אינפליקסימב

שייך לקבוצת:
מעכבי TNF-alpha
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אינפליקסימב הופקה בטכנולוגיה של הנדסה גנטית והיא דומה לנוגדן המופרש בגופנו אשר נקשר לחלבון בשם TNF- alpha (קיצור של Tumor Necrosis Factor). חלבון זה מיוצר בגופנו באופן תקין ויש לו תפקיד חשוב בתהליכים דלקתיים ובפעילות מערכת החיסון. אינפליקסימב נקשרת ל TNF- alpha ומעכבת את השפעותיו על התהליך הדלקתי. השימוש באינפליקסימב הוא עבור מחלות דלקתיות שמערבות את המערכת החיסונית: דלקת פרקים שגרונית, דלקת כיבית של המעי הגס, דלקת חוליות מקשרות, מחלת קרוהן, ספחת ודלקת פרקים פסוריאטית (שילוב של פסוריאזיס ודלקת פרקים). הטיפול בדלקת פרקים שגרונית ינתן לרוב בשילוב עם מתוטרקסאט ואילו הטיפול במחלת קרוהן ינתן במקרה שטיפולים קודמים כשלו. אינפליקסימב אינה מומלצת לילדים, למעט ילדים בני 6-17 החולים במחלת קרוהן. לא מדובר בריפוי המחלות הנ"ל אלא בהפחתת תסמיני הדלקת ובאופן זה עיכוב הנזק הנגרם לרקמות השונות. כמו תרופות אחרות המעכבות את פעילות ה TNF-alpha, אינפליקסימב מעלה את הסבירות לזיהומים קשים (כולל שחפת, אלח דם ודלקת ריאות) על-כן יש צורך במעקב רפואי בעת השימוש בה.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים]: אין לתת חיסונים "חיים" למטופלים באינפליקסימב ומומלץ שלא לבוא במגע עם אנשים אחרים אשר קיבלו חיסון פעיל. קיים סיכון מוגבר להתפתחות זיהומים. [תרופות המדכאות את מערכת החיסון]: כגון- מתוטרקסאט, ציקלוספורין ואזאתיופרין. שילוב עם אינפליקסימב עלול לגרום לירידה בספירת כל סוגי תאי הדם כולל אנמיה אפלסטית. (למרות שמתן משולב עם מתוטרקסאט הינו מקובל)

מידע

אופן נטילת התרופה: אינפוזיה לוריד (עירוי של שעתיים)תדירות וזמן נטילה: מנה 1, לאחר שבועיים מנה 2, ולאחר 6 שבועות מנה 3. ובהמשך תינתן מנת אחזקה כל 8 שבועות (להוציא דלקת חוליות מקשחת שבה תינתן מנה כל 6 שבועות)טווח המינון: 5 מ"ג עבור כל ק"ג. (ניתן לעלות ל 10 מ"ג במצבים בהם ההשפעה פוחתת) בדלקת פרקים שגרונית- 3 מ"ג עבור כל ק"ג , בשילוב עם מתוטרקסאט. בדלקת פרקים שגרונית ניתן לעלות גם ל- 10 מ"ג או לטפל כל 4 שבועות.תחילת השפעה: 2-14 שבועות, תלוי במחלה.משך השפעה: לא ידוע.תזונה: אין הגבלות מיוחדות.אחסון: מנה שנשכחה: יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.הפסקת התרופה: באם אין שיפור בתסמינים לאחר מספר שבועות, הרופא ישקול האם להפסיק את הטיפול. במצב של התחלת טיפול מחדש לאחר הפסקה ממושכת יש לעקוב אחר תגובת המטופל על מנת לאתר תסמיני רגישות יתרה.מינון עודף: אין חשש לתסמינים המסכנים חיים, אך בכל זאת יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: יש להשתמש רק אם הרופא חושב שהדבר הכרחי עבורך. יש להימנע מכניסה להריון במהלך הטיפול ובמהלך 6 חודשים לאחר הפסקתו. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: סיכון מוגבר לפתח לימפומה (סרטן הדם)- בעיקר בקרב צעירים המטופלים במקביל בתרופות כגון: מרקאפטופורין ואזאתיופרין. בקרב נשאים להפטיטיס B - קיים סיכון להפעלה של הנגיף. אינפליקסימב מפחיתה את יכולת הגוף להלחם בזיהומים. יש להיות ערים להתפתחות זיהומים, תוך מעקב רפואי קבוע.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אי ספיקת לב (heart failure), אפילפסיה (כפיון), זיהום כלשהו, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, דלקת כבד (hepatitis), מחלת ריאות, שחפת, מחלת סרטן, דיכוי חיסוני, מחלה של מערכת העצבים המרכזית, בעיות דמויות לופוס, נשאות להפטיטיס B, או התפתחות חוזרת של מחלה פעילה, בעיות במערכת הדם

תופעות לוואי

ההזרקה. תגובות אלו זמניות וחולפות לאחר מספר ימים. זיהום בדרכי הנשימה העליונות, סינוסיטיס, ברונכיטיס, כאב ראש, כאב בטן, כאב גב, בחילה, שלשול, פריחה, עייפות, יתר לחץ דם, זיהום פטרייתי על העור. 

ייתכנו תופעות אלרגיות, גם מאוחרות. 3-12 יום לאחר קבלת הטיפול. יש לדווח לרופא.


תופעות חמורות יותר המחייבות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה חמורות כגון- פריחה, קשיי נשימה, לחץ בחזה, התנפחות הפנים, הפה והגרון. יתכנו גם שינויים בראיה, קושי בבליעה, סחרחורת, חום, סימנים דמויי שפעת, פירכוסים, כאבי מפרקים ושרירים, התעלפות, הצהבה של העור והעיניים. בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון, עלולים להתפתח זיהומים קשים כגון: אלח דם, שחפת ודלקת ריאות.


תופעות לוואי נוספות בשכיחות לא ידועה כוללות סרטן, אבדן ראייה זמני, זיהום כתוצאה ממערכת חיסון מוחלשת, התקף לב.

שמות מסחריים

רמיקייד Remicade ג'נסן סילאג רמסימה Remsima פריגו