אקסמסטן

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, הורמונליים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אקסמסטן הינה תרופה המיועדת לטיפול בסרטן שד - תלוי אסטרוגן. היא חוסמת את האנזים ארומטאז, אשר משתתף בשלב האחרון של ייצור ההורמון אסטרוגן. כתוצאה מחסימה זו יש ירידה ברמות האסטרוגן בגוף ופגיעה בהתרבותם של התאים הסרטניים- תלויי אסטרוגן. אקסמסטן מיועדת לטיפול בנשים לאחר הפסקת הוסת בלבד. היא מאושרת לטיפול בסרטן שד מתקדם ו/או גרורתי ובסרטן שד שמצוי בשלביו המוקדמים-כטיפול משלים לאחר 2-3 שנות טיפול בטאמוקסיפן. בשימוש ממושך עלולה להיגרם ירידה בצפיפות העצם וכתוצאה עליה בסיכון לפתח אוסטאופורוזיס.
בטרם שימוש- יש לבדוק רמת ויטמין וכן לוודא בדגימת דם שעברת את גיל המעבר.


תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים המכילים אסטרוגן]: כגון גלולות למניעת הריון, תחליפי הורמונים - אין להשתמש בתכשירים אלו בזמן השימוש באקסמסטן שכן אלו עלולים להפריע לפעילות התרופה. [היפריקום, ריפאמפיצין ותרופות נוגדות פירכוסים]: כגון קארבאמאזפין ופניטואין גורמות לזירוז אנזימים בכבד שמפרקים את אקסמסטן וכתוצאה יש ירידה בהשפעתה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. 25 מ"ג לטבליה.תדירות וזמן נטילה: נטילה של טבליה אחת ביום, בבליעה, לאחר ארוחה. (אין ללעוס). יש להקפיד על זמני נטילה קבועים. טווח המינון: 25 מ"ג כל יום.תחילת השפעה: 2-3 יום ממתן של מנה בודדת.משך השפעה: 4-5 יום.תזונה: המנה תילקח לאחר האוכל. מומלץ להימנע מצריכה של משקאות המכילים אלכוהול וקפאין כדי להפחית את תופעות הלוואי הנפוצות כגון: גלי חום והזעה מוגברת.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים אלא אם הגיע היום למחרת ואז יש לדלג על המנה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה מבלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג, אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים או אם נלקחה מנה עודפת גדולה יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: עלולה להיגרם ירידה בצפיפות העצם וכתוצאה מכך עליה בסיכון לפתח אוסטאופורוזיס.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלה המשפיעה על חוזק העצמות.

תופעות לוואי

רוב תופעות הלואי קשורות למחסור באסטרוגן תופעות הלוואי הנפוצות: גלי חום והזעה מוגברת, בחילה, הקאה, , כאבי ראש וסחרחורות, כאבי בטן, שלשול ועצירות, עליה במשקל, תיאבון מוגבר, עייפות ונדודי שינה, דיכאון, כאבי שרירים ומפרקים, ירידה בספירת תאי דם לבנים, רמה גבוהה של אנזימי כבד, רמה גבוהה של תוצרי פירוק המוגלובין בדם, כאב.

 תופעות הלוואי בשכיחות פחותה: חוסר תאבון, עקצוץ של העור, בעיות עיכול, נשירת שיער, פריחה וגרד, דלדול עצמות, ירידה בספירת טסיות דם, חולשת שרירים.

עדכון הרופא המטפל ולעיתים פניה לעזרה רפואית דחופה: רגישות יתר, דלקת של הכבד, דלקת של דרכי המרה בכבד. סימפטומים דמויי שפעת, עליית לחץ הדם, קוצר נשימה, שיעול ובלבול.

שמות מסחריים

ארומזין Aromasin פייזר ישראל אקסמסטאן Exemestane טבע אקסטאן Exetane תרו תעשייה רוקחית