לבונורגסטרל

שייך לקבוצת:
הורמוני מין, הריון, מונעי , פרוגסטוגנים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

לבונורגסטרל הינו הורמון סינתטי הדומה להורמון המין הטבעי - פרוגסטרון. הוא נמצא בתרופות בשם פוסטינור, נורלבו ואפטרדיי ומיועד למניעת הריון ע"י עיכוב הביוץ ועיבוי רירית צוואר הרחם לשם שיבוש קליטת הביצית המופרית. במינון גבוה משמש כאמצעי חירום למניעת הריון, במהלך 72 שעות לאחר קיום מגע מיני ללא אמצעי מניעה או במקרה שנשכחו לפחות 2 גלולות מהחפיסה החודשית למניעת הריון. יעילותו גוברת ככל שנטילתו מוקדמת יותר. (מניעה של 99%) כאמצעי חירום למניעת הריון הוא מאושר לשימוש מעל גיל 16 ללא צורך במרשם רופא. יעילותו פוחתת בקיום יחסי מין נוספים לא מוגנים לאחר נטילתו, בהקאה עד 3 שעות מהנטילה או בנטילת תרופות נוספות המזרזות את פירוקו בכבד. 
לבונורגסטרל מצוי בנוסף במינונים נמוכים בגלולות למניעת הריון ובהתקן תוך רחמי המפריש כמות קטנה ממנו באופן יומיומי ישירות אל תוך חלל הרחם. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות בעיקר בחילה ושיבושים במחזור החודשי.

תגובה עם תרופות אחרות:

אם את לוקחת או לקחת בארבעת השבועות האחרונים אחת מהתרופות המפורטות בהמשך, יעילות התרופה לבונורגסטרל עלולה להיפגם: ברביטורטים או תרופות אחרות לטיפול באפילפסיה כגון: פרימידון, פניטואין וקרבמזפין , תרופות לטיפול בשחפת כגון: ריפאמפיצין וריפבוטין , תרופות לטיפול באיידס כגון: ריטונביר ,אפאוירנז , תרופות לטיפול בזיהום פטרייתי ) כגון: גריזופולבין, t תרופות צמחיות המכילות היפריקום . במידה ונטלת אחת מהן, ייתכן והרופא יציע לך אמצעי חירום אחר למניעת הריון שאינו הורמונלי-התקן תוך רחמי מנחושת . 

לבונורגסטרל עלול להשפיע על פעילות ציקלוספורין (תרופה המדכאת את המערכת החיסונית).

מידע

אופן נטילת התרופה: כטבליה / כהתקן תוך רחמי.תדירות וזמן נטילה: פוסטינור - טבליה 1 במינון של 1.5 מ"ג. יש לקחת סמוך ככל האפשר למועד קיום יחסי מין בלתי מוגנים, לא יותר מ- 72 שעות אחרי. היעילות גוברת ככל שזמן הנטילה מוקדם יותר.
התקן תוך רחמי - עד 3 שנים מניעת הריון.
טווח המינון: כאמצעי חירום: 1.5 מ"ג. כגלולות שגרתיות: 0.03 מ"ג פעם ביום.תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: מספר ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ועברו יותר מ- 72 שעות לאחר המגע המיני, אין טעם ליטול את הטבליה ויש לפנות לרופא. בניגוד לאפשרות שיכחת הטבליה השניה בפוסטינור-2 בזמן הרצוי (12 שעות בדיוק)אפשרות זו כבר לא קיימת בפוסטינור NEW, ומכאן השיפור בתכשיר.הפסקת התרופה: לא רלוונטי, מדובר בנטילה חד פעמית.מינון עודף: תסמינים צפויים הם בעיקר בחילות והקאות. ייתכן דימום וגינאלי.

אזהרות

הריון: אין להשתמש.הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לבונורגסטרל אינו מיועד לשימוש כאמצעי מניעה שגרתי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של סוכרת, יתר לחץ דם, מחלת לב, קרישי דם, מחלת כבד, היסטוריה של סרטן, דימום מהנרתיק, עישון, מחלה בדרכי העיכול, פרכוסים, הפרעה חמורה בתפקוד הכבד, רגישות למזון או תרופות, דלקת בחצוצרות, היריון חוץ רחמי בעבר, מחלה במעי הדק

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: בחילה, הקאה, כאבי ראש, עייפות, סחרחורת, רגישות בשדיים, כאבי בטן תחתונה, שלשול, פריחה ושינויים במחזור החודשי - תופעות אלו חולפות בד"כ תוך זמן קצר. במקרה של הקאה עד 3 שעות מזמן הנטילה יש לקחת טבליה נוספת, אך במידה והדבר חוזר על עצמו יש לפנות לרופא. אין לקחת מנה שלישית. גם במקרה של דימום כבד או ממושך יש לפנות לרופא. שילוב עם עישון, בעיקר מעל גיל 35, מעלה את הסיכון לקרישי דם או שבץ מוחי.

שמות מסחריים

פוסטינור Postinor תרימה מיקרולוט Microlut אגיס מירנה Mirena אגיס אפטרדיי Afterday תרימה נורלבו Norlevo כצט ז'נס JANESS באייר ישראל