ווריקונאזול

שייך לקבוצת:
נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ווריקונאזול מיועדת לטיפול בזיהומים פטריתיים חמורים, כגון: אספרגילוזיס (aspergillosis), סקדוספוריום (Scedosporium) ופוסאריום (Fusarium), או זיהומים שהיו עמידים לטיפול קודם בפלוקונאזול. זיהומים אלו פוגעים בעיקר בחולים מדוכאי חיסון, כמו חולי איידס, חולי סרטן המקבלים טיפולים כימותרפיים, או מושתלי איברים, ועלולים להיות מסכני חיים עבורם. ווריקונאזול פועלת באמצעות הריגה או עצירת הצמיחה של פטריות שונות הגורמות לזיהומים. טשטוש הראייה היא תופעת לוואי נפוצה של ווריקונאזול, ועל כן מומלץ להימנע מנהיגה או הפעלת מכונות מסוכנות, עד אשר לומדים כיצד תרופה זו משפיעה.
התרופה עלולה לגרום לרגישות מיוחדת עם חשיפה לשמש, ועל כן יש ויש להימנע מחשיפה ישירה לקרינת השמש, ולהגנה מתאימה. ווריקונאזול עלולה לגרום לפגיעה בכבד, ועל כן יש צורך לערוך בדיקות לתפקוד הכבד במהלך הטיפול. עלייה באנזימי הכבד חולפת בד"כ עם שינוי המינון, או הפסקת הטיפול. יש לדווח לרופא במידה ומופיעים התסמינים הבאים העלולים להעיד על החמרה בתפקוד הכבד: הצהבה של העור או העיניים, גירוד מתמשך, איבוד התיאבון, עייפות וחולשה, בחילות והקאות חוזרות.

תגובה עם תרופות אחרות:

אין ליטול תרופה זו עם טרפנדין (לאלרגיה), אסטמיזול (לאלרגיה),ציספריד (לבעיות בקיבה), פימוזיד (לבעיות נפשיות), קווינידין (לבעיות בקצב הלב), ריפאבוטין (לטיפול בשחפת), ריפמפיצין (לטיפול בשחפת), קרבמזפין (לטיפול בפרכוסים), ברביטורטים עם משך פעולה ארוך כדוגמת פנוברביטל, מפוברביטל (לטיפול בפרכוסים ובנדודי שינה חמורים), נגזרות של ארגוט (ארגוטמין, דיהידרוארגוטמין, לטיפול במיגרנות), סירולימוס (לחולים שעברו השתלה), אפאוירנז במינון   400 מ"ג ומעלה פעם ביום (לטיפול ב- HIV), ריטונאביר במינונים הניתנים פעמיים ביום, 400 מ"ג ויותר. (לטיפול ב- HIV).St John’s Wort)- היפריקום 

תרופות שיש להימנע מלתת בשילוב עם ווריקונזול-תרימה ונדרשת התאמת מינון במידה וניתנות יחד: פניטואין (לטיפול באפילפסיה) – במידה והנך נוטל תרופה זו יש לנטר את רמת הפניטואין בדם .

ריטונאביר (לטיפול ב-HIV) במינון נמוך של 100 מ"ג פעמיים ביום- יש להימנע במידת הניתן משימוש בו זמנית עם ווריקונזול. (במינון גבוה 400  מ"ג או יותר פעמיים ביום – אין ליטול בו זמנית עם ווריקונזול)

