טופוטקאן
שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טופוטקאן היא תרופה נוגדת סרטן המיועדת בעיקר לטיפול בסרטן השחלות וסרטן ריאות מסוג small cell lung cancer לאחר כשלון טיפול כמותרפי קודם. בשילוב עם ציספלאטין, משמשת לטיפול בסרטן צוואר הרחם במצב אשר ניתוח או טיפולי הקרנות אינם מתאימים. טופוטקאן נקשרת לחומר הגנטי של התא, גורמת לו נזק, וכך מונעת את צמיחתם והתחלקותם של התאים הסרטניים. מנגנון פעולה זה עלול להשפיע גם על תאים בריאים, ובדומה לתרופות אחרות נוגדות סרטן, טופוטקאן עלולה לגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. טופוטקאן ניתנת בעירוי לתוך הוריד ותחת השגחה רפואית.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: יש לקחת בחשבון את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [אנטיביוטיקה ממשפחת הקווינולונים]: ריכוזם יורד בפלזמה בעקבות השילוב עם טופוטקאן והשפעתם פוחתת, יש לשקול הגדלת מינון של האנטיביוטיקה. [פניטואין ]: פניטואין מגביר את הפינוי של טופוטקאן, על-כן יש להימנע משילוב זה או לשקול להגביר את מינון טופוטקאן. [תרופות נוגדות קרישה, אספירין ותרופות ממשפחת נוגדי דלקת לא סטרואידים]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם]: GCSF, GMCSF, פילגראסטים - סיכון בהארכת משך הנויטרופניה. יש לחכות ליום השישי מתחילת המחזור הטיפולי, כלומר 24 שעות מההזרקה האחרונה.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, תוך ורידי.תדירות וזמן נטילה: הטיפול נעשה בדרך-כלל במחזורים: פעם ביום עבור 3-5 ימים רצופים, וחזרה על הטיפול כל 21 יום. לרוב מדובר על לפחות 4 מחזורי טיפול. ההזרקה נעשית באינפוזיה תוך ורידית, במשך 30 דקות.טווח המינון: 0.5-1.5 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. המינון יקבע בהתאם לסוג המחלה ולמצבו הפיסי של המטופל.תחילת השפעה: עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משך השפעה: מספר שבועות.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים. מומלץ מאוד להרבות בשתייה לפני הטיפול, במשך הטיפול וגם לאחריו.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. עם זאת, מינון יתר עלול להיות מסוכן, ודורש התערבות רפואית מידית. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול:

אזהרות

הריון: ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול בטופוטקאן מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, דיכוי חיסוני, דימום, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, מחלה דנטלית, טיפול כמותרפי או הקרנות בעבר

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות: נשירת שיער, כאב ראש, איבוד תיאבון, בחילה או הקאה, דלקות וכיבים בחלל הפה, עייפות ותחושה כללית של חולשה. תופעות פחות נפוצות: חוסר תחושה/ עקצוץ בכפות הידיים והרגליים, שינויים בחוש הטעם, תגובה אלרגית לטיפול (פריחה, חום, סחרחורת, קוצר נשימה) ופציעות ודימומים לא מוסברים. טופוטקאן עלולה לגרום לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לזהות סימני זיהום כגון חום גבוה וכאב גרון ולדווח לרופא המטפל.

שמות מסחריים

היקמטין Hycamtin גלקסו סמית קליין פוטאקטזול Potactasol דיפריס טופוטקן מדיסון Topotecan Medison מדיסון פרמה טופוטקאן טבע Topotecan Teva אביק