אלפאספט
שייך לקבוצת:
נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), תרופות לטיפול בספחת (פסוריאזיס)
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלפאספט היא תרופה המיועדת לטיפול בספחת (פסוריאזיס) בדרגת חומרה בינונית עד קשה. ספחת היא מחלה אוטואימונית (מחלת חיסון עצמי), שבה לימפוציטים מסוג T המגורים ביתר, מורים לתאי העור לייצר תאים חדשים במהירות גדולה יותר ממהירות נשירת התאים המתים. כתוצאה מכך, יש הצטברות של תאי עור חיים והיווצרות של שטחי עור מעובה המכוסה בקשקשים כסופים. 
אלפאספט, הינו חלבון המיוצר בשיטות של הנדסה גנטית. הוא נקשר לאנטיגן ספציפי על-גבי תאי ה- T (המכונה CD2) המעורבים בתהליך הדלקתי, וכך גורם לחסימת הפעילות של תאים אלו, ובנוסף לכך, להפחתה בכמותם. מאחר ואלפאספט פוגע גם בתאים אחרים המעורבים במערכת החיסון של הגוף, ולמעשה גורם לדיכוי מערכת זו, יש להקפיד לבצע בדיקת דם תקופתית לבירור רמת תאי הדם הלבנים. כמו-כן, קיים סיכון מוגבר יותר לזיהומים או לגידולים כתוצאה מן הטיפול. 
 אלפאספט ניתנת בהזרקה תוך-שרירית או תוך-ורידית פעם בשבוע, למשך 12 שבועות. תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו כתוצאה משימוש בתרופה במחקרים קליניים היו: כאבי גרון, סחרחורת, שיעול, בחילה, גירוד, כאבי שרירים, צמרמורות ותגובות עוריות באזור ההזרקה.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המדכאות את מערכת החיסון המרכזית]: סיכון להשפעה מוגברת על דיכוי מערכת החיסון. [חיסונים]: מומלץ שלא לקבל חיסונים בזמן הטיפול בתרופה זו.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: פעם בשבוע, למשך 12 שבועות. ניתן לשקול מחזור טיפול נוסף, בהתאם לתגובת החולה לתרופה, ולאחר שחלפו לפחות 12 שבועות מאז מחזור הטיפול הקודם.טווח המינון: 15 מ"ג בזריקה תוך שרירית (IM), או 7.5 מ"ג בזריקה תוך ורידית (IV).תחילת השפעה: במחקרים קליניים נראתה תגובה, אצל רוב המטופלים, לאחר כחודשיים מתחילת הטיפול. אצל חלק מהמטופלים נראתה תגובה לאחר כשבועיים מתחילת הטיפול.משך השפעה: 2-3 חודשים לאחר סיום הטיפול.תזונה: אין הגבלות מיוחדות.אחסון: יש לשמור במקרר ב 2-8°C ולהגן מפני אור. לאחר ההכנה יש להשתמש בזריקה מיד, או עד 4 שעות מרגע הכנתה, ובתנאי שנשמרה בקירור.מנה שנשכחה: יש להקפיד ולקבל את הזריקה פעם בשבוע, על-פי הזמן והמועד שנקבעו לך.הפסקת התרופה: על-פי החלטת רופא.מינון עודף: המינון הגבוה ביותר שנוסה בבני אדם (0.75mg/kg IV) גרם לצמרמורות, כאבי ראש, כאבי פרקים, ודלקת של הסינוסים, בתוך 24 שעות. במידה וניתנה מנה עודפת יש לעקוב בקפידה אחר ספירת תאי הדם הלבנים.

אזהרות

הריון: אין עדות לפגיעה בעוברי חיות מעבדה. אין מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש לדווח לרופא במידה ונכנסת להריון בזמן השימוש בתרופה זו, או במשך 8 שבועות לאחר הפסקת הטיפול. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: ניטור: בדיקת דם תקופתית (פעם בשבועיים) לבירור רמת תאי הדם הלבנים. ייתכן ויהיה צורך להפסיק זמנית את הטיפול, במידה ותאי ה- T ירדו לרמה נמוכה מידי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של זיהום כלשהו, מחלת דם, גידול, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, פגיעה במערכת החיסון, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו כתוצאה משימוש בתרופה במחקרים קליניים היו: כאבי גרון, סחרחורת, שיעול, בחילה, גירוד, כאבי שרירים, צמרמורות ותגובות עוריות באזור ההזרקה. אלפאספט היא תרופה המדכאת את מערכת החיסון של הגוף, על-כן קיים סיכון מוגבר יותר לזיהומים או להתפתחות סרטן כתוצאה מן הטיפול (בעיקר סרטן העור). יש לדווח מייד לרופא על תסמינים הקשורים להתפתחות סרטן, כגון: כתמים כלשהם על העור; סימנים של זיהום, כגון: התנפחות בלוטות לימפה, חום, צמרמורות וכאבי גרון מתמשכים, קשיי נשימה, צריבה במתן שתן, סימנים לבנים בחלל הפה (המעידים על התפתחות פטרת). יש לדווח מייד לרופא על תופעות לוואי המעידות על תגובה אלרגית לתרופה כגון: פריחה, בתנפחות סחרחורת, קשיי נשימה. בעיות בתפקוד הלב הן תופעות לוואי נדירות אך אפשריות. יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית במידה ומופיע לחץ בחזה. קיימים מספר דיווחים על פגיעה אפשרית בכבד כתוצאה משימוש בתרופה זו.

שמות מסחריים

אמביב Amevive מדיסון פרמה