אקארבוס
שייך לקבוצת:
נוגדי סוכרת אחרים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: בינוני

כללי

אקארבוס היא תרופה לטיפול בחולי סוכרת הניתנת דרך הפה. בניגוד לתרופות אחרות המשמשות לטיפול בחולי סוכרת המגרות ייצור והפרשה של אינסולין מהלבלב, מעכבת אקארבוס ספיגת סוכרים מהמעי, ומפחיתה את עליית הסוכר בדם לאחר האוכל. אקארבוס מתאימה לחולי סוכרת שאינם תלויים באינסולין (NIDDM). בחולים הנוטלים תרופה המגרה ייצור אינסולין מהלבלב (כגון גליבנקלאמיד), מוסיפה אקארבוס להשפעה מפחיתת הסוכר של התרופה הראשונה, וזאת כיוון שהיא פועלת במנגנון שונה.

תגובה עם תרופות אחרות: מספר תרופות עלולות לגרום לעליית רמת הגלוקוז בדם ולשינוי במאזן העדין של רמות הגלוקוז בדם. תרופות אלו כוללות תיאזידים וחומרים משתנים אחרים, קורטיקוסטרואידים, פנותיאזינים, תוצרי תירואיד, אסטרוגנים, גלולות למניעת הריון, פניטואין, חומצה ניקוטינית, חומרים סימפאתומימטיים, חוסמי סידן ואיזוניאזיד. כאשר תרופות אלו ניתנות בשילוב עם אקארבוס, יש לעקוב בזהירות אחר מאזן הגלוקוז בדם. וכאשר מופסק הטיפול בהן, יש לעקוב אחר רמות הגלוקוז מחשש להיפוגליקמיה (ירידת רמת הגלוקוז בדם). [פחם פעיל ותכשירים המכילים אנזימים המסייעים לעיכול]: אין ליטול בשילוב עם אקארבוס. אנזימים המפרקים פחמימות כגון עמילאז ופנקראז עלולים להוריד את השפעת אקארבוס.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום עם תחילת כל ארוחה.טווח המינון: 25-100 מ"ג בכל פעם. יש להתאים את המינון באופן אינדיווידואלי לכל חולה.תחילת השפעה: תוך שעה אחת.משך השפעה: 4-8 שעות.תזונה: יש לקחת את התרופה עם הנגיסה הראשונה בכל ארוחה. הטיפול הראשוני בסוכרת שאינה תלויה באינסולין הוא תזונה דלת פחמימות ודלת שומן.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לדלג ולקחת את המנה הבאה עם תחילת הארוחה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להביא לרמות גבוהות של סוכר בדם.מינון עודף: יש להיוועץ ברופא. אם מופיעים תסמינים מוקדמים המעידים על רמת סוכר נמוכה מדי, כמו חולשה, הזעה, רעד, בלבול, קח מיד משקה עתיר סוכר (גלוקוז). הסוכר הלבן מתפרק על ידי התרופה ולכן אינו יעיל במניעת ירידת רמת הסוכר.

אזהרות

הריון: בחיות מעבדה במינונים גבוהים יותר ממנת אדם, אין עדות לנזק לעובר. בטיחות השימוש בבני אדם עדיין לא הוכחה. יש להשתמש בזהירות רק כשאין ברירה (B)הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. לא מומלץ לתת לנשים מניקות.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת לגיל 18.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: בדרך כלל אין ביעה. יש להימנע מנהיגה אם מופיעים סימני אזהרה של רמת סוכר נמוכה מדי בדם.אלכוהול: אלכוהול עלול לשנות את איזון הסוכרת. ייתכן שיהיה צורך להחליף את הטיפול דרך הפה בטיפול באינסולין.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיותניטור: ניתוח עלול לשנות את איזון הסוכרת. ייתכן שיהיה צורך להחליף את הטיפול דרך הפה בטיפול באינסולין.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת מעי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות לוואי קשות הן נדירות

שמות מסחריים

פרנדייז Prandase פריגו אקרוז Acrose רפא