פלונוסטרון
שייך לקבוצת:
אנטגוניסטים לקולטן לסרוטונין , נוגדי הקאה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פלונוסטרון היא אנטגוניסט לרצפטור לסרוטונין, משמשת למניעה של בחילות והקאות אקוטיות ומאוחרות כתוצאה מטיפול כמותרפי. סרוטונין הוא חומר המשתחרר בגוף בהשפעת הכמותרפיה ומשפיע על מרכז ההקאה במוח, פלונוסטרון נקשר לרצפטור לסרוטונין ובאופן זה חוסם את פעולתו ובכך מונע את הבחילות וההקאות. בהשוואה לתרופות האחרות מקבוצה זו, פלונוסטרון היא הראשונה מסוגה המונעת גם בחילות והקאות מיידיות (המופיעות תוך 24 שעות מהטיפול הכמותרפי), וגם מאוחרות (המופיעות אחרי 24 שעות ועלולות להימשך עד חמישה-שישה ימים). יתרונה של התרופה בכך שהיא ניתנת במנה חד-פעמית באמצעות זריקה לפני הטיפול הכמותרפי, ללא צורך במינונים חוזרים או בבליעת כדורים. שימוש נוסף בפלונוסטרון הוא במניעת בחילות והקאות לאחר ניתוח. תופעות הלוואי של פלונוסטרון הן בדרך כלל קלות, השכיחות הן כאב ראש ועצירות אך קיים סיכון לפגיעה לבבית - נדיר.

תגובה עם תרופות אחרות: [apomorphine]: השילוב עם פלונוסטרון הוא בגדר התווית נגד עקב החשש לתופעות לוואי כגון: ירידת לחץ דם ואיבוד ההכרה. [תרופות אנטיאריתמיות]: אמיודארון, כינידין, דיזופוראמיד, פרוקאינאמיד [ותרופות מקבוצת המשתנים]: הידרוכלורותיאזיד, פורוסמיד - בשילוב עם פלונוסטרון עולה הסיכון להפרעות קצב (הארכת QT). הסיכון להפרעות קצב (הארכת QT) עולה גם בשילוב פלונוסטרון עם התרופות הבאות: אנטגוניסטים לקולטן לסרוטונין, אנטיביוטיקה מקבוצת המאקרולידים, לפטיניב, דוקסורוביצין וטאמוקסיפן.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה דרך הוריד, במשך 30 שניות.תדירות וזמן נטילה: מנה חד-פעמית כ-30 דקות לפני הכמותרפיה. לא מומלץ לחזור על המנה בטרם עבר שבוע מהמנה האחרונה.טווח המינון: מנה מכילה 0.25 מ"ג . תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: מנה חד-פעמית מונעת בחילות והקאות עד 5-6 ימים לאחר הכמותרפיה. תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: סימני מינון עודף עלולים לכלול: קשיי נשימה, עויתות, חיוורון והתעלפות. יש לפנות לעזרה רפואית.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון טרם הוכחה (B), אך לא מומלץ להיכנס להריון בזמן נטילתה. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אולם התרופה עלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא להיניק.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: פלונוסטרון לא ניתנת לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, מחלת לב, היפוקלמיה , היפומגנזמיה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של פלונוסטרון הן בדרך כלל קלות. תופעות הלוואי השכיחות יותר הן כאב ראש ועצירות, אך יתכנו גם שלשול, סחרחורת, עייפות, כאב בטן ונדודי שינה. קיים סיכון, אומנם נדיר, לפגיעה לבבית ואף מצב של התקף לב ומוות. תופעות המחייבות פניה לעזרה רפואית כוללות: תופעות אלרגיה (פריחה, גירוד, קושי נשימה, התנפחות הפנים, פה, שפתיים ולשון), קצב לב איטי, כאב בחזה, חום, התעלפות, כאב גרון וקושי בהטלת שתן.

שמות מסחריים

פאלוקסי Paloxi רפא פלונוסטרון טבע Palonosetron Teva טבע