תרופות שבשילוב עם ווריקונזול  רמתן עולה בדם וייתכן ותידרש התאמת מינון: פלוקונזול - מכיון שהשילוב מעלה את רמות ווריקונזול בדם. ציקלוספורין, אוורולימוס, טקרולימוס (מדכאות מערכת חיסונית הניתנות לחולים שעברו השתלה),   מומלץ לנטר רמותיהם בדם גם עם סיום הטיפול בווריקונזול . תרופות נגד קרישת דם כגון: קומרינים (פנפרוקומון, אסנוקומרול), וורפרין - מומלץ לנטר זמני קרישת דם. בנזודיאזפינים (תרופות להרגעה כגון: מידזולאם, אלפרזולאם וטריאזולאם)., ο מתדון, אוקסיקודון הידרוקודון – מומלץ לנטר רמותיהן בדם.•,תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידליות (כגון: איבופרופן, דיקלופנק). , אומפרזול (לטיפול בכיב קיבה).,גלולות למניעת הריון., אופייטים קצרי טווח (כגון: אלפנטאניל, פנטאניל, סופנטאניל)., סטטינים כגון: אטורבסטטין, סימבסטטין ולובסטטין (לטיפול ברמת כולסטרול גבוהה),תרופות מסוג סולפונילאוריאה כגון: טולבוטמיד, גליפיזיד וגליבוריד (לטיפול בסכרת) – מומלץ לנטר רמות סוכר בדם. ניגזרות וינקה כגון: וינקריסטין, וינבלסטין (אנטי סרטניים). ,מעכבי האנזים HIV פרוטאז לטיפול באיידס (כגון: סאקווינאביר, אמפרנאביר, נלפינאביר, אינדינאביר). תרופות ממשפחת NNRTI  (כגון: דלאווירדין, נוויראפין). -לטיפול באיידס.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, זריקות, תרחיף.תדירות וזמן נטילה: עירוי תוך ורידי: פעמיים ביום, למשך שעה-שעתיים. טבליות/ תרחיף: פעמיים ביום, שעה לפני או שעתיים לאחר האוכל. טווח המינון: מבוגרים וילדים מעל גיל 12: ערוי תוך ורידי: מנת העמסה: 6 מ"ג/ק"ג כל 12 שעות ביום הראשון. מינון אחזקתי: 4 מ"ג/ק"ג כל 12 שעות. טבליות/ תרחיף: מנת העמסה לחולים השוקלים מתחת 40 ק"ג: 200 מ"ג (5 מ"ל) כל 12 שעות, ביום הראשון. מנת העמסה לחולים השוקלים מעל 40 ק"ג: 400 מ"ג (10 מ"ל) כל 12 שעות, ביום הראשון. מינון אחזקתי לחולים השוקלים מתחת 40 ק"ג: 100 מ"ג (2.5 מ"ל) כל 12 שעות. מינון אחזקתי לחולים השוקלים מעל 40 ק"ג: 200 מ"ג (5 מ"ל) כל 12 שעות. ילדים בגילאי 2-12: עירוי תוך ורידי: 7 מ"ג/ ק"ג פעמיים ביום. טבליות/ תרחיף: 200 מ"ג (5 מ"ל) פעמיים ביום.תחילת השפעה: השפעה מיטיבה של התרופה נראית לאחר 3 - 6 חודשים. משך השפעה: 12 שעות.תזונה: יש ליטול את הטבליות או את התרחיף שעה לפני או שעה לאחר האוכל. אחסון: טבליות: לאחסן בטמפרטורת החדר, במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אבקה להכנת תרחיף: יש לשמור במקרר (2-8 מעלות). התרחיף המוכן יציב למשך 14 יום בטמפרטורת החדר, ואין צורך לשמור אותו במקרר. זריקות (אבקה להכנת עירוי): לאחסן בטמפרטורת החדר, במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. לאחר המסת האבקה יש להשתמש מיד בתמיסה. במידה ולא משתמשים בתמיסה מיד, ניתן לשמור אותה במקרר, לא יותר מ 24 שעות.מנה שנשכחה: טבליות/ תרחיף: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח את המנה הבאה במועדה ודלג על המנה שנשכחה. אין לקחת מנה כפולה. זריקות: ניתנות תחת השגחה רפואית.הפסקת התרופה: על-פי החלטת הרופא, בהתאם לתגובה החולה לטיפול ולתופעות הלוואי. אין להפסיק את הטיפול לפני הוראת הרופא, התסמינים עלולים לחזור, והפטרייה עלולה לפתח עמידות לטיפול התרופתי. מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש, אלא אם קיבלת הוראה מפורשת מהרופא. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: רגישות לאור מתפתחת בעיקר כתוצאה משימוש ממושך. ניטור: יש לעבור בדיקות שגרתיות של תפקוד הכבד ותפקוד הכליות במהלך הטיפול. יש לנטר את רמת האלקטרוליטים בדם לפני תחילת הטיפול בווריקונאזול ובמהלכו. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא, שתיה מרובה של אלכוהול, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז), ליקוי בתפקוד הלב או קצב הלב.

תופעות לוואי

נדרשת שגרה של ניטור תפקודי כבד וכליות בדם, של ניטור רמות אלקטרוליטים.

הימנעות מחשיפה לשמש בזמן השימוש שכן ישנה עליה  ברגישות העור לקרינת השמש.

תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו כתוצאה משימוש בווריקונאזול הן: ליקוי בראייה,ליקוי בעין, הילה, עיוורון לילה, תנודתיות בראיה, ראיית ניצוצות, אאורה, חום, בחילה, פריחה, הקאה, שלשול, כאבי ראש, אלח דם, בצקת בידיים או ברגליים, כאבי בטן, הפרעות בנשימה, שינויים בתפקוד הכבד (ראה מידע כללי). תגובה אלרגית לעירוי, הכוללת הסמקה, קוצר נשימה, הזעה, בחילה, עלולה להיות בעיקר בטיפולים הראשונים. בהתאם לחומרת התסמינים, ייתכן ויהיה צורך להפסיק את העירוי במידה ומופיעים תסמינים אלו.

תופעות לוואי נוספות: סינוסיטיס,דלקת בחניכיים, צמרמורת, חולשה, רמה נמוכה של חלק תאי דם אדומים או/ו לבנים, רמת טסיות נמוכה, רמת סוכר נמוכה, רמת אשלגן נמוכה, רמת נתרן נמוכה, חרדה, חוסר מנוחה, דיכאון, בלבול, קשיי שינה, הזיות, אצירת נוזלים בריאות, רעד או תנועות שרחרחם לא רצוניות, תחושות עוריות לא רגילות, צהבת, דלקת כבד.

אם הופיעה תופעת לוואי, גם כזו שלא הוזכרה, או שאחת מתופעות הלוואי החמירה, יש להתייעץ עם רופא.


כוויית שמש או תגובה עורית חמורה, כתוצאה מחשיפה לאור או לשמש, נצפתה בשכיחות גבוהה יותר אצל ילדים, גם עלייה באנזימי כבד נצפתה בשכיחות גבוהה יותר אצל ילדים- ייתכן שידרש מעקב על בסיס קבוע.

שמות מסחריים

ויפנד Vfend פייזר ישראל ווריקונזול טבע Voriconazole Teva טבע ווריקונזול-תרימה Voriconazole Trima תרימה