דוקסורוביצין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דוקסורוביצין היא תרופה כמותרפית המשתייכת למשפחת האנתרציקלינים, הגורמת להאטת או עצירת גדילתם של תאי הסרטן. היא משמשת לטיפול במגוון סוגים של סרטן כגון: סרטן השד, הריאות, בלוטת התריס, שלפוחית השתן, שחלות, סרקומה של עצם ורקמות רכות, הודג'קין לימפומה, נוירובלסטומה, לויקמיה לימפוציטית חדה (ALL) ולויקמיה מילואידית חדה (AML). הדוקסורוביצין הליפוזומאלי ניתנת כטיפול בקו ראשוני או שניוני לסרטן מסוג סרקומה על שם קפושי, מצב השכיח בקרב חולי האיידס. בשימוש גם כטיפול בסרטן שחלות גרורתי שהמשיך להתפשט למרות הטיפול או שחזר בשנית לאחר כחצי שנה מסיום הטיפול ב- טופוטקאן או ציספלאטין עם פאקליטאקסל. שימוש נוסף הוא בסרטן שד גרורתי כשיש סיכון מוגבר לפגיעה לבבית ולטיפול במיאלומה נפוצה בשילוב עם בורטזומיב לחולים שקיבלו בעבר לפחות טיפול אחד אך כזה שלא כלל בורטזומיב. הדוקסורוביצין הליפוזומאלי (דוקסיל) נבדלת מהדוקסורוביצין הרגילה בכך שמולקולות התרופה סגורות בתוך ציפוי שומני הקרוי ליפוזום המאפשר לחומר הפעיל לשהות זמן ממושך יותר בזרם הדם וכך כמות גדולה יותר ממנו תגיע לתאים הסרטניים מבלי לפגוע ברקמות הבריאות ומכאן פחות תופעות לוואי. השימוש בדוקסורוביצין עלול להוביל לרעילות לבבית, דיכוי מח עצם ונזק לכבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים] : אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות] : השימוש בדוקסורוביצין בשילוב תרופות אחרות נגד סרטן הוא מקובל, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [נוגדי קרישה]: בשילוב עם דוקסורוביצין יעילות נוגדי הקרישה גוברת ומכאן סיכון מוגבר לדימומים. יש לדאוג לניטור קפדני של ערכי קרישה במתן משולב זה. [פניטואין] : ריכוזי פניטואין בדם עלולים לרדת בהשפעת דוקסורוביצין, ולהקטין את השפעת התרופה. ניתן להשתמש בזהירות תוך ניטור רמות הפניטואין והתאמת המינון במידת הצורך. [פנובארביטאל]: מגביר את הפינוי של דוקסורוביצין מהגוף. ניתן להשתמש תוך ניטור רמות דוקסורוביצין ולהתאים המינון. [ציקלוספורין]: במתן משולב עם דוקסורוביצין העלאת הסיכון לרעילות המטולוגית נרחבת ומתמשכת ובנוסף יתכנו פירכוסים ואף תרדמת. [פרוגסטרון]: מגביר את הסיכון לתרומבוציטופניה ונויטרופניה כתוצאה מדוקסורוביצין. [וראפאמיל]: גורם להצטברות דוקסורוביצין בתאים והגברת רעילותו ומכאן מגביר את הסיכון לפגיעה לבבית, כבדית והמטולוגית. [מעכבי TNF- alpha ]: שילובם עם מדכאי חיסון נוספים כגון דוקסורוביצין, מעלה את הסיכון לזיהומים ואפילו קטלניים כגון ספסיס. יש לנטר בקפידה על מנת לזהות סימני זיהום. [דיגוקסין]: דוקסורוביצין עלול להפחית את הספיגה של טבליות דיגוקסין ממערכת העיכול. עדיפות למתן של תמיסת דיגוקסין שנספגת מהר יותר. [זידובודין]: דוקסורוביצין מעכב את יצירת הנגזרת הפעילה של זידובודין ומכאן עלולה להיפגע הפעילות האנטי-ויראלית שלו. יש להימנע מהשילוב הנ"ל.

מידע

אופן נטילת התרופה: עירוי תוך ורידי בתהליך שנמשך כשעה, הטיפול הראשון עשוי לארוך מעט יותר.תדירות וזמן נטילה: אחת ל-21-28 יום. ההמלצה היא מינימום של 4 מחזורי טיפול לפחות.טווח המינון: כטיפול יחיד לרוב המינון הוא 60-75 מ"ג כל מטר מרובע שטח גוף, פעם ב-21 יום. בשילוב עם תרופות אחרות המינון לרוב הוא 40-60 מ"ג כל מטר מרובע שטח גוף, פעם ב-21-28 יום.תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: לא ידוע.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים. מומלץ מאוד להרבות בשתייה לפני הטיפול, במשך הטיפול וגם לאחריו.אחסון: יש לאחסן התרופה בקירור בין 2-8 מעלות צלסיוס ולהימנע מהקפאה.
לאחר מהילה, ניתן לאחסן עד 24 שעות בקירור.מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. עם זאת, מינון יתר עלול להיות מסוכן ודורש התערבות רפואית מידית. התגברות תופעות הלוואי וסיכון לדיכוי מח העצם המתבטא בלויקופניה ותרומבוציטופניה. בנוסף יתכן מצב של דלקת לאורך מוקוזת מערכת העיכול הבאה לידי ביטוי לרוב בהופעת כיבים בחלל הפה והגרון ותחושת כאב וצריבה. לעיתים יש צורך באשפוז, מתן אנטיביוטיקה, משככי כאבים ואינפוזיה של גרנולוציטים וטסיות דם.

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הגברת הסיכון לפגיעה לבבית, נזק כבדי ודיכוי מערכת החיסון. הטיפול מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת דם, אלקטרוליטים, תפקודי כליות וכבד ותיפקוד לבבי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כליה, מחלת כבד, דיכוי חיסוני, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, ספירת דם נמוכה, טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר

תופעות לוואי

תופעות לוואי קלות: בחילה, הקאה, שלשול, עצירות, איבוד תיאבון, האדמה בפנים במהלך העירוי, תגובות מקומיות באזור ההזרקה, כאב ראש, נשירת שיער והפרשת שתן אדום במהלך 1-2 ימים לאחר המתן. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: פגיעה לבבית - קצב לב לא סדיר, אי ספיקת לב (יתבטא בקושי בנשימה וכאב בחזה). נזק כבדי - יתבטא בכאב בטן והצהבה של העור והעיניים. ירידה בתיפקוד מערכת החיסון - עייפות, דימומים וחבלות ברקמות, חום וסימני זיהום, אנמיה, תרומבוציטופניה ונויטרופניה. תגובה אלרגית - קושי בנשימה והתנפחות השפתיים, גרון ופנים. בנוסף יתכנו סינדרום Hand-Foot (יתבטא בעיקצוץ, נימול, צריבה, אדמומיות ונפיחות בכפות הידיים והרגליים), פירכוסים, עליה ברמות חומצה אורית בדם (יתבטא בכאב ונוקשות המפרקים).

שמות מסחריים

אדריבלסטינה Adriblastina פייזר ישראל דוקסורוביצין Doxorubicin פארמלוג'יק דוקסורוביצין טבע Doxorubicin Teva טבע קייליקס Caelyx מיוסט Myocet מדיסון פרמה