ריבאוירין

שייך לקבוצת:
נוגדי נגיפים, נוגדי נגיף דלקת הכבד C
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ריבאוירין נכללת בקבוצת התרופות הנוגדות נגיפים. היא מיועדת לשימוש בשילוב עם אינטרפרון אלפא לטיפול בחולים בני 18 ומעלה הסובלים מדלקת כבד נגיפית מסוג C. מנגנון פעולתה טרם הובן במלואו, אך נראה שהתרופה מעורבת בעיכוב ייצור החומר הגנטי של הנגיף (RNA ) אשר הכרחי לשכפולו ולהשרדותו. ריבאוירין איננה מחסלת את הנגיף אלא מונעת ממנו להתרבות. הכמות הנמוכה של הוירוס בגוף מאפשרת לגוף להתמודד טוב יותר עם הנגיף. הטיפול ינתן לחולים שלא טופלו קודם לכן, ולחולים שהגיבו לטיפול קודם באינטרפרון אלפא, אך מחלתם חזרה. נמצא שהיא איננה יעילה כטיפול יחיד. בחו"ל משתמשים בריבאוירין בשאיפה כנגד זיהומי ריאות ויראליים חמורים אצל תינוקות וילדים. ריבאוירין עלולה לגרום נזק לעובר ולכן יש להימנע מהריון במהלך הטיפול ובששת החודשים שלאחריו, ובנוסף להימנע מיחסי מין עם גבר הנוטל את התרופה באם האישה בהריון או מתכננת הריון. הרעילות העיקרית של ריבאוירין היא אנמיה המוליטית, אשר עלולה לגרום להחמרה של מחלות לב ולהביא להתקף לב ולמוות.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות לטיפול ב HIV]: זידובודין - נמצא שמתן משולב עם ריבאוירין עלול להפחית את יעילותה של זידובודין ובנוסף הגברת הסיכון לתופעות טוקסיות כגון חמצת לקטית, נוירופתיה ודלקת של הלבלב. [לאמיבודין] - מתן משולב נמצא כמעלה סיכון לתופעות טוקסיות כגון חמצת לקטית, נוירופתיה ודלקת של הלבלב. [דידאנוזין] - מתן משולב עם ריבאוירין עלול להגביר את החשיפה לדידאנוזין וכתוצאה להגברת תופעות הלוואי שלו. מתן משולב זה לא מומלץ.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, טבליות. תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב. בשילוב עם אינטרפרון פעם בשבוע.טווח המינון: המינון יקבע עפ"י משקל : (כל כמוסה/ טבליה מכילה 200 מ"ג) מטופלים מתחת ל-65 ק"ג - 2 כמוסות בבוקר + 2 בערב. מטופלים בין 65 ל-85 ק"ג - 2 כמוסות בבוקר + 3 בערב. מטופלים מעל ל-85 ק"ג - 3 כמוסות בבוקר + 3 בערב. הרופא עלול לשנות את המינון כתלות בתגובת המטופל לטיפול ובהתאם לבדיקות הדם.תחילת השפעה: תוך מספר שבועות.משך השפעה: השפעת התרופה נמשכת 6 חודשים לאחר הפסקת הטיפול.תזונה: יש ליטול לאחר האוכל.אחסון: מנה שנשכחה: יש ליטול מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להפסיק ליטול את התרופה רק במקרה של תופעות לוואי חמורות ובהוראת הרופא המטפל.מינון עודף: יש לפנות לעזרה רפואית בדחיפות. תסמיני מינון עודף כוללים: דימומים וחבלות, הפחתת השתנה, כאבי חזה, כאבים המקרינים לזרועות ולכתפיים, בחילה, הזעה והרגשה חולנית כוללת.

אזהרות

הריון: בניסויים בבע"ח נמצאו השפעות טרטוגניות משמעותיות, נזק לעובר ואף מוות, אפילו במינונים נמוכים מאוד מהמומלץ לבני אדם. ( X ) טרם הטיפול ובמהלך כל חודש בזמן הטיפול, יש לבצע בדיקה לשלילת הריון. במצב שבן הזוג מטופל בתרופה, יש להשתמש ב-2 אמצעי הגנה לפחות. יש להמתין 6 חודשים לאחר הטיפול לפני כניסה להריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך יש חשש לפתח אנמיה המוליטית, דיכאון, דיכוי מח עצם, הפרעות אוטואימוניות, אי תפקוד ריאתי, סוכרת ואי ספיקה כבדית. ניטור: דרושות בדיקות דם תכופות לניטור תמונות הדם ותיפקוד הכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלות בלוטת התריס, מחלת לב, מחלת כבד, מחלת כליה, סוכרת, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS), דיכאון, מחלת דם, דיכוי חיסוני, היסטוריה של סרטן

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: יובש בפה, בחילה, הקאה, ירידה במשקל, כאבי ראש, סחרחורת, פריחה בעור, עייפות, אינסומניה וכאבי מפרקים ושרירים. תופעות המחייבות הפסקת שימוש ודיווח לרופא המטפל: דיכאון חמור, הצהבה של העור, שתן כהה, חום, קשיי נשימה, כאב בחזה, כאב המקרין לזרועות ולכתפיים, בחילה, הזעה, הגברת קצב הלב ועוד.

שמות מסחריים

רבטול Rebetol שרינג פלאו קופגוס Copegus רוש ישראל