סוניטיניב

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סוניטיניב (sunitinib malate) היא תרופה נוגדת סרטן המיועדת לטיפול בחולים עם סרטן של רקמות החיבור במערכת העיכול- (GIST - Gastrointestinal stromal tumor ) וכטיפול בסרטן מתקדם או גרורתי של הכליות Renal Cell Cancer. הטיפול ב- GIST מיועד לחולים אשר מחלתם החמירה, או שאינם מסוגלים לעמוד בטיפול בגליבק (Imatinib), הטיפול שהיה נהוג עד כה למחלה זו. 
סוניטיניב ניתנת דרך הפה והיא משתייכת לקבוצה חדשה של תרופות התוקפות את הסרטן ע"י עיכוב גדילת הגידול ועיכוב אספקת הדם והמזון החיוניים להתפתחותו. (מנגנון פעולתה הוא בעיכוב סוגים שונים של האנזים tyrosine kinase). השימוש בסוניטיניב הוא להאטת או עצירת התפשטות הגידול הסרטני ואף לכיווצו. תופעות הלוואי כוללות: דימומים, לחץ דם גבוה, התנפחות, הפרעה בטעם, סינדרום Hand-Foot , תת-פעילות בלוטת התריס ובנוסף תיתכן פגיעה לבבית.

תגובה עם תרופות אחרות: [ישנן תרופות שיגבירו את השפעת סוניטיניב]: תרופות אנטי פטריתיות : כגון- קטוקונאזול, אנטיביוטיקות : כגון- קלאריתרומיצין ומעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס: כגון- ריטונאביר. תרופות אלו מעכבות את הפירוק של סוניטיניב בכבד וכך מגבירות את השפעתה ולכן לעיתים מומלץ להפחית את המינון היומי ל- 37.5 מ"ג. [ישנן תרופות שמפחיתות את השפעת סוניטיניב]: תרופות אנטיאפילפטיות : כגון- קארבאמאזפין, תרופות לטיפול בשחפת: כגון- ריפאמפיצין, קורטיקוסטרואידים :כגון- דקסאמתאזון והיפריקום. תרופות אלו יזרזו את הפירוק של סוניטיניב בכבד וכך יפחיתו את השפעתה ולכן לעיתים מומלץ להגדיל את המינון היומי ל-87.5 מ"ג. מתן משולב עם נוגדי קרישה כגון: וארפארין, עלול להגביר את הסיכון לדימומים לכן יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של ערכי קרישה.

מידע

אופן נטילת התרופה: דרך הפה, קפסולה. אין לפתוח את הקפסולה.תדירות וזמן נטילה: נטילה של קפסולה אחת ביום, במחזור של 28 ימי טיפול ולאחריהם 14 ימי הפסקה. מספר מחזורי הטיפול יקבעו ע"י הרופא המטפל.טווח המינון: הקפסולות קיימות במינונים הבאים: 12.5 ,25 ,50 מ"ג. המינון המומלץ הוא 50 מ"ג פעם ביום. במצבים מסויימים ניתן לעלות למקסימום של 87.5 מ"ג או לרדת למינימום 37.5 מ"ג ביום. (ראה תגובות בין תרופתיות)תחילת השפעה: 2-4 שבועות.משך השפעה: כל מחזור טיפולי משפיע למספר שבועות.תזונה: נטילה עם או בלי מזון. אין ליטול עם מיץ אשכוליות.אחסון:

מתחת ל-30 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה: מנה שנשכחה יש לקחת בהקדם האפשרי, כל עוד לא הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה. אין ליטול 2 מנות ביחד, ובכל מקרה יש לידע את הרופא המטפל.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.

הפסקת השימוש ופניה מיידית לרופא מתחייבת כאשר יש הפרעות בכליות .שינויים בתדירות או העדר מתן שתן יכולים להיות תסמינים של אי ספיקת כליות. בנוסף, הרס הגידול המוביל לחור במעי . אם הטיפול בתרופה גורם לכאבי בטן חמורים ,חום ,בחילה ,הקאות ,דם בצואה שלך ,או שינויים בהרגלי המעי הרגיז- יש לפנות באופן מיידי לרופא.

מינון עודף: סימני מינון יתר: חולשת שרירים, רעד וצמרמורות וכאבים בקיבה. באם יש סימני הרעלה יש לבצע שטיפת קיבה או גרימת הקאה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בתרופה מבלי להיוועץ ברופא לפני התחלת הטיפול ,אם הינך בהריון, או מתכננת הריון. הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בסוניטיניב מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם ואלקטרוליטים, בנוסף חשוב לזהות סימני פגיעה לבבית כגון אי ספיקת לב ותיפקוד בלוטת התריס.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, מחלת לב, מחלת כליה, מחלת כבד, דימום, פרכוסים, תת פעילות בלוטת התריס , סוכרת, הרחבה, "בליטה", או קרע באבי העורקים, בעברך.

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות הן שלשול, בחילה, הקאה, שינוי בחוש הטעם, גירוי וכיבים בפה, עייפות, חולשה, קיבה עצבנית, כאב בטן, עצירות, איבוד תיאבון ושינויים בצבע העור והשיער, קוצר נשימה, פריחה בכפות הידיים וכפות הרגליים ,פריחה ,יובש של העור. בנוסף יתכנו דימומים, לחץ דם גבוה, התנפחות, הפרעה בטעם, סינדרום Hand-Foot (יתבטא בעיקצוץ, נימול, צריבה, אדמומיות ונפיחות בכפות הידיים והרגליים) ותת-פעילות בלוטת התריס. פגיעה לבבית תתבטא ב: עייפות רבה, קושי נשימתי, סחרחורת והתנפחות בכפות רגליים וקרסוליים. מצבים נדירים המסכנים חיים: התנקבות בקיבה או במעיים, דימומים (התנפחות גפיים והקאות או שיעול דמי).

שמות מסחריים

סוטנט Sutent פייזר ישראל