אפואתין אלפא
שייך לקבוצת:
אריתרופוייטין (erythropoietin), גורמים המעודדים ייצור דם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

התרופה הינה הורמון אריתרופוייטין (erythropoietin) מהונדס גנטית, האחראית לייצור כדוריות דם אדומות בתהליך זהה לתהליך הטבעי בגוף. התרופה מיועדת לטיפול באנמיה הנובעת מאי ספיקת כליות כרונית בחולי דיאליזה וכן בחולים שאינם תלויים בדיאליזה (במבוגרים וילדים מעל גיל חודש), לטיפול באנמיה בקרב חולי איידס המטופלים בזידובודין, באנמיה שנוצרה בעקבות טיפול כמותרפי בקרב חולי סרטן ולטיפול בחולים הנזקקים לעירוי דם עצמוני לפני ניתוח. שימושים נוספים שאינם רשומים: טיפול באנמיה בפגים, בקרב חולים במחלות דלקתיות כרוניות (כגון דלקת פרקים שגרונית), אצל חולי סרטן שאינם מקבלים טיפול כמותרפי ובקרב חולי הפטיטיס C המטופלים בריבאוירין. שימוש באפואתין אלפא עלול לגרום, בין היתר, לקרישי דם, פוליציתמיה ואף למצב בו יש התפתחות נוגדנים כנגד אריתרופוייטין. בתקופת הטיפול באפואתין אלפא מומלץ לערוך את הבדיקות הבאות: ספירת דם כולל ספירת טסיות דם, רמות לחץ דם ורמות המוגלובין.
לפני התחלת הטיפול באפואתין אלפא יש לקחת בחשבון את כל גורמי האנמיה האפשריים האחרים ,כגון: מחסור בברזל ,פגיעה בכדוריות הדם האדומות, חוסר בחומצה פולית או חוסר B12,ולטפל בהם. יש להחליט אם הנך זקוק לתוספי ברזל כדי להבטיח תגובה מיטבית לתרופה.


תגובה עם תרופות אחרות: [ציקלוספורין]: מדובר באינטרקציה תיאורטית הנובעת מהעובדה שציקלוספורין נקשר לתאי דם אדומים - שילוב זה דורש ניטור רמות ציקלוספורין בדם. [מעכבי ACE ]: אלו מפריעים לאפקט של אריתרופוייטין שנוצר בגוף או שסופק מבחוץ, כגון אפאותין אלפא - יש לנטר את אפקט האפואתין אלפא במתן משולב זה.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות באופן תת עורי או תוך ורידי. (מתן תת עורי בלבד למועמדים לניתוח וחולי סרטן) מזרקים של 1000-8000, 10000, 40000 יחידות בינלאומיות.

אין לנער את המזרקים.

הזרקה בירכיים או בחלק הקדמי של הבטן.

תדירות וזמן נטילה: לרוב - 3 פעמים בשבוע. בחולי סרטן: יש אופציה למתן של פעם בשבוע. במעומדים לניתוח: תינתן מנה יומית במשך 10 יום לפני הניתוח, ביום הניתוח ולמשך 4 יום לאחר הניתוח.טווח המינון: לסובלים מאי ספיקת כליות כרונית- 50-100 יחידות בינלאומיות עבור כל ק"ג גוף, 3 פעמים בשבוע. (לילדים 50 יחידות עבור כל משקל גוף באותה תדירות מתן) לחולי איידס המטופלים בזידובודין- 100 יחידות בינלאומיות עבור כל ק"ג גוף, 3 פעמים בשבוע. לחולי סרטן- 150 יחידות עבור כל ק"ג, 3 פעמים בשבוע או 40000 יחידות פעם בשבוע. למועמדים לניתוח- 300 יחידות עבור כל ק"ג באופן יומיומי, 10 יום לפני, ביום, ו 4 יום אחרי הניתוח. תחילת השפעה: תוך מספר שבועות.משך השפעה: מספר חודשים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במקרר, אין להקפיא. מנה שנשכחה: אם נשכחה הזרקה או שהוזרק פחות מהמינון הרצוי יש לפנות לרופא. אין ליטול 2 מנות ביחד.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: יתכן מצב בו יש עליה בריכוז ההמוגלובין בדם (פוליציתמיה), מצב זה מעלה את הסיכון לסיבוכים מסכני חיים במערכת הלב ובכלי הדם. לעיתים יש צורך בהקזת דם.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ לתינוקות עד גיל חודש.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: יש לנטר רמות המוגלובין פעמיים בשבוע לפחות למשך 2-6 השבועות הראשונים לטיפול ולאחר מכן בתדירות פחותה. בנוסף חשוב לבצע בדיקות דם מקיפות כולל ספירת טסיות, ניטור לחץ דם ותיפקודי כליות. במקרים נדירים, לאחר תקופת זמן מסויימת, אפואתין אלפא עלול לאבד מיעילותו וכתוצאה חשש לפיתוח אנמיה - יתבטא בעייפות מוגברת וחיוורון. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של קרישי דם, מחסור בחומצה פולית או ויטמין B 12, יתר לחץ דם, פקקת ורידית (thrombosis), אפילפסיה (כפיון), מחלת כלי דם, מחלת לב, מחלת סרטן, זיהום כלשהו

תופעות לוואי

תופעות לוואי נפוצות: שלשול, סחרחורת, בחילה, הקאה, כאב ראש, כאב בטן, עליית לחץ דם ותופעות אלרגיה באיזור ההזרקה. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: (לרוב נדירות) קרישי דם (תרומבוזה) - יתבטא בכאבים לא רגילים או התנפחות הרגליים. תגובה אלרגית קשה המתבטאת בקשיי נשימה, נפיחות של הפנים ולחץ בחזה. חוסר אנרגיה ועייפות חריגים עלולים להיות סימנים של התפתחות נוגדנים לאריתרופוייטין.

שמות מסחריים

אפרקס Eprex ג'נסן סילאג בינוקריט Binocrit פארמלוג'יק