופות במידת הצורך.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים בשבוע למשך שבועיים (ימים 1, 4, 8, 11), ואח"כ 10 ימי מנוחה (ימים 12-21). סה"כ שלושה שבועות המהווים סבב טיפול אחד. טווח המינון: 1.3 מ"ג למטר רבוע שטח גוף. משך הטיפול נקבע על-פי מצבו של כל חולה, התגובה ומידת הסבילות לטיפול. במחקרים קליניים הטיפול נמשך בד"כ לאורך 8 סבבים, או יותר, במידה והתרופה נסבלה היטב על-ידי החולה.תחילת השפעה: חלק מתופעות הלוואי יופיעו סמוך למתן התרופה. ייתכן ויחלפו מספר חודשים עד אשר ניתן יהיה לראות תגובה משמעותית לטיפול.משך השפעה: 72 שעות.תזונה: אין הגבלות מיוחדות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקבל את הטיפולים בזמן, על-פי לוח הזמנים שנקבע.הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה על-פי החלטת הרופא, בהתאם לתגובה החולה. מינון עודף: מינון עודף עלול לגרום לירידה חדה בלחץ הדם, תרומבוציטופניה, ואף למוות. יש לדווח מיד לרופא במידה ומופיעים תסמינים מיוחדים כגון: סחרחורת, קצב לב לא תקין, קוצר נשימה, איבוד ההכרה.

אזהרות

הריון: אין די מידע לגבי בטיחות השימוש בתרופה, לא בבני אדם ולא בבעלי חיים. עם זאת, מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן הטיפול בתרופה, ובמשך שלושה חודשים לאחר סיום הטיפול. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות. במחקרים קליניים הטיפול נמשך בד"כ לאורך 8 סבבים, או יותר, במידה והתרופה נסבלה היטב על-ידי החולה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלה בדרכי העיכול, מחלת עצבים, אפילפסיה (כפיון), לחץ דם נמוך, מחלת לב, מחלת כליה, מחלת כבד, סוכרת

תופעות לוואי

עייפות וחולשה, בחילה, שלשול או עצירות, איבוד התיאבון, הקאה, חום, מחלת עצבים הקפיים (התסמינים כוללים: עקצוץ או חוסר תחושה בגפיים) ירידה במספר הטסיות בדם (הגברת הסיכון לדימומים), אנמיה (התסמינים כוללים: חולשה, חיוורון, קוצר נשימה, דופק מהיר). יש לדווח לרופא במידה ויש החמרה בפגיעה בעצבים ההיקפיים, כגון: כאבים בגפיים, וחוסר תחושה עד אי יכולת לתפקד ביום-יום.

שמות מסחריים

ולקייד Velcade ג'נסן סילאג