ארלוטיניב

שייך לקבוצת:
מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ארלוטיניב היא תרופה ביולוגית הניתנת כטיפול לסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. היא משתייכת לקבוצת תרופות נוגדות סרטן הידועות כמעכבות את פעילות האנזים טירוזין קינאז האחראי להפעלת תהליך כימי הגורם לתא לגדול ולהתחלק. הארלוטיניב נצמדת אל קולטנים לגורמי גדילה המצויים על פני התא הסרטני ומונעת את פעילות הטירוזין קינאז וכך מפסיקה את התחלקות וגדילת תאי הסרטן. היא מיועדת לטיפול בחולים הסובלים מסרטן ריאה מסוג non-small cell lung cancer מתקדם או גרורתי, לאחר כשלון טיפול כמותרפי אחד לפחות. בנוסף משמשת לטיפול בסרטן הלבלב מתקדם מקומי, שלא ניתן לניתוח או גרורתי -מדובר בטיפול בקו ראשוני בשילוב עם גמציטאבין. מטרת הטיפול היא להאט או לעצור את התפשטות הגידול ולעיתים אף לגרום לכיווצו. היות וארלוטיניב מתמקדת בתאים הסרטניים היא אינה גורמת למרבית תופעות הלוואי השכיחות של טיפול כימי דוגמת נשירת שיער ודיכוי מח עצם.

תגובה עם תרופות אחרות: [ישנן תרופות שיגבירו את השפעת ארלוטיניב]: תרופות אנטי פטריתיות : כגון- קטוקונאזול, אנטיביוטיקות : כגון- קלאריתרומיצין ומעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס: כגון- ריטונאביר. תרופות אלו מעכבות את הפירוק של ארלוטיניב בכבד וכך מגבירות את השפעתה ולכן בטיפול משולב יש להפחית את מינון ארלוטיניב. [ישנן תרופות שמפחיתות את השפעת ארלוטיניב]: תרופות אנטיאפילפטיות : כגון- קארבאמאזפין, תרופות לטיפול בשחפת: כגון- ריפאמפיצין, קורטיקוסטרואידים :כגון- דקסאמתאזון והיפריקום. תרופות אלו יזרזו את הפירוק של ארלוטיניב בכבד וכך יפחיתו את השפעתה ולכן בטיפול משולב ניתן להגדיל את מינון ארלוטיניב, כמובן בהתאם למצב המטופל. מתן משולב עם נוגדי קרישה כגון: וארפארין, עלול להגביר את הסיכון לדימומים לכן יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של ערכי קרישה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליה, דרך הפה.תדירות וזמן נטילה: יש ליטול הטבליה פעם ביום, רצוי בבוקר.טווח המינון: הטבליות קיימות ב- 3 מינונים: 25,100,150 מ"ג. לסרטן הריאות- 150 מ"ג, פעם ביום. לסרטן הלבלב- 100 מ"ג, פעם ביום. (טיפול משולב עם גמציטאבין)תחילת השפעה: תוך כ- 3 שבועות ניתן לצפות שיפור בתסמיני המחלה, באיכות החיים ולעיתים להבחין בנסיגה מסויימת של הגידול.משך השפעה: משתנה בהתאם למצב המטופל.תזונה: יש ליטול על קיבה ריקה - חצי שעה לפני או שעתיים אחרי הארוחה או תוספי מזון וויטמינים. אין ליטול עם מיץ אשכוליות.אחסון: מנה שנשכחה: מנה שנשכחה יש לקחת בהקדם האפשרי, כל עוד לא הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה. אין ליטול 2 מנות ביחד ובכל מקרה יש לידע את הרופא המטפל.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: במצב של מינון עודף יש חשש להתגברות תופעות הלוואי, יש להפסיק הטיפול ולפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: תרופה זו עלולה להשפיע לרעה על מהלך ההריון ועל העובר. (D) לנשים בגיל הפוריות מומלץ להימנע מלהיכנס להריון בתקופת הטיפול בתרופה ועד שבועיים מתום הטיפול (יש להשתמש באמצעי מניעה נאותים).הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: רעילות מצטברת לריאות ולכבד. חשיבות רבה בניטור תיפקוד ריאתי וכבדי.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת ריאות, מחלת כבד, דימום ממערכת העיכול, טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר

תופעות לוואי

תופעות הלוואי נחשבות קלות ביחס לתרופות כימותרפיות.
בין תופעות הלוואי: פריחה דמוית אקנה על הפנים והצוואר - הפריחה מופיעה, ברוב המקרים, כ- 8-10 ימים לאחר תחילת הטיפול ונעלמת בדרך כלל לאחר מספר שבועות
עייפות וחולשה
שלשול
זיהומים בזקיקי השיער
אובדן תיאבון
בחילות
הקאות
כיבים באזור הפה
ייתכנו בעיות בעיניים, כגון: יובש, גירוי, אדמומיות ובעיות ראיה.
קושי נשימתי, שיעול וכאב בחזה עלולים להעיד על התפתחות מחלת ריאות
הצהבה של העור והעיניים עלולים להעיד על פגיעה כבדית.

שמות מסחריים

טרסבה Tarceva רוש ישראל