אפלרנון
שייך לקבוצת:
חוסמי קולטנים לאלדוסטרון, יתר לחץ דם, לטיפול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אפלרנון חוסם את פעולת האלדוסטרון. אפלרנון ניתנת לבדה או בשילוב תרופות אחרות לטיפול ביתר לחץ דם. היא פועלת על-ידי חסימת הקולטנים בגוף להורמון אלדוסטרון וכתוצאה מכך חלה ירידה בספיגה מחדש של נתרן ומים למחזור הדם. ניתן לטיפול בחולים הסובלים מהפרעות בתפקוד החדר השמאלי בלב ואי ספיקה לבבית בעקבות אוטם שריר הלב שאירע לאחרונה, שהתחילו טיפול בספירונולקטון תוך שבועיים מהאירוע החריף ופיתחו תופעות לוואי משמעותיות לטיפול, כגון גינקומסטיאה חמורה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות מקבוצות מעכבי ACE וחסמי קולטנים לאנגיוטנסין 2]: עלולים להגביר את הסיכון להיפרקלמיה. יש להשתמש בזהירות ולנטר רמות אשלגן בדם. [משתנים משמרי אשלגן, ויטמינים או מלחים המכילים אשלגן]: יש להימנע משילוב מאותה הסיבה. [משפעלי אנזימים בכבד]: כגון תרופות אנטי-אפילפטיות, ריפמפיצין והיפריקום - יגרמו להפחתת השפעת התרופה. [מעכבי אנזימים בכבד]: כגון תרופות אנטי-פטרייתיות ממשפחת ה- azole , מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס, אנטיביוטיקה מקבוצת המקרולידים, איזוניאזיד, תרופות לטיפול בדיכאון מקבוצת SSRI's, וארפארין, ווראפאמיל - יגרמו להגברת השפעת התרופה. [NSAID]: עלולים להפחית את יכולת הורדת לחץ הדם של התרופה. [ליתיום]: עלולה להיגרם עליה בריכוזה בסרום. יש לנטר רמות ליתיום.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות: 25 מ"ג, 50 מ"ג.תדירות וזמן נטילה: פעם או פעמיים ביום.טווח המינון: לטיפול ביתר לחץ דם: מתחילים ב- 50 מ"ג פעם ביום ואז ניתן לעלות ל 100 מ"ג ביום. (במידה ונוטלים תרופות אחרות המשפיעות על הכבד מתחילים ב-25 מ"ג ביום). לטיפול באי-ספיקת לב: מתחילים ב-25 מ"ג פעם ביום ועולים בהדרגה תוך 4 שבועות ל-50 מ"ג. המינון יקבע, בין היתר, עפ"י ניטור של רמות אשלגן בסרום.תחילת השפעה: יכולים לעבור 4 שבועות עד לאפקט מלא.משך השפעה: אין מידע.תזונה: אין ליטול ביחד עם מיץ אשכוליות. יש ליטול עם אוכל במידה ויש גירוי במערכת העיכול.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת את המנה שנשכחה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת התרופה אלא בהוראת רופא.מינון עודף: סימני מינון עודף כוללים בין היתר: הקאות, רעד, סחרחורות, שלשול ופירכוסים. יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: לא נראו השפעות טרטוגניות בניסויים בבע"ח, אך אין מספיק מחקרים בנשים בהריון. יש להשתמש רק אם התועלת הפוטנציאלית גדולה מהסיכון לעובר. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין מידע. יש לנטר רמות אשלגן, קריאטינין, כולסטרול וטריגליצרידים בסרום. יש לעקוב אחר תיפקודי כבד וכליות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של היפרקלמיה, מחלת כבד, מחלת כליה, סוכרת

תופעות לוואי

תופעת הלוואי העיקרית היא היפרקלמיה - מצב המתבטא בבחילות, שלשולים ועייפות.

שמות מסחריים

אינספרה Inspra פייזר ישראל אפלרנון אינובמד Eplerenone Inovamed