פולווסטראנט
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פולווסטראנט היא תרופה המיועדת לטיפול בסרטן שד במצב מתקדם או ממאיר אצל נשים לאחר גיל הפסקת הווסת. החומר פעיל נגד סוגי סרטן שצמיחתם מגורה על ידי הורמוני מין נשיים הנקראים אסטרוגנים. פולווסטראנט נקשר לקולטני האסטרוגן המצויים על גבי תאי סרטן השד, וגורם להם להיות פחות פעילים. בנוסף לכך, הוא מפחית את ריכוז קולטנים אלו. מנגנון פעולה זה מביא לעיכוב בהתחלקות התאים הסרטניים. פולווסטראנט ניתן לנשים שמחלתן חזרה או התקדמה לאחר ולמרות שכבר קיבלו טיפול אנטיאסטרוגני, בתרופות כדוגמת טאמוקסיפן או אנאסטרוזול. התרופה ניתנת כזריקה לשרירי העכוז פעם בחודש. פולווסטראנט נסבלת היטב על-ידי רוב המטופלים. במחקרים קליניים תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו היו: הקאה, בחילה, עצירות/ שלשול, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי גב, כאבי גרון, דלקת או כאב מקומי קל וחולף באתר ההזרקה.
התרופה ניתנת גם בשימוש משולב של עם פלבוציקליב, לנשים עם סרטן שד מתקדם או גרורתי, שמחלתן התקדמה לאחר טיפול הורמונלי קודם למחלה זו.

אישה מחזיקה  סרט ורוד המציין תמיכה במאבק נגד סרטן השד
תגובה עם תרופות אחרות: לא צפויות בעיות מיוחדות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: זריקה לשרירי העכוז פעם בחודשטווח המינון: 250 מ"ג.תחילת השפעה: יחלפו מספר חודשים עד שתורגש נסיגה.משך השפעה: חודש.תזונה: אין הגבלותאחסון:

במקרר. 2-8 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה: יש להקפיד להגיע למרפאה בזמן ובמועד שנקבעו לך.הפסקת התרופה: על-פי החלטת רופא.מינון עודף: אין מידע אודות מינון עודף. במידה וניתן מינון עודף הטיפול הוא סימפטומטי.

אזהרות

הריון:

התרופה אסורה לשימוש בזמן הריון.  יש להשתמש באמצעי מניעה יעילים למניעת הריון בתקופת הטיפול.

הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע. ניטור: ספירת דם מלאה, תפקודי כליות וכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, הפרעות בקרישת הדם, תרופות נגד קרישת דם, דלדול עצם (אוסטאופורוזיס)

תופעות לוואי

התרופה נסבלת היטב על-ידי רוב המטופלים. במחקרים קליניים תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו כתוצאה משימוש בפולווסטראנט, כטיפול בודד היו: הקאה, בחילה, עצירות/ שלשול, כאבי בטן, כאבי ראש, כאבי גב, כאבי גרון, דלקת או כאב מקומי קל וחולף באתר ההזרקה, שינוי ברמת אנזימי כבד, תגובת רגישות יתר (אלרגיה). תופעות לוואי שאינן שכיחות (עד 1%) : כאשר פולוובטראנט כטיפול בודד:
הפרשה סמיכה ולבנה מהנרתיק וזיהום פטרייתי, חבלה, דימום במקום ההזרקה, עלייה ברמה של אנזימי כבד הנקראים גמא GT, דלקת בכבד (הפטיטיס), כשל כבדי, עקצוצים, חוסר תחושה וכאב, תגובה אנאפליקטית (אלרגית).
יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית במידה והנך חש לחץ בחזה או קוצר נשימה, או במידה ואחת הרגליים מתנפחת, כואבת או אדומה

שמות מסחריים

פסלודקס Faslodex טבע