לפטיניב

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לפטיניב הינה תרופה ביולוגית חדשה לטיפול בסרטן שד מתקדם ו/או גרורתי. מנגנון פעולתה ממוקד לטיפול בתאים סרטניים המבטאים בעודף את החלבון המכונה HER2 . (מצב המצוי ב- 25% מהחולות בסרטן השד) HER2 ממוקם על חלקו החיצוני של התא, תפקידו בקליטת אותות מחוץ התא לתוכו לצורך גידול והתרבות של התא. בעודף ביטוי של חלבון זה יש ייצור מוגבר של תאים אשר בסופו של דבר מתפשטים לכל הגוף. בניגוד להרצפטין, לא מדובר בנוגדן הנקשר לאנטיגן מסויים על ממברנת התא, אלא למולקולה קטנה החודרת לתוך קרום התא ופועלת על מספר רצפטורים בו זמנית במטרה לשבש את הפעילות התקינה בתא ולמנוע התרבותו. לפטיניב לרוב תינתן בשילוב עם קסלודה למצבים בהם טיפול קודם בהרצפטין, אדריאמיצין או תרופות כמותרפיות ממשפחת הטקסנים כשל. תופעות הלוואי השכיחות הן שלשול, בחילה, הקאה, פריחה ותסמונת Hand-foot (ראה תופעות לוואי). בנוסף תיתכן הפרעה בתפקוד הלב שעלולה לגרום לקוצר נשימה.

תגובה עם תרופות אחרות: ישנן תרופות שיגבירו את השפעת לפטיניב: [תרופות אנטי פטריתיות]: כגון- קטוקונאזול, [אנטיביוטיקות]: כגון- קלאריתרומיצין, [תרופות לטיפול בכיב קיבה]: כגון- סימטידין, [תרופות לטיפול בדיכאון]: מקבוצת SSRI כגון- פלואוקסטין, [תרופות מקבוצת בולמי סידן]: כגון- וראפאמיל, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס: כגון- ריטונאביר. תרופות אלו מעכבות את הפירוק של הלפטיניב בכבד וכך מגבירות את השפעתה. ישנן תרופות שמפחיתות את השפעת לפטיניב: [תרופות אנטיאפילפטיות]: כגון- קארבאמאזפין והיפריקום. תרופות אלו יזרזו את הפירוק של לפטיניב בכבד וכך יפחיתו את השפעתה. בנוסף תרופה בשם אונדאנסטרון תגרום בשילוב עם לפטיניב להגברת הסיכון לאריתמיות חדריות.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. ( 250 מ"ג לטבליה )תדירות וזמן נטילה: לקיחה של 5 טבליות בו-זמנית באופן יומיומי ל- 21 ימים ברציפות, בשילוב עם 2 טבליות קסלודה ל- 14 ימי הטיפול הראשונים. זהו מחזור טיפולי כאשר הרופא המטפל יחליט בכמה מחזורים יש צורך.טווח המינון: 1250 מ"ג בכל יום עבור 21 ימי מחזור.תחילת השפעה: 3-6 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: יש לקחת על קיבה ריקה, לפחות שעה לפני או שעה אחרי אוכל. אין ליטול את התרופה ביחד עם מיץ אשכוליות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להפסיק את נטילת התרופה במצב התגברות תופעות הלוואי ורק בהוראת הרופא המטפל.מינון עודף: התגברות תופעות הלוואי כגון שלשול חריף והקאות, יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות, אולם ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. אין להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת לב

תופעות לוואי

תופעות המחייבות עידכון הרופא המטפל: בחילות, הקאות, שלשול, איבוד תיאבון, תסמונת Hand-foot הכוללת חוסר תחושה, דקירות קלות, אדמומיות, נפיחות וחוסר נוחות של כפות הידיים והרגליים. חולשה, יובש בעור, כאב גב ואינסומניה (נדודי שינה) תופעות המחייבות הפסקת התרופה: קצב לב לא סדיר, קושי בנשימה, פריחה בפנים/ שפתיים/ לשון/ גרון, סחרחורות קיצוניות או התעלפות ושלשול חריף.

שמות מסחריים

טייקרב Tykerb גלקסו סמית קליין