אפרפיטנט
שייך לקבוצת:
נוגדי הקאה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אפרפיטנט היא תרופה המעכבת את הקישור של חומר בגוף הנקרא Substance P לרצפטור שלו ובכך מסייעת למניעה של בחילות והקאות אקוטיות ומאוחרות, הנגרמות על-ידי הטיפול הכמותרפי. היא ניתנת הן בשילוב עם תרופה מקבוצת הסטרונים (אונדאנסטרון, גרניסטרון) והן עם סטרואידים. מלבד זאת, משתמשים באפרפיטנט למניעת בחילות והקאות לאחר ניתוח. פעילותה של אפרפיטנט היא במניעה מראש של בחילות והקאות ולא לטיפול בהן לאחר שכבר הופיעו, לכן מרבים לשלבה עם תרופות אחרות הפועלות במנגנונים שונים. תופעות הלוואי של אפרפיטנט כוללות: עייפות, בחילה, שיהוקים, עצירות, שלשול, אובדן תיאבון, כאב ראש וסחרחורת.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות העלולות להגביר את השפעת אפרפיטנט]: [תרופות אנטי פטריתיות] : כגון- קטוקונאזול, [אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים] : כגון- קלאריתרומיצין, [תרופות מקבוצת בולמי סידן] : כגון- וראפאמיל, [מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס]: כגון- ריטונאביר. תרופות אלו מעכבות את הפירוק של אפרפיטנט בכבד וכך מגבירות את השפעתה. [תרופות העלולות להפחית את השפעת אפרפיטנט]: [תרופות אנטיאפילפטיות] : כגון- קארבאמאזפין ותרופות נוספות כגון- ריפאמפיצין והיפריקום. תרופות אלו מזרזות את הפירוק של אפרפיטנט בכבד וכך מחלישות את השפעתה. [גלולות למניעת הריון]: שילוב עם אפרפיטנט מפחית מיעילות הגלולה, לכן מומלץ להשתמש באמצעי הגנה נוסף במהלך נטילת אפרפיטנט וכחודש לאחר נטילת המנה האחרונה. [תרופות שאפרפיטנט מפחית השפעתן]: פניטואין, וארפארין. [תרופות שאפרפיטנט מגביר השפעתן]: קורטיקוסטרואידים, הורמוני מין, בנזודיאזפינים כגון: אלפראזולאם, משכך כאבים נארקוטי ממשפחת האופיאטים : פנטניל, תרופות כמותרפיות כגון: פאקליטאקסל. תרופות נוספות שריכוזן בפלסמה עולה בהשפעת אפרפיטנט: אסטמיזול, טרפנאדין וציסאפריד - שילוב זה הוא בגדר התווית נגד עקב הסיכון לפגיעה לבבית. [פארוקסטין]: שילוב עם אפרפיטנט עלול לגרום לירידה בפעילות הן של אפרפיטנט והן של פארוקסטין.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפסולות.תדירות וזמן נטילה: הקפסולה ניתנת בדרך כלל אחת ליום בשלושת הימים הראשונים של הטיפול הכמותרפי. טווח המינון: שעה לפני תחילת הטיפול הכמותרפי נטילת קפסולה של 125 מ"ג ובבוקר היומיים הבאים נטילת קפסולה של 80 מ"ג.תחילת השפעה: פעילות מקסימלית תוך 3-4 שעות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: ניתן ליטול עם או בלי מזון.אחסון: מנה שנשכחה: מנה שנשכחה יש לקחת בהקדם האפשרי ובכל מקרה להיוועץ ברופא המטפל. אין ליטול 2 מנות ביחד .הפסקת התרופה: לפי הוראת הרופא המטפל.מינון עודף: תסמיני מינון עודף כוללים ישנוניות וכאבי ראש, יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם הוכחה (B), אך לא מומלץ להיכנס להריון בזמן נטילתה. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אפרפיטנט לא ניתנת בדרך כלל לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הן: עייפות, בחילה, שיהוקים, עצירות, שלשול, אובדן תיאבון, כאב ראש וסחרחורת. תופעות לוואי המחייבות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה (פריחה, גירוד, קושי נשימה, התנפחות הפנים, פה, שפתיים ולשון), קצב לב מוגבר, חום וכאב גרון.

שמות מסחריים

אימנד Emend מרק