אפואתין בטא

שייך לקבוצת:
אריתרופוייטין (erythropoietin), גורמים המעודדים ייצור דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרופה הינה הורמון אריתרופוייטין (erythropoietin) מהונדס גנטית, האחראית לייצור כדוריות דם אדומות בתהליך זהה לתהליך הטבעי בגוף. התרופה מיועדת לטיפול באנמיה הנובעת מאי ספיקת כליות כרונית בחולי דיאליזה וכן בחולים שאינם תלויים בדיאליזה, לטיפול באנמיה של מחלת הסרטן במבוגרים שנוצרה בעקבות הטיפולים, לטיפול בחולים הנזקקים לעירוי דם עצמוני לפני ניתוח, למניעת אנמיה בתינוקות שנולדו 6 שבועות ויותר לפני הזמן ולטיפול באנמיה שנגרמה כתוצאה מסוגי סרטן של הדם כגון: לויקמיה, מיאלומה נפוצה ולימפומה מסוג Non Hodgkin's lymphoma. השימוש באפואתין בטא עלול לגרום לקרישי דם, רמות גבוהות של אשלגן או פוספאט (בעיקר בקרב חולי אי ספיקת כליות כרונית) ובנוסף תיתכן ירידה ברמות הברזל בדם עקב ניצול מאגרי הברזל בגוף ליצירת כדוריות הדם החדשות. בתקופת הטיפול באפואתין בטא מומלץ לערוך את הבדיקות הבאות: רמות ברזל, טסיות דם, לחץ דם ורמות מינרלים כגון אשלגן ופוספאט.

תגובה עם תרופות אחרות: לא נמצאו הוכחות לתגובות עם תרופות אחרות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקה תת עורית או תוך ורידית. המזרק מוכן לשימוש חד פעמי, במידה ונרשמה מנה נמוכה מהמצויה במזרק יש להשמיד את היתרה לאחר ההזרקה. תדירות וזמן נטילה: החל ממתן יומיומי למתן שבועי, בהתאם להוראות הרופא.טווח המינון: המזרק המוכן לשימוש מכיל כמויות המצויינות ביחידות בינלאומיות: 500/1000/2000/3000/4000/5000/6000 ב- 0.3 מ"ל. 10000/20000/30000 ב- 0.6 מ"ל. ילדים לרוב יקבלו מינון גבוה מהמבוגרים. ככל שהילד צעיר יותר כך המינון יגדל. המינון יקבע עפ"י הרופא המטפל כתלות במצב הבריאותי, המשקל ובחולי סרטן גם עפ"י שלב הטיפול.תחילת השפעה: תוך מספר שבועות.משך השפעה: בד"כ מדובר בטיפול ארוך טווח. באנמיה של מחלת הסרטן - יש להמשיך טיפול 3-4 שבועות לאחר סיום המחזור הכמותרפי.תזונה: מומלץ ליטול בזמן הטיפול תוספי ברזל.אחסון: יש לשמור במקרר, אין להקפיא. מומלץ להוציא את המזרק מהמקרר כחצי שעה לפני ההזרקה. ניתן לאחסן בטמפרטורת החדר לתקופה אחת שלא תעלה על 3 ימים.מנה שנשכחה: אם נשכחה הזרקה או שהוזרק פחות מהמינון הרצוי יש לפנות לרופא. אין ליטול 2 מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: למרות שלא נמצאו סימני הרעלה אפילו במינונים גבוהים בדם, יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: לא נראו השפעות טרטוגניות בניסויים בבע"ח, אך אין מספיק מחקרים בנשים בהריון. יש להשתמש רק אם התועלת הפוטנציאלית גדולה מהסיכון לעובר. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול מומלץ לערוך את הבדיקות הבאות: רמות ברזל, טסיות דם, לחץ דם ורמות מינרלים כגון אשלגן ופוספאט.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אפילפסיה (כפיון), מחלת כבד, יתר לחץ דם, פקקת ורידית (thrombosis), מחלת סרטן, מחסור בחומצה פולית או ויטמין B 12, פנילקטונוריה (phenylketonuria), תרומבוציטוזיס, (myelodysplastic syndrome (MDS, התקף לב או שבץ מוחי בחודש האחרון, תעוקת חזה

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: עליה בלחץ דם או החמרה של יתר לחץ דם וכאבי ראש - תופעות אלו לרוב חולפות עם הטיפול או ע"י הפסקה זמנית בטיפול. בנוסף תיתכן ירידה ברמות הברזל בדם עקב ניצול מאגרי הברזל ליצירת כדוריות הדם החדשות. (מצב זה יתבטא במראה חיוור, עייפות וחוסר אנרגיה) תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: (לרוב נדירות) קרישי דם (תרומבוזה) - יתבטא בכאבים לא רגילים או התנפחות הרגליים. תגובה אלרגית קשה המתבטאת בקשיי נשימה, נפיחות של הפנים ובאזור ההזרקה, נטייה להתעלף. בחולי אי ספיקת כליות כרונית - תיתכנה רמות גבוהות של אשלגן או פוספאט. בנוסף יתכנו כאב ראש חד כמו מיגרנה, בלבול, הפרעות דיבור, הליכה בלתי יציבה, התקף או עוויתיות (סימנים של עלייה חדה בלחץ הדם) חוסר אנרגיה ועייפות חריגים עלולים להיות סימנים של התפתחות נוגדנים לאריתרופוייטין. 

 
ייתכנו תופעות עוריות כדוגמת פריחות עוריות, רעילות עורית נמקית. יכול להופיע כנגעים אדמדמים, או כתמים מעוגלים, לעיתים עם שלפוחיות מרכזיות, על גבי הגוף.  ייתכן קילוף העור, כיבים בפה, בגרון, באף, באברי המין ובעיניים- ייתכן שקדמו להם חום והופעת סימני שפעת. יש להפסיק טיפול ולפנות לרופא.

במטופלים בכימותרפיה ובאפואתין תיתכן עלייה בלחץ הדם, כאבי ראש, ועלייה בהיווצרות קרישי דם.

שמות מסחריים

רקורמון Recormon רוש ישראל מירסרה Mircera רוש ישראל